Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Sudí Bohumil Řezníček má v lásce motorky, mnohokrát už na nich vyrazil přímo na zápas.
Sudí Bohumil Řezníček má v lásce motorky, mnohokrát už na nich vyrazil přímo na zápas. (autor: osobní archiv B. Řezníčka )

Bohumil Řezníček odpískal už na 500 zápasů! Začalo to zavřením stadionu, vzpomíná

Datum: 15. 05. 2019
Autor: Ondřej Novotný
Sdílej přes:

Naše redakce vám četně přináší informace napříč všemi hokejbalovými soutěžemi, na některá jména ale narazíte pouze ve finálních statistikách. Řeč je o sudích, kteří neodmyslitelně patří ke každému soutěžnímu střetnutí od přípravky až po nejvyšší soutěž. A právě jeden muž v pruhovaném dresu v jarní části odpískal svoje jubilejní utkání. Momentálně už více jak 500 zápasů má totiž odrozhodcováno Bohumil Řezníček, který se k hokejbalu, jak už to tak bývá, dostal velkou náhodou a převážně pak shodou okolností. Už je to však více jak deset let a zmiňovaný sudí patří stále k nejvytěžovanějším, který své zápasy pojme vždy i jako inspirativní výlet. Navíc často vyráží na jednostopém vozidle, jež má už několik let v lásce.  

Šestnáct branek v jednom zápase? Zažil jsem ještě více


Bohumile, v pozici sudího řídit na pět set utkání je ohromné číslo, jak jste se k tomu tehdy dostal?

Začátek kariéry byla spíš náhoda. Pískal jsem hokej a v roce 2005 byl v Náchodě předčasně uzavřen zimní stadion. Se synem jsme tak přemýšleli, co s tak krátkou sezonou. Napadlo mě, že zkusíme hokejbal. Volal jsem panu Fialovi do Letohradu, který tehdy řídil rozhodčí v regionu východ. A ač jsme neměli zkoušky na rozhodčí hokejbalu, tak jsme ale měli zkušenosti s řízením hokeje v rámci Královéhradeckého kraje. Takže po dohodě s panem Fialou jsme začali řídit utkání v rámci východočeského regionu.

Kdy jste se přesunul do vyšších lig po celé republice? A vzpomínáte si na svůj první zápas?
To bylo po dvou letech, co jsem už složil zkoušky v rámci Česka a začal řídit i nejvyšší soutěže. Na svůj první zápas si již nevzpomínám, ale bylo to v tom roce 2005 ještě v rámci regionu, jak jsem zmiňoval. I když, jak teď vzpomínám, úplně ten první zápas byl asi v neregistrované soutěži v Náchodě, to se ještě hrálo ve čtyřech a s tenisákem napuštěným vodou (usmívá se).

V tom vašem zmiňovaném 500. utkání v pardubickém Svítkově s Hostivaří padlo neuvěřitelných šestnáct branek, pamatujete ve vašich zápasech někdy ještě větší přestřelku?
Jak říkáte, ten zápas skončil hodně velkou přestřelkou, ale já pamatuji ještě o hodně větší gólové hody. Teď si vzpomínám třeba na oblastní ligu, kde Delta porazila Pretoriány 29:0! V extralize dorostu jsem zase jednou pískal zápas v Letohradě, kde se povedlo domácím vyhrát nad Brnem dokonce 30:0! V Letohradu si pak pamatuji ještě jedno utkání také z mládeže, kde zase starší žáci porazili též Brno 31:1. Ale takové výsledky jsou teď už spíše velkou výjimkou.


Bohumil Řezníček byl ve svém 500. utkání o posledním březnovém víkendu náležitě oceněný! 

Zápasy napříč republikou bereme jako výlet


Sudí jsou často terčem štiplavých poznámek od hráčů a týmů, většinou toho prohrávajícího. Neměl jste v začátcích někdy nutkání se na řízení utkání, jak se říká, vykašlat?

Při přechodu z prostředí hokeje do hokejbalu jsem byl překvapen, že jsou hráči hokejbalu daleko slušnější (zasměje se). Protože, jak jsem měl průpravu z hokeje, tak jsem invektivy snášel poměrně v pohodě. Byly tam i humorné hlášky. Například někdo v Přelouči říkal tehdy: Ty, ty, ty můžeš pískat akorát formule! V Heřmanově Městci zase to, že rozhodčí je ošklivé káčátko. Nebo už jednou zmiňovaní Pretoriáni měli v zápisu napsanou stejnou osobu jako vedoucího, trenéra a kapitána, což pravidla nedovolují. Po naší námitce, že to není možné, nám bylo odpověděno: Já můžu, já jsem majitel klubu. A podobných historek je samozřejmě hodně (usměje se).

Dlouhodobě pískáte především s panem Karousem, je to už takový váš parťák do nepohody? A podnikáte spolu něco i mimo hokejbalové prostředí? Oba máte navíc v lásce jednostopá motorová vozidla, takže spolu jezdíte na zápasy jistě i na vašich strojích!
Je to tak, s Michalem jsme toho zažili opravdu hodně. Dohromady nás dala náhoda. Jeli jsme na zkoušky do Písku, a to právě na motorkách. Já jsem měl tvořit dvojici s panem Havelkou a Michalem, kamarádem z Jaroměře. Jenže osud a pan Čapek rozhodli jinak, a tak začala naše kariéra a kamarádství. S Michalem jsme zažili dobré, ale i špatné.

Zápasy napříč republikou neberete jen jako přivýdělek, ale především jako zábavu a poznávaní Česka, že?
Ano, přesně tak. Už v době, kdy jsme jezdili na zápasy autem po celé republice, jsme to brali jako výlet a stavovali jsme se na různých zajímavých místech. Pak přišly motorky. Na nich jezdíme, abych se vrátil ještě k předchozí otázce, na zápasy jak jen to je možné a vždycky to spojíme s nějakým výletem. Doufáme, že je to taková malá indicie pro předsedu a předsedkyni komisí rozhodčích, jak by nás mohli delegovat na utkání (usmívá se). Na motorkách jezdíme i mimo zápasy, je to náš další velký koníček!

Určitě máte přehled jak o první lize, tak také o extralize. Zakončeme to tedy Vaším tipem, kdo se z nejcennější trofeje bude letos radovat v CROSSDOCK Extralize?
Na vítěze jsem už dopředu tipoval Kert Park a myslím, že i vzhledem k tomu, jak se ta finálová série vyvíjí, bude můj tip přesný.

Náborové projekty ČMSHb

Tabulka soutěže

1.HBC Prachatice1874:4140
2.HBK Bulldogs Brno1861:5040
3.Snack Dobřany1871:4139
4.Polička1879:3837
5.Svítkov Stars1861:6823
6.SHC Opava1841:5122
7.Hostivař1860:7121
8.SK Jihlava1842:5917
9.Olymp J.Hradec1847:8316
10.Přelouč1833:6715

Přehled posledních zápasů

Hostivař - Snack Dobřany0:7

Připojte se k hokejbaluPartneři českého hokejbalu