Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Patrik Zicho pomáhá po hokejové sezoně Beranům z Ústí nad Labem k zisku titulu na severu Čech!
Patrik Zicho pomáhá po hokejové sezoně Beranům z Ústí nad Labem k zisku titulu na severu Čech! (autor: rshbcechysever.rajce.idnes.cz)

Patrik Zicho si brousí zuby na hokejovou i hokejbalovou extraligu!

Datum: 31. 05. 2019
Autor: Roland Baxa
Sdílej přes:

Hráč, který většinu sezony tráví v cizině na bruslích a ledě, ale když přišla hokejbalová nabídka od Beranů hrajících 2. Ligu na severu Čech, neváhal a přijmul ji. To je Patrik Zicho, jenž letošní ročník strávil ve finské a polské hokejové soutěži a po její skončení se vydal pomoci hokejbalovým Beranům a výraznou měrou se podílel na postupu do finále nejvyšší regionální severočeské soutěže, kde Berany čekají silní Ještěři.

Od Beranů cítím důvěru, kterou se snažím splácet na hřišti


V dřívějších letech jste nastupoval v dresu Chomutova. Jak se upekla spolupráce s Berany?
Tak zhruba 3 nebo 4 roky zpět jsem hrál za Dandy Chomutov, kdy jsme hráli zrovna finále proti Elbě „B“. V tu dobu hrála za Elbu polovina dnešních Beranů. Před letošní sezonou jsem se domluvil z Wolves Chomutov na spolupráci, že když budu moct, tak přijdu a pokud si udělám starty, tak že bych rád pomohl Beranům v play off. Na tom jsem se domluvil se Standou Taušem už před začátkem ročníku, který se mi ozval, jestli bych je nechtěl doplnit v cestě za titulem.                                                                                                                                             

V modrobílém dresu se vám zejména v play off daří. Čím si to vysvětlujete?Myslím, že jsem dobře fyzicky připraven z mé hokejové sezony. Před začátkem sezony jsem zažil asi nejtěžší letní přípravu, kdy jsme ve Finsku měli především tréninky na rychlost a kondici. To všechno jsem se snažil převést do hokejbalu. Také cítím důvěru v týmu a snažím se jím to vrátit výkony na hřišti. Vždy je těžké nastoupit do rozjetého vlaku, ale jsem rád, že se daří a můžu být jednou z opor týmu. Dále si myslím, že výhodou je i to, že mě protihráči tolik neznali a nevěděli co ode mě čekat.

Finále? Kvalita bude vysoká. Věřím, že vyhrajeme!


Berani zatím v play off nepoznali hořkost porážky. Jaké byly série s Rondem a Duklou?
Tak nejdříve série s Rondem. Z mého pohledu nešlo o play off, Rondo sice má dobré hráče, ale nebyl jich dostatek na to, aby vydrželi tři zápasy. V prvním zápase jsme je dost podcenili a dlouhou dobu jsme byli nervózní, ale nakonec jsme vyhráli a v dalších zápasech jsme je k ničemu nepustili. Zatímco s Duklou, to bylo o maličkostech. V prvním zápase na nás vlétli a bojovali víc než my. Zaspali jsme začátek a nevěděli, jak se dostat do toho správného tempa. Vyrovnali jsme na 2:2 až ke konci druhé třetiny a myslím, že to byl ten klíčový gól, co nás nakopnul. Ve druhém zápasu v normální hře 5 na 5 byla Dukla vyrovnaným soupeřem. Jak jsem říkal, v téhle sérii rozhodovaly maličkosti a v druhém utkání to byla prohraná vhazování v obraném pásmu, kdy jsme z toho dali 3 branky. Ve třetím utkání jsme začali dobře a vedli jsme po první třetině 4:1. Od druhé třetiny byla lepší Dukla, která nás přestřílela a byla důraznější. Poté snížili ve třetí třetině na 4:3 a bylo to znova o gól. Poté jsem zakončil zpoza branky a se štěstím to skončilo za domácím brankářem. Ten moment Duklu položil trochu na lopatky a my jsme si výsledek pohlídali golem do prázdné brány. Dukla předvedla skvělý hokejbal a chtěl bych jim za celou sérii poděkovat.

Momentálně vás čekají ve finále nebezpeční Ještěři, co od této série očekáváte?Proti Ještěrům to bude velmi těžké. Mají velmi bojovný tým. Čekám vyrovnané utkání, které může být vždy jen o jeden gól. Dále si myslím, že tím, že je to vrchol sezony, tak se není na co šetřit. Kvalita bude vysoká a přibyde i více osobních soubojů. Osobně se těším na tuto sérii, ve které může vyhrát kdokoliv, ale věřím v to, že právě my budeme ti, co budou po této sérii spokojenější.

Do Skandinávie bych se hned vrátil


Kromě hokejbalu hrajete i lední hokej v cizině. Jaká byla letošní hokejová sezona?
V letošní sezoně jsem šel na zkoušku do 3. finské ligy. Když jsem přišel do šatny, bylo nás tam 16 obránců. Byla dřina se prosadit mezi top 4 obránce a vybudovat si tak dobré místo. Finská liga je kvalitní a rychlá. Hrají se každý víkend dvojzápasy. Šel jsem do týmu, který v tu dobu postoupil do této soutěže a cíl byl udržet se v soutěži. Nakonec jsme skončili před branami play off, tak bylo vedení spokojeno. Tím, že v lize bylo 16 týmů, tak to bylo velmi náročné. Čtyři zápasy jsem dokonce odehrál pod injekcí, jelikož v jednom ze zápasů jsem si zlomil žebro. Jinak je vtipné, že v hokejbale se snažím tvořit hru a v hokeji jsem spíš důraznější obránce. Na konci sezony mi manažer sdělil, že jsem byl nejtrestanější hráč finské ligy, kdy jsem nasbíral 90 trestných minut. Poté, co bylo rozhodnuto o tom, že se tým zachrání a zůstane v soutěži, tak jsem přestoupil na konci sezony do Polska a hrál tam ještě baráž o polskou extraligu. Do které jsme nakonec postoupili.

Jaké jsou vaše hokejové a hokejbalové cíle do budoucna? A jak bude vypadat příští sezona?
Těžké na to teď odpovědět. Ještě vůbec nevím, kam povedou mé kroky. Mám několik nabídek ze zahraničí, ale na druhou stranu přemýšlím o tom, že bych zkusil extraligu v hokejbale, jelikož to mám blíže a můžu mít více času na přátele a rodinu. Cíle v hokeji a v hokejbale jsou stejné, a to extraliga. Uvidíme, co se podaří a jak se nakonec rozhodnu. Nechávám tomu teď volný průběh a chci se soustředit především na finále.

Nastupoval jste ve Finsku i ve Švédsku. Jak se liší život ve Skandinávii, jak po sportovní stránce, tak po té společenské?
Myslím, že ve Skandinávii ze sportovního hlediska pracují lépe s mládeží. Mají více tréninků a více trenérů pro každou kategorii než u nás. Mají jiný styl v hokeji, kdy ve Finsku jde hlavně o rychlost a vyhrávání osobních soubojů, tak ve Švédsku se snažili všechno vymyslet až do brány. Život ve Skandinávii byl krásný. Úžasné čisté prostředí a ochotní lidé. Strašně jsem si to tam zalíbil a kdykoliv bych se tam vrátil.

Partneři českého hokejbalu