Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Přiláká Český pohár 2017 více extraligových klubů?
Přiláká Český pohár 2017 více extraligových klubů? (autor: archiv)

Český pohár se letos uskuteční před startem sezony v termínu 26. – 27. 8. 2017

Datum: 18. 02. 2017
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Leč se to nezdá, tak se v hokejbale dá vyhrát spousta trofejí, včetně prvenství na Českém poháru, v jehož rámci se potkávají týmy z různých výkonnostních kategorií. Letošní ročník se uskuteční těsně před startem ročníku 2017/18 na zimních stadionech v Jičíně a Turnově. Bude tak tento termín pro jednotlivé celky, více lákavější? A co ne moc „hokejbalem políbené“ prostředí? „Obě místa jsme již vyzkoušeli při pořádání MČR žen a je nutno vyzdvihnout velice dobrou spolupráci s vedením měst i s provozovateli zařízení,“ upozorňuje koordinátor Českého poháru Milan Hušek.

Na konci srpna, těsně před startem podzimní části sezony 2017/18, se uskuteční Český pohár, který byl v minulosti poněkud opomíjen extraligovými celky. Doufáte, že změna termínu přivábí hokejbalové „kolosy“?
Ke změně termínu z tradičního června na srpen nás vede snaha nabídnout klubům napříč soutěžemi možnost těsně před zahájením nového soutěžního ročníku doladit formu a vyzkoušet připravenost hráčů na druhé nejvýznamnější akci pořádané ČSMHb. Na konci sezóny byl ze strany klubů nižší zájem z různých důvodů, mj. i únava, přesycenost hokejbalem a blížící se prázdniny, nehledě k tomu, že nás v letošním červnu čeká i vrchol sezóny, kterým je MS v Pardubicích.

Počet účastníků se také rok co rok měnil. Proč jste se rozhodli pro 12 týmů rozdělených do 4 skupin po třech?
Tento počet se nám jeví jako optimální z důvodu organizace celé akce. Každý tým odehraje stejný počet utkání, v každém bude o co hrát a případná porážka neznamená okamžité vyřazení z turnaje. To koresponduje s výše uvedenou filosofií, tedy umožnit přihlášeným účastníkům poslední přípravu na sezónu s kvalitními soupeři na tradičním turnaji.

Uzávěrka přihlášek je stanovena na 21. června 2017!

Proč jste se rozhodli pro uspořádání dvoudenního turnaje na zimních stadionech v Jičíně a Turnově - místa, která jsou hokejbalem téměř „nepolíbená“?
V posledních dvou ročnících jsme Český pohár uspořádali ve velkých městech, ve velkých hokejových arénách v Pardubicích a v Českých Budějovicích. Zejména v loňském ročníku však akce nijak zvlášť nevzbudila zájem veřejnosti. Ve velkých městech se koná více akcí, divák tak v daném termínu má větší možnost výběru, ale také je trochu zahlcen. S přihlédnutím k tomu a také s ohledem na celkově vyšší náklady, které s sebou nese např. pronájem špičkové haly s nadstandardním zázemím, jsme se rozhodli nabídnout pořadatelství menším městům. Na konci srpna však již ve většině vytipovaných lokalitách je na zimních stadionech led a venkovní hřiště jsme pro takovouto významnou akci využít nechtěli. Volba tak nakonec padla na Jičín a Turnov, města od sebe vzdálená 25 km, jejichž zimní stadiony mají velmi solidní parametry i zázemí. Obě místa jsme již vyzkoušeli při pořádání MČR žen (v roce 2015 v Jičíně a v roce 2016 v Turnově) a je nutno vyzdvihnout velice dobrou spolupráci s vedením měst i s provozovateli zařízení. Nad Českým pohárem 2017 převzal záštitu starosta Města Jičína JUDr. Jan Malý, který nejen má sport ve své gesci, ale i sám je sportovně založen.

Jakým stylem a kdy se mohou celky do Českého poháru přihlašovat? Co když se přeplní kapacita, jak budete následně postupovat ve výběrech týmů?
Český pohár bude vyhlášen prostřednictvím webových stránek svazu do konce února 2017, ve stejném termínu bude k dispozici oficiální přihláška i uveřejněny propozice. Uzávěrka přihlášek je stanovena na 21. června 2017 (tento termín bude platit i pro podání přihlášky do EL a 1. NHbL sezóny 2017/2018). Bude platit systém, kdo dřív přijde, ten dřív mele – tedy došlé přihlášky budou evidovány v pořadí došlých až do naplnění kapacity dvanácti účastníků. Přijaty budou i přihlášky s pořadovými čísly 13, 14 a 15 se statutem náhradníka pro případ, že by některý dříve přihlášený tým svou účast zrušil. Pro tyto případy předpokládáme systém stornopoplatků, abychom odhlášení se maximálně eliminovali.

Turnaj má svou prestiž a význam. Hráči si vítězství opravdu váží

Je pro vás prioritou dostat na Český pohár co nejvíce kvalitních mužstev z nejvyšší soutěže?
Účast na Českém poháru není povinná. Mělo by ale být ctí pro extraligové kluby se zúčastnit – je to přece jen druhá nejvýznamnější akce pořádaná ČMSHb. Upřímná nefalšovaná radost hokejbalistů Autosklo H.A.K. Pardubice z loňského zisku titulu Mistra ČR i Českého poháru byla důkazem, že turnaj má svou prestiž a význam, a že si hráči vítězství opravdu váží. Ale jak již bylo řečeno, rozhodnout o účasti se musí každý sám dle strategie, celkové koncepce přípravy i významu, jaký Českému poháru přikládá. I to bude pro ČMSHb určité vodítko pro rozhodování, jak s Českým pohárem v dalších letech naložit.

Dříve si vítězové Českého poháru vysloužili automatickou účast na Světovém poháru klubů. Bude tomu tak i letos?
Na tuto otázku nelze odpovědět jednoznačně, neboť bude záležet na budoucí podobě Světového poháru. V současné době se rýsuje dvouletý cyklus stejně jako v případě ostatních významných akcí pořádaných ze strany ISBHF. A tomu samozřejmě bude odpovídat i systém kvalifikace, či stanovení klíče pro účast našich klubových zástupců na této největší klubové mezinárodní akci.

Kde mohou kluby hledat případné informace k vyhlášení Českého poháru, ale i podrobnosti o způsobu zasílání přihlášek, místu konání, možností ubytování apod.?
Na webu cmshb.cz je v menu na horní liště odkaz na Významné akce. Pod ní je k dispozici přehled všech významných akcí pořádaných ČMSHb v roce 2017, včetně Českého poháru 2017. A právě zde jsou již nyní k dispozici prvotní, ale poměrně konkrétní informace, mj. i k hernímu formátu.

Přehled vítězů Českého poháru za posledních 6 ročníků:

2011 – HBC Hradec Králové 1988
2012 – HC Kert Park Praha
2013 – HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice

2014 - HbC RONDO Teplice
2015 – Elba DDM Ústí nad Labem
2016 – HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice

Podrobnější informace o Českém poháru a přihlášky ZDE!

Přehled posledních zápasů

H.Králové - SHC Opava3:0
SK Sudoměřice - HBC Most0:3
KOVO Praha - Jungle Fever4:3
Olymp J.Hradec - Chlumec n./C.3:1
SHC Opava - HBC Most3:2
H.Králové - SK Sudoměřice4:2
Jungle Fever - Chlumec n./C.5:3
KOVO Praha - Olymp J.Hradec6:1
Olymp J.Hradec - SK Sudoměřice2:4
SHC Opava - H.Králové0:2
HBC Most - Olymp J.Hradec5:1
KOVO Praha - Jungle Fever7:1
SK Sudoměřice - HBC Most2:6
H.Králové - KOVO Praha1:1
Chlumec n./C. - Olymp J.Hradec4:2
Jungle Fever - SHC Opava0:3
SK Sudoměřice - Chlumec n./C.3:0
KOVO Praha - SHC Opava1:2
HBC Most - Chlumec n./C.4:1
H.Králové - Jungle Fever2:1
Soupiskové rozhraní - administrace klubů

Připojte se k hokejbaluPartneři českého hokejbalu