Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Pavel Kubeš má za sebou po roční pauze dva extraligové zápasy se statistikou 1 gólu a 2 asistencí.
Pavel Kubeš má za sebou po roční pauze dva extraligové zápasy se statistikou 1 gólu a 2 asistencí. (autor: Josef Česák st.)

Pájo, přijdeš i zítra? Slyšel Kubeš v kabině od mladých. Návrat je reálný, prozrazuje

Datum: 10. 10. 2018
Autor: Ondřej Novotný
Sdílej přes:

Pardubická hokejbalová ikona Pavel Kubeš se v sestavě Autosklářů po několika měsících objevil už pár týdnů nazpět, jednalo se ale ještě o druholigový B tým. Na zápasové soupisce pod koučem Mašíkem už ale minulý víkend nechyběl a ke dvěma vydřeným extraligovým vítězstvím nepomohl jenom třemi kanadskými body, ale i velkou měrou v kabině. Jak hodně je reálný návrat do CROSSDOCK Extraligy kapitána české hokejbalové reprezentace z posledního mistroství světa, proč celou minulou sezonu nenastoupil ani k jednomu zápasu a jaké pocity u něho po tomto víkendu převládají? Začtěte se do zajímavého rozhovoru s dvojnásobným mistrem světa!       

Důležité je, že jsem neztratil hokejbalovou chuť


Pavle, jak se zrodil váš návrat na extraligové hřiště? Vídán jste už byl v pár zápasech za pardubický B tým, ale najednou jste se ocitl v áčku, bylo to plánované už takto brzy?

S trenérem Jirkou Mašíkem jsem ještě před sezonou byl společně s Honzou Bílým v kontaktu a domlouvali jsme se, jak to s námi bude a jestli s námi Jirka může vůbec počítat. Já osobně jsem vloni celou sezonu hrát nemohl, protože jsem měl nějaké zranění. Doktor mi naordinoval a doporučil, abych si dal rok pauzu. Před touhle sezonou jsem se domluvil a začal jsem to zkoušet alespoň zase za béčko, hokejbal mi zkrátka strašně chyběl! (usměje se)

A tak jste šel hrát 2. Ligu a ve třech zápasech jste zaznamenal povedených pět kanadských bodů za 2 góly a 3 asistence. Ono to tedy šlo rychle, že?
(usměje se) Pro mě ty zápasy byly hlavně důležité proto, abych zjistil, jestli mi to po tom zranění vůbec půjde a hlavně, jestli mě to nebude bolet. Naštěstí nebolí a nějak od té druhé poloviny září jsem začal uvažovat, jak to tedy bude dál. Musel jsem hlavně také zjistit, jestli to na mě po tom roce nebude už příliš rychlé, jestli budu stíhat… V týdnu před víkendem, kdy hrály Pardubice dva zápasy doma s Plzní a Ústím, se mi pak ozval Jirka, že teď v týmu není úplně ideální atmosféra a jestli bych alespoň v sobotu nemohl přijít pomoct. Zaprvé kluky podpořit svoji přítomností a zadruhé co nejvíce pomoct na hřišti. No a večer to pak nešlo jinak, než v kabině slíbit, že přijdu i v neděli…

Povídejte!
Bylo to zase strašně příjemné být s klukama v kabině a hrát kolektivní sport. Sice jsem se během toho roku věnoval alespoň kolu, ale tohle, co děláte celý život, je úplně něco jiného! Viděl jsem se se svými kamarády, spoluhráči, se kterými hokejbal hraju už několik dlouhých roků.  

Nabízí se tedy otázka, která zajímá především pardubické příznivce v hledišti, je tohle plnohodnotný návrat Pavla Kubeše do extraligové sestavy Autosklářů?
To bych teď taky moc rád věděl. (zasměje se) Nemám to v hlavě ještě úplně rozhodnuté, chci se o tom pobavit nejprve a hlavně doma s manželkou, vždyť máme dvě malé děti a být zase tolik volného času z domu, to by také nebylo tak lehké. Nechci teď nic slibovat, ale myslím, že tu reálná možnost, že bych se znovu plně zapojil do celé týdenní přípravy áčka a také víkendových zápasů, je. Důležité pro mě z toho druhého pohledu totiž je, že drží zdraví a hlavně jsem do hokejbalu neztratil chuť!

Tým se hodně omladil, v kabině jsem teď nejstarší


Byla tohle ve vaší dlouholeté kariéře vaše nejdelší pauze od hokejbalu?

Měl jsem za kariéru dvakrát přetrhnutý vaz v koleni, takže dvakrát půl roku pauzu. Rok jsem bez hraní ale nikdy nebyl, takže ano, bylo to dlouhé. (usměje se) Za B tým jsem ale naštěstí začal hrát v obraně s Milošem Kamarytem, se kterým se znám dlouhou dobu právě z áčka, moc jsem tak ze začátku nemusel běhat, horší to už ale bylo potom v útoku. (směje se) Rozdíl mezi 2. Ligou a extraligou je strašně velký, myslím si, že ale ještě nejsem tak starý, abych v konkurenci mlaďáků nemohl týmu pomoci, pokud se do toho znovu dostanu naplno. Líbí se mi, že kluci, kteří jsou i o deset let mladší, jsou vyzrálí, vyhraní a také je na nich vidět velká chuť hrát pro tým.  

S nadsázkou řečeno, musel jste koukat, jak hodně se změnil věkový průměr kabiny od předminulé sezony, co?
To tedy! (směje se) Opravdu hodně se to omladilo, jsem teď mezi klukama nejstarší. Všechno to jsou ale hráči, kteří prošli těmi úspěšnými dorosteneckými výběry, mají na svém kontě tituly a další úspěchy. Jsou šikovní, draví, hrozně rychle ty kluci do mužské soutěže dorůstají. Je příjemný je pozorovat, jak se hokejbalem baví a jsou rychle konkurenceschopní.

Kouč Mašík vás určitě povolal i kvůli tomu, jak jste ostatně naznačil, abyste právě tyto mladé hráče trošku popoháněl a učil přímo na hřišti, jste takový jejich učitel dospělého hokejbalu, že?
Nazval bych to mentorem. (směje se) Je to příjemné, když kluci opravdu bedlivě poslouchají, co jim člověk říká a pak to i úspěšně aplikují přímo na hřišti. A ano, myslím, že to byl jeden z důvodů, proč jsem dostal nabídku se vrátit do týmu. Když se mně pak v sobotu po vítězství nad Plzní ptali kluci v kabině: Pájo, přijdeš i zítra? Člověk pak vůbec nepřemýšlí, proč by nepřišel, a mile rád tam je i druhý den. (usmívá se)

Vy sám jste měl také ve svých začátcích na hřišti takové persony, jakou jste bezesporu pro ty mladé hráče teď vy?
To víte, že ano. V Letohradě jsem hrál třeba s Pavlem Kormundou nebo Romanem Ondráčkem, vyrůstat vedle takových ikon pro mě bylo parádní a užíval jsem si to.

Zažít opět atmosféru play off? To je velkou motivací!


Je pro váš návrat hnacím motorem i blížící se mistrovství světa 2019 na Slovensku?

Ne, s tím to nesouvisí, opravdu. Po Pardubicích před rokem jsem byl přesvědčený, že na 95 procent to byla moje derniéra. Myslím si a vím, že světová úroveň je i díky těm mladým hráčům už úplně někde jinde a nevím, jestli bych ji stíhal. Na hřištích po celé republice běhá spousty jiných a lepších hráčů, kteří dají týmu více, než momentálně já. Teď jsem v situaci, že nevím, co bude za týden. Už dříve mě čekal v práci velký projekt, který teď už je o hodně více aktuální a popravdě nevím, jestli ještě budu mít ambice hledat tréninky navíc po práci a po případných trénincích v klubu. V tomhle ohledu jsem soudný.

Pak mně tedy napadá i takový důvod, zažít opět tu pro hráče ze hřiště neopakovatelnou atmosféru během play off!
Ano, tohle hraje už velkou roli, protože to bylo vždycky úžasné! Musím říci, že už i atmosféra o víkendu proti Plzni byla skvělá. Člověka to neskutečně nabíjí, má v ty chvíle pocit, že dělá opravdu něco, co dává smysl, ta dřina a všechno. Atmosféra v Pardubicích je jedinečná, ale i kolem dalších hřišť v republice se diváci vždycky baví a hodně fandí. Pro nás všechny na place je vždy taková strhující atmosféra obrovský motivátor do další práce.

Trošku oklikou se vrátíme ještě k předešlému roku, zajímá mě totiž, jak jste se kromě kola udržoval v kondici. A jestli vůbec? (úsměv)

Pořádně jsem se hýbal na mistrovství v Pardubicích a za rok jsem byl kromě kola asi jen čtyřikrát pětkrát běhat… (směje se) Po té stránce fyzičky jsem se tak na hřišti teď necítil úplně komfortně, to musím uznat. Ale ten pocit, který jsem měl po brance Ústí?! Tak ohromnou radost, jakou jsem v tu chvíli měl, už jsem strašně dlouho nezažil. Kluci mi moc pomohli s návratem a já mám od té doby o to větší chuť hrát. Kdybychom teď o víkendu dvakrát prohráli, asi bych popravdě o návratu už příliš nepřemýšlel.

Musíme to naše povídání ještě na závěr shrnout, jenomže, Pavle, nenapadá mně jiný styl věty než ten, že mám pocit, že k vašemu návratu je hodně blízko a nic mu nebrání...
(směje se) Ještě se musím domluvit také s trenérem béčka, protože tomu jsem dal před sezonou nějaké závazky, jestli mně vůbec pustí. Pevně věřím, že to pochopí a následující kroky by pak už byly zřejmě skutečně s A týmem. Uvidíme…

Brankářská hokejbalová škola

Tabulka soutěže

1.Kert Park Praha22103:5055
2.ALPIQ Kladno2293:4349
3.HBC Plzeň2266:4243
4.Letohrad2265:3440
5.Autosklo PCE2286:6340
6.H.Králové2260:6336
7.Elba DDM ÚNL2253:7229
8.KOVO Praha2249:7826
9.Karviná2274:7726
10.SK Sudoměřice2252:7023
11.Most2260:7623
12.Rakovník2234:1276

Přehled posledních zápasů

ALPIQ Kladno - Kert Park Praha0:2

Připojte se k hokejbaluPartneři českého hokejbalu