Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Radim Dostál patří mezi největší dorostenecké talenty v České republice.
Radim Dostál patří mezi největší dorostenecké talenty v České republice. (autor: Iva Janoušková)

45 minut na hřišti bez střídání? Pro Dostála žádný problém! Pak si naložil další zápas

Datum: 22. 11. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Minulý víkend se do Letohradu v rámci Extraligy dorostu vydala na utkání družina z Poruby. Ta se proti Jelenům představila se šesti hráči v poli a bez jediného střídání zvládl zápas obránce s útočnými choutky Radim Dostál. Paradoxem je, že v letošním ročníku současně naskakuje v kategorii výše za juniory právě z Letohradu. V jejich dresu se představil pár minut po předešlém duelu za Porubu, v němž strávil na hřišti 45 minut čistého času! „Byla to celkem sranda, z Poruby jsem zvyklý na takové vytížení,“ usmívá se Dostál, který vedl jako kapitán reprezentaci hráčů do 15 let na nedávném Světovém poháru.

Žádná taktika, museli jsme hrát jednoduše


Talentovaný hokejbalista z Poruby o minulém víkendu zažil vskutku vydatný program. O sváteční sobotu 17. listopadu odehrál za juniorku Letohradu zápas proti Stříbru, aby se druhý den v neděli 18.11. v dresu mateřské Poruby představil v zápase Extraligy dorostu proti „svému“ Letohradu. V tomto utkání odehrál celých 45 minut na hřišti bez jediného střídání! Hosté z Poruby totiž přijeli pouze v šesti lidech do pole. Byla to celkem sranda, z Poruby jsem zvyklý na takové vytížení, když na trénink chodí 4 - 5 hráčů, tak si na to zvyknete,“ nelámal si hlavu Dostál.

Poruba favorizované dorostence Jelenů více než potrápila. Ostravané dlouho vedli 1:0, pak se misky vah neustále překlápěly, aby Poruba nakonec padla těsně 4:3. Čím si vysvětlit povedený výkon hostů? „Žádnou taktiku jsme neměli. Před zápasem jsme si všichni mysleli, že to bude jednoznačná výhra pro Letohrad, ale ten nás podcenil a kvůli tomu jsme dali jako první gól,“ má jasno Dostál. „Pak jsme to hráli jednoduše, když bylo buly u nás, tak se jí pokusit vyhrát na mě a já hodím lob a někdo ze spoluhráčů to doběhne a z toho se stala skoro pokaždé nějaká šance na gól,“ prozrazuje jasnou taktiku porubské družiny Radim Dostál.

Velké vytížení? Posouvá mě dál a alespoň nemusím střídat


Lodivod Poruby Kubín musel být po zápase na své svěřence i přes porážku nesmírně pyšný. „Trenér na nás určitě byl pyšný. Tohle od nás nikdo nečekal, že s takhle těžkým týmem jako je Letohrad budeme hrát vyrovnaný zápas,“ nezastírá tahoun nejen obranných řad Sokolu. Poruba jen prokázala, že když bude v plné síle, tak má na to porazit i ty největší favority soutěže. „Když budeme hrát stejně jako proti Letohradu, tak máme šanci vyhrát nebo alespoň potrápit každého,“ nepochybuje Radim Dostál.

Pravoruký obránce po nedělním zápase za Porubu, v němž odehrál celých 45 minut, naskočil hned za pár minut do třetího víkendového duelu za juniory Letohradu proti Boleslavi. Jak tento zápas asi zvládnul? „Po pravdě? Za mě to byl nejlépe odehraný zápas v téhle sezoně, i když jsem měl v nohách už dva náročné zápasy, hrál jsem naplno, abych nějak pomohl týmu k vítězství,“ zdůrazňuje Dostál. „Nohy mě vůbec nebolely, asi to je tím, že jsem na to zvyklý,“ směje se porubský talentovaný obránce, který ale stejně dobře umí zahrát i v přední linii.

Letohrad hrál proti Tygrům z Mladé Boleslavi na dvě obranné dvojice, takže Dostál si mohl alespoň trochu odpočinout. Samozřejmě to byl oddych, ale kdybych mohl, tak bych klidně hrál více,“ chrlí ze sebe energický neúnavný hokejbalista. Za víkend tak klidně mohl odehrát zhruba 90 minut čistého času! Posouvá mě to dopředu. Jsem rád, že hraju tak moc, alespoň když přijde zápas, kdy nás je málo, tak si mohu dovolit nestřídat,“ culí se Radim Dostál, který každý týden jezdí v pátek až z Poruby do Letohradu, aby mohl naskočit o kategorii výše za juniorku Jelenů.

Chci se porvat o světový titul!


Dostál může porovnávat rozdíly mezi nejvyššími mládežnickými soutěžemi. Ty musí být mezi Extraligou dorostu a Extraligou juniorů nejspíše rapidní. Rozdíl je to velký, ale hlavně v té rychlosti v juniorce si nemohu dovolit to, co v dorostu, což jsou kličky, riskantní nahrávky apod.,“ uvědomuje si Radim Dostál. Starší kategorie už by se asi bez střídání odehrát nedala… „Asi ne (směje se), zatím jsem takovou výzvu nedostal, ale kdybych mohl, tak to rád zkusím,“ praví Dostál rozesmátý od ucha k uchu.

Nadaný hokejbalista z Poruby, který na přelomu června a července vedl jako kapitán reprezentaci hráčů do 15 let na Světovém poháru v Přerově a Zlíně, stále věkem patří do kategorie U16. Letos se opět v České republice uskuteční Světový pohár hráčů do 16 let. Patří právě vrchol letošní sezony mezi Dostálovy cíle? „Chtěli bychom se s Porubou probojovat na finálový turnaj a zkusit tam někoho potrápit. Za Letohrad bychom se chtěli porvat o titul Extraligy juniorů,“ netají se. „Individuální cíle mám takové, že bych se chtěl dostat do užšího výběru reprezentace do 16 let, a kdyby se tak stalo, tak se porveme o světový titul!“ hlásí odhodlaně Dostál.

Partneři českého hokejbalu