Autosklo rozhodlo o své výhře ve druhé třetině.
Autosklo rozhodlo o své výhře ve druhé třetině. (autor: Jana Nekolová)

Čtvrtfinále Extraligy juniorů odstartovalo! Vedení se chopily domácí týmy

Datum: 07. 05. 2019
Autor: Anna Kuželová

Extraliga juniorů odstartovala svoje play off a lépe se dařilo domácím celkům. Diváci však viděli hned tři velmi vyrovnaná utkání. V Plzni muselo dokonce rozhodnout až prodloužení. Pouze pardubickému Autosklu se podařilo svého soupeře přestřílet, Kert Parku vstřelilo hned sedm branek a ujalo se vedení 1:0 na zápasy. Všechny série pokračují už ve středu 8. května, kdy půjde domácím celkům o všechno, protože se čtvrtfinálové a později semifinálové série hrají jen na 2 vítězné duely!

HBC Hostivař vs. HBC Hradec Králové 1988 2:1 (0:0, 1:0, 1:1)

Stav série: 1:0.

V Praze se dočkali diváci první branky až ve druhé třetině, kdy se do vedení dostal domácí celek.

Ohlasy trenérů:

Michal Koza (HBC Hradec Králové):
 „S Hostivaří se velmi dobře známe, a tak oběma stranám bylo před play off jasné, že bez ohledu na umístění v základní části půjde o vyrovnané zápasy. Z naší strany jsme měli za cíl vycházet z kvalitní obrany, která pokryje klíčové hráče soupeře. V prvním zápase se nám to podařilo z padesáti procent, protože zápas rozhodl Vaniš dvěma trefami. V play off rozhodují potrestané chyby a soupeř v prvním zápase využil o jednu chybu navíc. Z předvedeného výkonu mám velmi dobrý pocit, kluci tam měli velké nasazení, každý dřel, a ti co příležitost nedostali, to hnali na střídačce. Musíme přidat v efektivnějším zakončení a vyvarovat se některých chyb, které si řekneme na tréninku. Hlavně musím na obou stranách vyzdvihnout, že se po celou dobu hrál hokejbal, oba týmy chtěly hrát, zápas byl bez zbytečných faulů, a i když jsme prohráli, tak jsme mohli odejít se vztyčenou hlavou. Věřím našemu týmu, že sérii ve středu ještě vrátíme do Prahy a porveme se o postup v rozhodujícím zápase v sobotu.“

HBC Plzeň vs. HC ŠD Písek 2:1 pr. (0:0, 1:1, 0:0, 1:0)

Stejně jako v loňském roce se ve čtvrtfinále juniorské extraligy potkaly týmy Plzně a Písku. Domácí vstoupili do utkání velmi aktivně a byli to oni, kdo diktoval tempo hry. Hosté pozornou obranou nepouštěli domácí do velkých šancí a když ano, byl na místě výborný Čapek v bráně. Na začátku druhé třetiny se po nahrávce Šuhaje dostal do úniku Neruda, který se nemýlil. Domácí ještě více přidali na pohybu a intenzitě střelby. V polovině utkání přišlo vyloučení hostujícího hráče. Hosté si vytvořili velkou šanci Novotným, ale bohužel míček se došoural těsně vedle branky. Domácí roztočili před Čapkem velký kolotoč, Písek s vypětím sil a obětavostí bránících hráčů ale odolával tlaku. Když už se zdálo, že domácí nevyužijí přesilovou hru, propálil Lokajíček vše a vyrovnal na 1:1. Tato branka vlila domácím ještě více elánu do žil, ale hosté pozornou obranou odolávali. Obraz hry se nezměnil ani v závěrečné části, domácí stále dobývali branku Písku. Tři třetiny o vítězi nerozhodly, a tak muselo rozhodnout prodloužení, ve kterém byl ve čtvrté minutě vyloučen Procházka. Stačilo pouhých pětatřicet sekund, Čapek nedosáhl na přesnou střelu Váni a první vítězství v sérii zůstalo v Plzni.

Tomáš Semera (HBC Plzeň):
 „Od začátku utkání a v podstatě celý zápas se hrál rychlý hokejbal se šancemi na obou stranách. Myslím si, že od druhé třetiny jsme začínali být na hřišti lepším týmem, ale paradoxně po rychlém brejku vedli hosté. Nám se podařilo srovnat z velkého tlaku. A i nadále jsme pokračovali v dobývání Čapkovy branky. Bohužel naše koncovka byla žalostná a se štěstím se ujala až pěkná střela z první v prodloužení. Dáme si dva lehčí střelecké tréninky a jedeme do Písku, kde to bude ještě těžší utkání a abychom tam vyhráli, musíme být ve všem precizní.“

Vít Čapek (HC ŠD Písek): „Prohra v prodloužení mrzí, ale pokusíme se do Plzně vrátit. Plzeň byla samozřejmě lepším týmem, ale my jsme do zápasu vložili obětavost a výtečného brankáře, který nás dlouho držel ve hře. Nemáme se za co stydět a doufám, že Plzeň ještě potrápíme. Ještě bych chtěl pochválit rozhodčí, takto se má pískat play off.“

HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice vs. HC Kert Park Praha 7:1 (2:1, 5:0, 0:0)

Na první branku Autoskla z deváté minuty, kdy se prosadilo v oslabení, dokázal Kert Park ještě velmi rychle odpovědět. V konečném součtu však gól Jakuba Kovárníka byl jediným přesným zásahem hostů. Pak už se ke slovu pražský celek nedostal a byli to domácí, kdo se prosadil celkem sedmkrát. Už zkraje druhé části zkompletoval hattrick Martin Janeček. Východočechům se dařilo hlavně při hře v nerovnovážném stavu, dvakrát využili přesilovou hru a hned dvakrát také oslabení! Jasné vítězství se budou snažit obhájit už ve středu na hřišti soupeře.

Jiří Doležal (HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice):
 „V sérii hrané na dva vítězné zápasy jsme splnili povinnost - vyhrát domácí zápas. Vysoké vítězství nás samozřejmě těší, ale může být i ošidné. Pro poražené je mnohdy daleko horší prohrát v prodloužení než dostat sedmičku. Víme, že se na druhý zápas musíme opět plně koncentrovat, abychom mohli uspět. Kert Park je velice těžký soupeř a nedá kůži zadarmo. Nám se tentokrát podařilo vše, na co jsme sáhli, ale to se klidně může příště obrátit. Určitě ale chceme ukončit sérii už ve středu a uděláme pro to maximum.“

Elba DDM Ústí nad Labem vs. SK Hokejbal Letohrad 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Nejvyrovnanější utkání celého čtvrtfinále se odehrálo na severu Čech, kam zamířil Letohrad. O vítězi rozhodla jediná branka ze třetí třetiny. Velké šance však viděli diváci už na konci první patnáctiminutovky, kdy se mohly do vedení dostat oba dva týmy, gólmani však byli proti. Šance střídala šanci na obou stranách, ale ani jedna z nich nepřinesla přesný zásah do černého. Toho se dočkal až ve dvaačtyřicáté minutě Tomáš Čermák, který utekl hostující obraně. Letohrad zkusil závěrečný tlak bez brankáře, ale ani v tom se k němu štěstí nepřiklonilo a zpátky na východ Čech odjel s prohrou.

Jan Fedák (Elba DDM Ústí nad Labem)
– „Do play-off jsme šli s tím, že celé play-off bude o milimetrech, milisekundách a drobných chybách, letos je osmička nadupadá, o čemž svědčí i první výsledky. Náš zápas nebyl výjimkou, rozhodl jediný gól, přičemž se ale nabízelo dost dalších tutových šancí. Letohrad má svou kvalitu a rozhodně nás nečeká ještě nic jednoduchého, doma bude ještě silnější, určitě podpořen o stovky fanoušků. Rozhodně se však na venkovní podmínky budeme připravovat.“

Filip Červinka (SK Hokejbal Letohrad) – „Na první čtvrtfinálové klání jsme vyrazili bez 4 hráčů základní sestavy, protože jsme opět všechny síly směřovali k mužskému play off extraligy. Věděli jsme, že Ústí disponuje mnoha kvalitními, urostlými a staršími plejery, než kterými disponuje naše mužstvo. Na hráčích ale bylo už před utkáním v kabině vidět velké odhodlání utkání vyhrát. Zápas byl nesmírně vyrovnaný, vyložené šance byly k vidění jak u soupeře, tak u nás. Mrzí mě, že jsme za stavu 0:0 na konci druhé třetiny nevyužili tutovku jako hrom, když jeden z našich hráčů minul zcela odkrytou ústeckou branku. Do třetí třetiny jsme šli s tím, že neuděláme zbytečnou chybu, vyvarujeme se vyloučení, protože jsme ve druhé periodě ubránili náročné oslabení 3 na 5 a budeme se tlačit do branky. Bohužel jsme rozhodující chybu udělali my, když po našem vyhraném vhazování na polovině soupeře se jeho útočník utrhl do brejku a bylo rozhodnuto. Ani v závěrečném tlaku, když jsme hráli bez gólmana se nám ani na čtyři dorážky nepodařilo dát gól. V utkání nám prostě a jednoduše chyběl klid v koncovce. Vyhrát mohl prakticky kdokoliv a my už se neskutečně těšíme na pokračování série v plné síle týmu!“