Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Talentovaný brankář Keltů Günther likviduje jednu šanci soupeřů za druhou.
Talentovaný brankář Keltů Günther likviduje jednu šanci soupeřů za druhou. (autor: kelti.rajce.idnes.cz)

Dorostenci Keltů se rozjeli. Je to zásluha každého jednotlivce, upozorňuje Günther

Datum: 06. 11. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Berounští Kelti se v Extralize dorostu v divizi Západ rozjeli k nespoutaným výkonům. Vždyť svěřenci trenérského tandemu Davídek – Fortuník ovládli posledních šest duelů v řadě a vystoupali na třetí postupovou pozici na semifinálový turnaj. Na aktuální minimální ztrátě na první dva celky má nemalý podíl talentovaný gólman Jakub Günther, jenž vyčnívá na čele brankářských statistik. „U brankáře jsou statistiky často hodně ovlivněné výkony spoluhráčů,“ praví v rozhovoru skromný teprve patnáctiletý strážce svatyně hrdě nosící dres Keltů.

Snažím se na osobní statistiky tolik nekoukat


Vyhráli jste posledních 6 zápasů v řadě! Čím to, že se vám po začátku sezony, kdy jste jednou prohráli po základní hrací době a dvakrát po prodloužení či nájezdech, momentálně tak daří?
Začátek sezony se nám příliš nevyvedl. Dostatečně jsme neplnili pokyny trenérů a trápila nás koncovka. Podařilo se nám však ze špatného úvodu do nového ročníku rychle vzpamatovat a lepší výkony přinesly své ovoce v podobě zasloužených vítězství.

V zápasech dostáváte málo branek. Je to i vaší zásluhou, vždyť si držíte průměr obdržených branek pod 1 gól na zápas a procentuální úspěšností svých zákroků atakujete hranici 95%! Jste tak se svými výkony spokojený?
Já se na osobní statistiky snažím tolik nekoukat, u brankáře jsou často hodně ovlivněné výkony spoluhráčů. Daří se nám hrát kvalitní hokejbal a to je hlavní. Naše aktuální postavení v tabulce je prací každého jednotlivce v naší sestavě a musím říct, že jsem s mými výkony, ale i výkony spoluhráčů zatím spokojen.

Podle statistik to vypadá, že se pravidelně střídáte v brance s Lukášem Humlem. Jste si v kabině podporou?
Luky má velkou výhodu, protože je platným hráčem také v poli, takže se mu nestane, že by musel otevírat vrátka spoluhráčům na střídačce (úsměv). Nasazení do zápasů bylo také hodně ovlivněné zraněním, které mě na několik utkání postavilo mimo hru. Rozhodně mezi námi necítím žádnou rivalitu, myslím, že jsme s Lukášem dobrými přáteli a navzájem se podporujeme.

Máme jednu z nejlepších trenérských dvojic


Berounští Kelti se rok od roku neustále zlepšují. Jak často vlastně s extraligovým dorostem trénujete a co vaši koučové Miroslav Fortuník s Martinem Davídkem, který nedávno vedl reprezentaci hráčů do 18 let na mistrovství světa v Kanadě? Předávají vám hodně rad a zkušeností?
Tréninky máme dvakrát týdně, o to více jsou ale náročné. Naše trenérská dvojice je dle mého názoru jednou z nejlepších v lize. Postřehy pana Davídka jsou k nezaplacení, je také hlavním strůjcem naší strategie. Trenér Míra Fortuník nás zase zná již delší dobu, proto na střídačce hodně komunikuje s jednotlivými hráči a předává jim své zkušenosti i potřebné sebevědomí.

Skupina západ extraligy dorostu je na čele dost vyrovnaná. Na první Hostivař ztrácíte pouze tři body, na druhou Plzeň jen jeden. Věříte, že máte sílu na to, abyste tyto týmy řádně potrápili, dokonce i porazili a dostali se na ještě lepší pozici?
S naší aktuální pozicí v extralize jsme spokojeni, to však neznamená, že se neporveme o první dvě příčky. Již předchozí zápasy s oběma soupeři ukázaly, že máme na to s nimi hrát vyrovnaná střetnutí či je dokonce porazit.

Reprezentace? Vedle fyzické připravenosti je důležitá i psychika


Měníte v této věkové kategorii taktiku dle soupeře, nebo se snažíte na své oponenty nastoupit komplexním hokejbalem?
Nechci zde vyzrazovat naše nacvičené herní situace, každopádně máme stanovenou základní „kostru“ naší hry. Tu pravidelně na tréninku zdokonalujeme. Samozřejmě ale dochází ke změnám v průběhu jednotlivých zápasů. Každý, kdo hokejbalu rozumí, dobře ví, že se taktika na soupeře bránící střední pásmo musí lišit od té, kterou praktikujeme na aktivně napadající protivníky a podobně…

V příštím utkání se v neděli 11.11. střetnete na domácí půdě s Kladnem. Bude to náročný zápas? Přeci jenom do utkání půjdete v roli favoritů!
Kladno je nelehký soupeř, hraje tvrdý hokejbal. Očekávám vyrovnaný souboj, který, věřím, dotáhneme do vítězného konce. Na domácím hřišti chceme Kladnu vrátit porážku v prodloužení z prvního zápasu sezony.

Věkem patříte do kategorie hráčů do 18 let. Je to sice ještě daleko, ale za rok a půl se uskuteční mistrovství světa hráčů do 18 a 20 let ve Švýcarsku. Patří mezi vaše velké sny probojovat se do národního týmu a co je pro to třeba z pohledu gólmana udělat? Přidáváte si v tréninku něco navíc?
Myslím, že snem snad každého hráče je probojovat se do národního týmu. Reprezentovat svou zemi na jakékoliv mezinárodní akci je podle mě nejvíce, čeho může sportovec dosáhnout. Být gólmanem na takové úrovni už pak nevyžaduje jen dobrou fyzickou připravenost. Záleží zde také na psychické stránce hráče a schopnosti ustát klíčové momenty v co možná největší pohodě a být tak připraven podat stoprocentní výkon.

Partneři českého hokejbalu