Hostivař si poradila ve druhém utkání s Hradcem a postoupila do semifinále.
Hostivař si poradila ve druhém utkání s Hradcem a postoupila do semifinále. (autor: hbc-hostivar.rajce.idnes.cz)

Extraliga juniorů vyhlíží semifinále. Z postupu se radovali po dvou zápasech favorité

Datum: 13. 05. 2019
Autor: Anna Kuželová

Čtvrtfinále play off Extraligy juniorů skončilo už po prvních dvou zápasech. Ve všech čtyřech případech dokázali zvítězit favorité svých sérií, kteří se drží v bojích o titul. Hned dva zápasy však musela rozhodnout samostatná střílení, což poukazuje na nesmírnou vyrovnanost letošního ročníku. V semifinále na sebe narazí Hostivař s Ústím nad Labem a v repríze loňské finálové série tehdy ještě Extraligy staršího dorostu Plzeň s pardubickým Autosklem. První zápasy odstartují v sobotu 18. května!

HBC Hradec Králové 1988 vs. HBC Hostivař 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)

Stav série: 0:2.

Hostivařští hráči si postup do semifinále pohlídali s přehledem. Na konci první třetiny se dostali do dvoubrankového vedení, když se dokázali prosadit během pouhých čtyřiačtyřiceti sekund. Na další gól museli přihlížející diváci čekat dlouho. Byla to však opět Hostivař, kdo se trefil do černého. Svoji druhou branku vstřelil ve čtyřicáté minutě Jan Čejka. Hradečtí hokejbalisté však nic nevzdávali a zkusili ještě hru bez brankáře, v níž inkasovali z hole Daniela Vaniše počtvrté a bylo jasné, že letošní sezona pro ně končí.

Ohlasy trenérů:

Michal Koza (hlavní trenér HBC Hradec Králové 1988):
 „Druhý zápas jsme paradoxně prohráli ve třetině, kdy jsme jasně dominovali. Od úvodního buly bych řekl, že byla první třetina do 13. minuty jasně v naší režii. Na klucích bylo vidět, že chtějí v sobotu bojovat v Praze. Bohužel pak přišly dvě hrubé chyby, první v obranném pásmu, kde jsme po odehrané buly nechali za sebou “Čejkyse”, ten nás potrestal a o chvíli později po chybě na modré nám ten samý hráč utekl do brejku 2 na 1 a dal přesnou gólovou nahrávku. Takže ačkoliv jsme dominovali, tak jsme šli do kabin za stavu 0:2. Jsem rád, že kluci nesložili zbraně, byť druhou třetinu byl lepší soupeř. Ve třetí třetině jsme do toho sice zase šlápli, trefili tyčku, ale při závěrečném nádechu jsme nezvládli buly a za stavu 0:3 už si soupeř konec zápasu pohlídal a skóroval ještě do prázdné branky. Nemáme se v sérii za co stydět, bohužel jeden vstřelený gól a několik chyb na postup v play off nestačí. Klukům chci poděkovat za nasazení a srdíčko, rvali se o to, dokud to šlo. Hostivaři gratuluji k postupu, který byl zasloužený a přeji, ať se konečně prokouše do finále.“

Ondřej Novák (hlavní trenér HBC Hostivař): „Předně je třeba pochválit soupeře. Opravdu první a osmé místo po základní části nehrálo, dle našeho očekávání, žádnou roli. V prvním utkání byl soupeř lepší, nám skvěle zachytal brankář. I druhý zápas začal převahou Hradce, nám ale pomohla dvojice slepených branek, která soupeře viditelně položila. Nás naopak nakopla k lepšímu výkonu. Nemáme letos snadnou pozici, hrajeme dvě náročné soutěže, ve kterých hraje stejný základ. Jsme rádi, že jsme se dostali tak daleko, a že kluci podstoupili takovou zkušenost.“

HC ŠD Písek vs. HBC Plzeň 1:2 ss (0:0, 0:0, 1:1 – 0:0)

Stejně jako první utkání, ani to druhé základní hrací doba nerozhodla. Tentokrát musela vítěze určit až samostatná střílení, která jsou vždy loterií. Jako první se dokázala prosadit Plzeň, kterou do vedení poslal zkraje třetí třetiny Marek Reiser. Písku se podařilo zásluhou Miroslava Rychlíka vyrovnat, a stav 1:1 platil i po pětačtyřiceti minutách hry. Prodloužení tentokrát nerozhodlo a samostatná střílení nakonec lépe vyšla Plzni, kterou tak Richard Hurt poslal do semifinále.

Vít Čapek (hlavní trenér HC ŠD Písek):
 „Na úvod hodnocení bych chtěl zmínit neuvěřitelný počin fair play Plzně. V čase 26:19 byl proti nám za nerozhodného stavu odpískáno (to viděli jen rozhodčí) trestné střílení. Hráč Plzně, který prováděl TS, na pokyn střídačky vystřelil míček do rohu hřiště. Mají náš neskutečný RESPEKT, a teď k sérii, která byla neskutečně vyrovnaná. Plzeň je hráčsky a herně jinde než my, za to my do toho dali nasazení, obětavost, vůli. Rozhodovaly maličkosti a ty se přiklonily na plzeňskou stranu. Nezbývá než soupeři pogratulovat a popřát další postup v play off. S touhle partou jsem od přípravek, tj. 9 let, a také jim děkuji nejenom za tuhle sérii, ale i za ty roky, co jsme společně strávili.“

Tomáš Semera (hlavní trenér HBC Plzeň): „Jednalo se už o šesté vzájemné měření sil v této sezoně, a tak utkání bylo zpočátku takové opatrné a moc vyložených příležitostí si nevytvořil ani jeden tým. Od druhé třetiny jsem nabádal hráče, ať se nebojí hrát, ať se nebojí udělat něco navíc i za cenu chyby. Ale pořád to nebylo ono, jako by nám nešla odbrzdit ruční brzda a neproměňovali jsme ani vyložené příležitosti. Až ve třetí třetině se podařilo Markovi trefit odkrytou branku. Bohužel jsme vedení neudrželi a pár minut před koncem jsme inkasovali. Utkání šlo tak opět do prodloužení, a nakonec i k samostatným střílením. Ta se nám tu posledně vůbec nepovedla, ale tentokrát se nám podařilo mladého Čapka alespoň jednou překonat, a náš Libor Kojzar vychytal všechny hráče. Chtěl bych pochválit soupeře za jeho výkon v obou utkáních. Postup byl hodně těžký a vybojovaný, rozhodně víc, než jsme čekali. Snad z nás teď spadne ten tlak, výkon všech hráčů půjde ještě nahoru, semifinále s Pardubicemi si užijeme a uděláme na hřišti vše pro postup.“

HC Kert Park Praha vs. HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Druhé vzájemné utkání lépe rozehrály Pardubice. Chvíli před první sirénou využil přesilovou hru Šimon Moravec. Také druhá branka hostů padla v přesilové hře, do černého se trefil Jakub Geisler a Autosklo vstupovalo do závěrečné patnáctiminutovky s dvoubrankovým náskokem. Kert Park zahrozil čtyři minuty před koncem, kdy snížil z hole Marka Síly. Pardubickému celku se však těsný náskok podařilo udržet. Se závěrečným hvizdem rozhodčích se na hřišti ještě strhla potyčka, která však už nic neovlivnila.

Karel Manhart (hlavní trenér HC Kert Park Praha):
 „V sérii s Pardubicemi jsme odehráli dva úplně rozdílné zápasy. Venku jsme soupeři darovali minimálně čtyři branky a už v páté minutě druhé třetiny bylo hotovo. Před domácím utkáním jsme si detailně náš výkon rozebrali a poté jsem hráčům naordinoval pohotový trénink. V odvetě jsme se dokázali našim výkonem přiblížit k tomu, jak se má hrát utkání play off. Asi největší rozdíl bych viděl v přesilových hrách, kdy soupeř využil v sérii čtyři a my ani jednu, a to jsme ještě obdrželi dvě branky v naši početní výhodě. Naše vystoupení ve čtvrtfinále beru ale pozitivně i přes vyřazení. Myslím, že jsme ukázali, že naše účast v play off nebyla náhoda a byla to pro moje hráče určitě dobrá zkušenost. Máme mladý tým, čeká nás ještě hodně práce, ale jsem přesvědčen, že příští sezona bude pro nás ještě výsledkově lepší a cílem je postoupit ještě dál než letos. Soupeři patří gratulace k postupu, mají zkušený kádr, který byl schopen své přednosti do puntíku prodat.“

Jiří Doležal (HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice) - „Věděli jsme, že v druhém zápase to nebudeme mít tak jednoduché jako v Pardubicích. Kert Park zrychlil hru a po celý zápas se nás snažil zatlačit. Vypracoval si i pěkné šance, ale nápor jsme vydrželi a pak dvakrát skórovali z přesilových her. Další průběh zápasu byl víceméně vyrovnaný. Hrálo se ve vysokém tempu a divákům se hra musela určitě líbit. Ve třetí třetině Kert Park využil našeho zaváhání, kdy jsme neudrželi útočné pásmo a z rychlé akce snížil stav utkání na 1:2. Další gól jsme mu již nedovolili a dotáhli jsme i druhý zápas do vítězného konce. Kertu však patří poklona za předvedený výkon. Škoda jen bitky po skončení zápasu, která byla naprosto zbytečná a nesmyslná.“

SK Hokejbal Letohrad vs. Elba DDM Ústí nad Labem 2:3 s.s. (0:2, 0:0, 2:0 – 0:0)

Druhé utkání, které musela rozhodnout až samostatná střílení, se odehrálo na letohradském hřišti. Ústečtí se dostali v první třetině díky Tomáši Čermákovi a Davidu Magasanikovi do dvoubrankového vedení. Vypadalo to, že si jde Elba DDM v klidu za postupem, domácí hráči však byli proti. Své zbraně sice vytáhli až ve třetí části, ale i tak jim závěrečný tlak stačil k tomu, aby si vynutili prodloužení. Po Filipu Faltusovi a Vojtěchovi Bogdánymu se však už žádný domácí střelec nenašel. Prodloužení vítěze neurčilo, ale v samostatných stříleních rozhodl o výhře svého týmu druhým gólem Magasanik.

Filip Červinka (hlavní trenér SK Hokejbal Letohrad):
 „Na zápas proti Ústí jsme byli téměř v plné síle, připravovali jsme se ně něj opravdu hodně. Trénovali jsme přesilovky, ladili jsme ideální složení formací, ale začal zápas a my ze dvou střel a po hrubých chybách v obraně inkasovali dva góly. Ze studené sprchy jsme se dostali až v polovině utkání. Začali jsme Elbu přehrávat ve všech herních činnostech. Z dobrého pohybu jsme si vypracovali několik přesilovek, ale v nich se nám vůbec nedařilo. Ve třetí třetině jsme sestavu stáhli na 12 aktuálně nejlepších hráčů a zaslouženě vyrovnali na 2:2. V prodloužení bylo vidět, že oběma týmům dochází síly. Šance byly vidět na obou koncích hřiště. Poměr střel 56:26 hovoří za vše, bohužel jsme absolutně propadli v nájezdech a sezona pro nás končí. Na hráče jsem ale i tak nesmírně pyšný. Po sezoně končí akorát jeden gólman, jinak díky nesmírně mladému kádru plnému dorostenců zůstáváme pohromadě a příští sezonu chceme rozhodně do finále!“

Jan Fedák (hlavní trenér Elba DDM Ústí nad Labem): „Jak jsem zmínil již minule, věděli jsme, že nás v Letohradu nečeká nic jednoduchého a prognózy se naplnily. Soupeř byl doma v plné síle a hnán desítkami fanoušků. Lepší začátek, než v desáté minutě vést 0:2, jsme si nemohli přát. Ovšem Letohrad zabral tak, jak se před skoro vypadnutím patří a výsledek srovnal. Prodloužení velké akce nepřineslo a nájezdy? To všichni známe, rozhodně jsme v nich nebyli lepší, spíš bych řekl šťastnější. Chtěl bych poděkovat našim hráčům, včetně brankářů. A také soupeři za klidnou, zbytečně nevyhrocenou sérii. Na co se občas zapomíná, nebo se to bere jako samozřejmost, musím vyzdvihnout i podařený výkon sudích, a to rozhodně neříkám proto, že jsme vyhráli.“