Písek zaznamenal o víkendu dvě domácí výhry.
Písek zaznamenal o víkendu dvě domácí výhry. (autor: Alice Hnyková)

Extraliga staršího dorostu: Pražské derby pro KOVO, k vidění byly přestřelky

Datum: 11. 10. 2017
Autor: Anna Kuželová

Poslední víkend přinesl v rámci nejvyšší dorostencké soutěže velkou porci zápasů. V sobotu i v neděli se odehrálo sedmero utkání Extraligy staršího dorostu, a navíc netradičně ve čtvrtek se uskutečnil pražský souboj, který lépe zvládlo Kovo. Hned čtyři týmy si pořádně zastřílely a vstřelily svým protihráčům deset a více branek. Nejvyšší výhru zaznamenal Písek, který porazil Olomouc 13:1. I díky dvěma výhrám se na čele tabulky drží Hradec Králové, který má však odehráno o dvě utkání více než jeho pronásledovatelé.

Čtvrtek 5. 10. – Všední den přinesl pražský souboj

Zápas mezi Kovem a Hostivaří byl po první třetině 2:2. V prostřední části se dostal do vedení domácí celek a utkání už žádnou další branku nepřineslo. Kovo tak porazilo svého pražského soupeře těsně 3:2. „Na Palmovku se nám ukrutně nechtělo a věděli jsme proč. Máme to naštěstí za sebou, bohužel bez zisku bodu. Soupeř byl lepší a zaslouženě na domácím hřišti zvítězil," zhodnotil prohrané utkání trenér Hostivaře Ondřej Novák.

Sobota 7. 10. – Piráti vykradli území Elby, ale počítají citelné ztráty

Písek nastoupil proti Olomouci, která čeká na svoji první výhru. Vítězstvím 13:1 však Písek nedovolil Olomouci na body ani pomyslet. Domácí vstoupili do utkání aktivně, ale velkou překážkou jim byl hostující gólman Kubalík. Jeho kouzlo odčaroval až v osmé minutě Neruda. Na další gól se čekalo tři minuty, kdy nejdříve Daněk zvýšil na 2:0, a za dalších padesát sekund navýšil skóre Sýkora. Obraz hry se příliš nezměnil ani ve druhé části, kdy domácí zatížili hosty šesti góly. O vítězi utkání bylo rozhodnuto a nic na tom neměnila ani jedna branka kapitána hostí Rýgela. V posledním dějství se domácí předháněli, kdo zahodí větší tutovku, ale i přes tuto snahu se ještě trefil Malecha, Rychlík a účet utkání uzavřel agilní Šuhaj.

Stříbro se utkalo s Karvinou, se kterou už po první třetině prohrávalo 0:2. V prostřední části pro něj bylo ještě hůře, protože hosté navýšili skóre o další dvě branky. Domácí sice snížili na rozdíl dvou gólů, ale poslední slovo měla opět Karviná, která vyhrála 5:2. Napínavý souboj přineslo střetnutí Kladna s Hostivaří. ALPIQ vyrovnal na 1:1, ale Hostivař se opět ujala vedení, které už nepustila a vyhrála těsně 2:1. „Kladno má skvělý tým a jsme rádi, že jsme k těžkému utkání opět přistoupili zodpovědně a dovedli ho do vítězného konce. Musím ocenit disciplinovanou hru obou týmů, které se soustředily výhradně na hokejbal a odehrály utkání s respektem k soupeři," byl po zápase spokojený Ondřej Novák.

Autosklo zavítalo k poslednímu Chomutovu. Po dvou třetinách sice vedlo 2:0, ale zápas definitivně zlomilo až v závěrečné části, ve které dalo další tři branky a vyhrálo 5:1. Vyrovnané utkání proběhlo mezi Novým Strašecím a Jihlavou, kde o vítězi musela rozhodnout až samostatná střílení. Už zkraje druhé minuty šli do vedení domácí, hosté však otočili zápas třemi brankami na svoji stranu. Náskok ale nedokázali udržet a po prohře 4:3 po samostatných stříleních získali jen bod. Jednobrankovým rozdílem skončil také souboj mezi Dobřany a Českou Třebovou. Domácí vedli po druhé třetině 2:0, Třebová snížila na rozdíl jedné branky, ale vyrovnat se jí už nepodařilo, a tak prohrála těsně 1:2.

Ústí prohrávalo s Hradcem o tři branky, ztrátu stáhlo na rozdíl jednoho gólu, ale víc už se mu nepodařilo a prohrálo 2:3. „Věděli jsme, že to nebude lehký zápas, a navíc s námi neodjeli naši zkušení obránci Zeman, Mlázovský a dále útočník Pepa Šimůnek, který doplnil A-tým. Zápas byl opravdu těžký, ale po krásném pasu Martina Rakovského na Čecha jsme vstřelili rychlý gól a měli trochu navrch. Zaskočili nás dvě nesmyslná vyloučení, ale tým se opravdu stmelil, a do konce první třetiny se již stav nezměnil. Do druhé třetiny jsme naskočili aktivně a konečně se dočkali přesilovky, tu jsme sice nevyužili, ale hned poté vstřelil po krásné samostatné akci druhý gól kapitán Černý.  Zanedlouho při začátku další přesilovky nás potkala první ztráta. Jakub Rakovský při souboji u mantinelu upadl nešťastně na zem a protihráč ho ještě zalehl. Bohužel už při ošetření na hřišti jsme věděli, že to nebude jen tak něco, následoval převoz do nemocnice a potvrzená zlomenina klíční kosti. Brzy poté přidal ještě gól Bartoš, ale přišla pro nás další ztráta v podobě zlomeniny palce u ruky u obránce Flosa, a to už bylo na tým moc. Soupeř vstřelil gól a před námi byla ještě celá třetina. Náš tým ale i po dalším obdrženém gólu dokázal, že je silný a zápas vyhrál. Děkujeme mockrát za pomoc Ústeckým s našimi zraněnými,“ řekla vedoucí mužstva Jana Rakovská.

Neděle 8. 10. – V pěti utkáních padlo devět a více branek!

Dobřany přidaly po těsné sobotní výhře další. Tentokrát se utkaly s Olomoucí, nad kterou vedly po první třetině už 3:0, konečný výsledek se zastavil na 7:2. Jasné vítězství si připsali hráči Hostivaře, kteří si poradili s Novým Strašecím 0:11. „Jsme rádi, že jsme víkend zvládli. Po Kladnu nás čekalo Nové Strašecí, které má velmi mladý tým a celý zápas tak byl v naší režii. Hrálo se bez záludností a jsem rád, že se v dobrém světle ukázal i náš brankář Marek Skalický, který v novostrašeckém týmu hostuje,“ byl po utkání spokojený Ondřej Novák.

Již ke druhému domácímu utkání během víkendu vyběhli hokejbalisté píseckého Švantláku krátce před nedělním obědem a soupeřem jim byl tým z daleké České Třebové. Domácí vstoupili do utkání aktivně, ale velkou překážkou jim byl výborný brankář Třebové Břeň a jejich nedůraz před ním. První branka v utkání padla v deváté minutě, kdy domácí Duchoň využil přesilovou hru po krásné nahrávce Šimůnka. Domácí stále bušili do obrany hostí a ta i s pomocí štěstí odolávala domácí atakům. I tentokrát platilo známé „nedáš, dostaneš. Špatnou rozehrávku v pásmu potrestal jednadvacet sekund před koncem první části Řehák. Píseckými tato branka velmi zamávala a těžko se v prostřední části dostávala do hry. Naopak hosté se čím dál více osmělovali, a tak musel své kvality prokazovat i domácí brankář Čapek. Skóre se opět měnilo až v třiadvacáté minutě, kdy po krásné souhře za brankou Duchoně s Daňkem vstřelil Rychlík branku na 2:1.

V poslední třetině se hra přelévala s jedné strany na druhou a domácí se museli mít na pozoru před útoky hostí. Uklidnění na domácí hokejky přinesla deset minut před koncem přesilová hra. Míček putoval po ose Malecha-Šimůnek až k Nerudovi, který navýšil skóre na 3:1. Za dalších čtyřicet sekund skóroval Daněk, který tečoval střelu Bárty. Když už se zdálo, že utkání skončí tímto výsledkem, trefil se ještě podruhé hostující Řehák a uzavřel účet utkání na 4:2. „V sobotu to byla hra více méně na jednu branku, až jsme to v poslední části přeháněli s kombinací. V neděli to byl již těžší zápas. Místo abychom utkání rozhodli v první třetině, tak jsme svými chybami pustili soupeře do hry, ale jsem rád že jsme obě utkání zvládli a připsali si do tabulky šest bodů,“ byl po celém víkendu spokojený trenér Písku Vít Čapek.

Zápas mezi Plzní a Karvinou byl prakticky rozhodnutý už po první třetině, kterou vyhráli domácí 6:0. Karviná však nic nevzdala a ve třetí třetině vstřelila tři branky. Náskok soupeře byl však dost vysoký, Plzeň si ho dokázala udržet a vyhrála 10:4. „Opět jsme měli dobrý vstup do utkání a po pár minutách vedli 3:0, náskok jsme do konce třetiny ještě více navýšili. Místo pokračování v úspěšné a účelné hře, ale přišla opět jakási ztráta koncentrace a výkon šel dolu. Na tom budeme muset zapracovat, aby se nám to v dalších utkáních nestávalo, jinak bychom na to mohli doplatit,“ je si vědom Tomáš Semera.

Kladno si po sobotní prohře spravilo chuť vysokou výhrou nad Jihlavou. Po první třetině však bylo skóre vyrovnané 1:1. V prostřední části ale domácí zabrali a ujali se tříbrankového náskoku, konečný výsledek byl 8:2. Naproti tomu Ústí prohrálo i druhý domácí zápas, a i tentokrát pouze o gól. Ve třetí třetině srovnávalo na 1:1, ale o tři minuty později šly do vedení opět Pardubice, které už náskok udržely. „V neděli v Ústí nad Labem jsme již nastoupili posíleni o kluky, kteří v sobotu hráli za A týmy. Zápas to byl spíš bojovný než pohledný. Po celé utkání jsme si udržovali mírnou převahu, ale domácí rovněž hrozili, a to hlavně při přesilovkách. Výsledek 1:2 zřejmě nejlépe odpovídá průběhu hry. Je jen škoda, že rozhodčí byli vidět víc, než je nutno. Vím, že jejich práce je velmi náročná, ale chaotické řízení hry určitě takovému zápasu nepomůže,“ byl po utkání i přes výhru trochu zklamaný pardubický kouč Jiří Doležal.

Souboj prvního s posledním, tak by se dal popsat zápas mezi Chomutovem a Hradcem Králové, který vyhráli hosté jasně 12:0. „Dle tabulky jsme očekávali jedno z lehčích utkání a také to tak dopadlo, bohužel bylo také hodně pošťuchování a z toho plynoucích zbytečných vyloučení na obou stranách. Chomutov jsme přestříleli i přehráli. Dali jsme větší prostor méně zkušeným mladším hráčům, a ti ukázali, že jim místo v týmu patří právem,“ chválila mladíky po zápase vedoucí královéhradecké družiny Jana Rakovská.