Mladoboleslavští Tygři skončili ve kvalifikační skupině A až na třetím místě, finálový turnaj si ale vybojovali! (autor: Tomáš Jirsa)

Finálový turnaj si vybojovali mladší dorostenci Mladé Boleslavi a Plzně!

Datum: 03. 06. 2018
Autor: Filip Červinka

Celý víkend 2. – 3.6. se ve sportovním centru Pěšinky ve Světlé nad Sázavou konal semifinálový turnaj Extraligy mladšího dorostu za účasti šesti týmů. Ty bojovaly o dvě vstupenky na finálový turnaj, jenž se odehraje příští víkend 9. – 10.6. na stejném místě. Ze dvou tříčlenných skupiny vzešli čtyři semifinalisté a obě série hrané na jedno vítězné utkání přinesly nesmírně vyrovnané duely, v nichž o vítězi musela rozhodnout prodloužení. Dvěma vyvolenými se nakonec stali mladoboleslavští Tygři a mečouni z Plzně.

V sobotu 2. června se na zimním stadionu ve Světlé nad Sázavou odehrály dvě základní skupiny po třech týmech. Ve skupině A se nejvíce dařilo pražské Hostivaři, která srazila na kolena sympaticky hrající Malenovice a v prvním "předčasném" duelu o první místo v derby skolila Kert Park. Ten si hned pak poradil s Malenovicemi, pro něž tak turnaj skončil již v sobotu. Poslední týmy základních skupin totiž nepostupovaly do finální fáze o postup na finálový turnaj.

Výsledky skupiny A:

HC Kert Park Praha vs. HBC Malenovice 6:3 (2:2, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky:
4. Hrdlička (Sedlák, Skorčík), 10. Kovárník (Suchánek, Jágr), 27. Kovárník (Jágr), 29. Kovárník 44. Skorčík (Hrdlička), 45. Jizba – 3. Brázdil J. (Zpěvák, Brázdil M.), 14. Kužílek (Hradil), 22. Dekár (Hradil, Mikl).
Střely: 37:28, vyloučení: 6:5, využití přesilovek: 1:0, oslabení: 0:0.

HBC Malenovice vs. HBC Hostivař 3:5 (0:1, 2:3, 1:1)
Branky a nahrávky: 18. Brázdil J. (Brázdil M.), 21. Dekár (Hradil, Kužílek), 41. Brázdil J. (Zpěvák) – 7. Čejka, 20. Trávníček (Jirsák), 24. Vosátka (Čejka), 27. Fic, 42. Čejka.
Střely: 28:36, vyloučení: 2:5, využití přesilovek: 0:1, oslabení: 0:1.

HBC Hostivař vs. HC Kert Park Praha 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
2. Vosátka (Čejka, Šťastný), 19. Hroch (Zíma), 21. Vosátka (Šťastný), 36. Čejka (Kolář) – 7. Hrdlička (Jizba), 42. Suchánek (Mika, Hrdlička).
Střely: 38:23, vyloučení: 2:1, využití přesilovek: 0:0, oslabení: 0:0.

Konečné pořadí skupiny A:

1. HBC Hosivař            8:5 – 6 bodů.
2. HC Kert Park Praha  8:7 – 3 b.
------------------------------------------
3. HBC Malenovice      6:11 – 0 b.

Skupina B přinesla velký debakl plzeňských mečounů, kteří o dvanáct branek přestříleli kyjovské hokejbalisty a zajistili si tak postup mezi čtyři nejlepší. Kyjov ve svém prvním klání ale nepředvedl vůbec špatný výkon a byl mladoboleslavským Tygrům vyrovnaným oponentem, i tak ale padl a s turnajem se rozloučil již v sobotu. O první místo ve skupině si to spolu tedy rozdala Plzeň s Mladou Boleslaví. Ta předváděla perfektní výkony, po první patnáctiminutovce dokonce nad Plzní vedla 1:0, ale ta dokázala ve druhé části vyrovnat, a nakonec v samostatných stříleních rozhodnout o svém vítězství.

Výsledky skupiny B:

HBC Plzeň vs. HBK Kyjov 13:1 (3:0, 4:1, 6:0)
5. Bouší (Miksan, Svoboda), 7. Poláček (Svoboda, Holeček), 8. Fiala 18. Galla (Holeček), 20. Bouší (Pecka), 22. Poláček (Bouší), 33. Poláček (Deja), 33. Zíka (Deja), 34. Hanuš (Holeček), 34. Miksan, 37. Galla (Svoboda, Reiser), 40. Reiser (Galla) – Pichler (Randis).
Střely: 60:26, vyloučení: 3:5, využití přesilovek: 3:0, oslabení: 0:0.

HBK Kyjovs vs. HBC Tygři Mladá Boleslav 4:7 (1:1, 1:6, 2:0)
13. Pichler (Svoboda), 26. Studénka (Procházková), 39. Pichler, 43. Svoboda (Pichler, Studénka) – 8. Lhota T. (Šíma, Lhota L.), 16. Litoborský (Číhala, Lhota L.), 18. Šíma (Lhota T.), 23. Kubica (Šíma), 23. Cerha (Erben), 25. Lhota T. (Lhota L.), 29. Lhota L. (Číhala, Lhota T.).
Střely: 26:36, vyloučení: 4:3, využití přesilovek: 0:1, oslabení: 0:1.

HBC Tygři Mladá Boleslav vs. HBC Plzeň 1:2 ss (1:0, 0:1, 0:0 – 0:1)
6. Lhota T. (Lhota L.) – 18. Poláček, rozh. náj. Poláček.
Střely: 31:28, vyloučení: 7:5, využití přesilovek: 1:1, oslabení: 0:0.

Konečné pořadí skupiny B:

1. HBC Plzeň                       15:2 – 5 bodů.
2. HBC Tygři Mladá Boleslav  8:6 – 4 b.
-------------------------------------------------
3. HBK Kyjov                       5:20 – 0 b.

Postupující tajenku musela rozluštit prodloužení

1. semifinále:

HBC Hostivař vs. HBC Tygři Mladá Boleslav 3:4 pp (0:2, 2:1, 1:0 – 0:1)

Branky a nahrávky: 24. Kucharčík (Čejka, Šťastný), 30. Čejka (Sedláček), 39. Čejka (Vosátka) – 7. Šíma (Lhota L., Lhota T.), 10. Číhala (Lhota L., Lhota T.), 20. Litoberský (Šíma, Číhala), 51. Lhota L.
Střely: 38:33, vyloučení: 4:5, využití přesilovek: 2:3, oslabení: 0:0, diváků: 55, rozhodčí: Cícha, Vokurka.

První semifinálové utkání proti sobě svedlo dva týmy, jež se moc dobře znají. Za Mladou Boleslav totiž nastupují bratři Lhotové, kteří v play off Extraligy staršího dorostu hráli právě za jejich semifinálového soupeře z Hostivaře. A byl to právě Tomáš Lhota, jenž se stal od začátku utkání jednou z nejvýraznějších postav postupového duelu. Okamžitě se tlačil do útoku, ale brzký gól nepřišel. Pak se hra celkem uklidnila a vyrovnala, avšak jako blesk z čistého nebe zaúřadoval Petr Šíma, který se nejlépe zorientoval v předbrankovém zmatku a poslal míček pod horní víko hostivařské klece – 0:1.

O pár chvil později po vedoucím boleslavském gólu přišlo vyloučení hostivařského hráče a Tygři z Mladé Boleslavi po minutě svoji početní převahu využili, když se Daniel Číhala prezentoval po úniku krásnou bekhendovou kličkou – 0:2. Mladá Boleslav obdržela výhodu přesilové hry i ve druhé periodě a taktéž ji využila po střele z bezprostřední blízkosti kapitána Jana Litoberského– 0:3. S Hostivaří to vypadalo už beznadějně, ale Jan Čejka začal přebírat otěže zápasu, z čehož zhruba šest minut před koncem druhé patnáctiminutovky vzešel snižující gól, když se po jeho nahrávce prosadil nikým nehlídaný Samuel Kucharčík– 1:3. Toho těsně před druhou sirénou stihl ještě doplnit kdo jiný než Jan Čejka a rázem to bylo jen o gól – 2:3.

Od začátku třetí části se Hostivař natlačila do obranného pásma mladoboleslavských Tygrů, kteří často volili nejjednodušší způsob a vyhazovali míček na zakázané uvolnění. Uprostřed závěrečné části se Čejka řítil sám na gólmana svého oponenta, ale šanci neproměnil. Vzápětí však přišla další, a to už se Jan Čejka po úniku kolem mantinelu a dlouhé kličce mohl radovat z vyrovnání na 3:3. Boleslav tak přišla o tříbrankové vedení a muselo se do prodloužení. V něm byl hodně u míčku vidět Čejka s Kucharčíkem z Hostivaře, ale v 51. minutě utkání se na červené čáře napřáhl skoro až ke stropu mladoboleslavský Lukáš Lhota, jenž prostřelil vše, co mu stále v cestěa na straně Mladé Boleslavi tak mohla propuknout postupová euforie – 3:4!

2. semifinále:

HBC Plzeň vs. HC Kert Park Praha 4:3 pp (2:0, 0:1, 1:2 – 1:0)

Branky a nahrávky: 7. Galla (Holeček, Poláček), 14. Svoboda (Reiser), 31. Poláček (Galla), 47. Chramosta (Poláček) – 30. Jizba M. (Hrdlička), 37. Sedlák (Jizba M., Hrdlička), 38. Manhartová (Charbuský, Sedlák).

V utkání, v němž se hodně vylučovalo na straně pražského Kert Parku, bylo vidět nespočet šancí a zajímavých momentů. Hned první nabídnutou hru v početní převaze Plzeň využila v sedmé minutě, kdy se po nádherné kombinaci prosadil Michal Galla – 1:0. Vzápětí ale mohlo být vyrovnáno! Hrdlička z Kert Parku ale od červené čáry trefil pouze tyč plzeňské svatyně. Do konce úvodní patnáctiminutovky se však Pražané provinili faulem ještě dvakrát a jednu z početních výhod přetavil ve druhou plzeňskou branku Jaroslav Svoboda, jenž si počínal nesmírně důrazně a úspěšně na brankovišti Kert Parku – 2:0.

Po většinu času prostřední části se hra spíše střídala ze strany na stranu, několikrát se z gólu mohli radovat hráči Plzně a několikrát zahrozili Pražané. Ti se nakonec snižující trefy po zásluze dočkali necelou minutu před koncem druhé periody, kdy Hrdlička našel úplně volného Matyáše Jizbu, jenž si doslova povodil plzeňského gólmana a snížili na 2:1. Kert Park se tak nadechl k obratu, ale hned po devatenácti vteřinách od úvodního vhazování ve třetí třetině se do útočného pásma vrhnul Roman Poláček, který předvedl povedenou „zasekávačku“ a vymetl pravé horní víko soupeřovy branky – 3:1.

Kert Park se ale nechtěl nechat jen tak lacino skolit a podnikal útočný výpad za výpadem. Plzeňská obrana ale působila nepropustně a sebejistě. To se změnilo ve 37. minutě, v níž Filip Sedlák snížil na 3:2 a o minutu a třiadvacet vteřin později bylo dokonce vyrovnáno! Sedlák vyhrál v obranném pásmu Plzně čistě buly na Charbuského, jehož střelu tečovala mistryně světa Lucie Manhartová a vyrovnala tak na 3:3. Do konce třetí části se sice Plzeňští dostali do několika slibných příležitostí, ale Kert Park už další inkasování nepovolil a šlo se do prodloužení. V něm po necelých sedmi minutách prosadil Tomáš Chramosta, který překonal brankáře Kert Parku po čistě vyhrané buly a Plzeň se tak mohla radovat z postupu na finálový turnaj!

HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice -
vítěz kvalifikační skupiny A
SK Suchdol nad Lužnicí - vítěz kvalifikační skupiny B
SK Hokejbal Letohrad -  vítěz kvalifikační skupiny C – obhájce titulu
HBC Tygři Mladá Boleslav - 3. místo v kvalifikační skupině A, postup ze semifinále
HBC Plzeň - 2. místo v kvalifikační skupině B, postup ze semifinále

Oba turnaje jsou podpořeny záštitou hejtmana Kraje Vysočina MUDr. Jiřího Běhounka, místostarosty Světlé nad Sázavou Josefa Hnika a celá akce je finančně podpořena městem Světlá nad Sázavou. Děkujeme!