Ústí nad Labem vybojovalo vítězství nad domácí Hostivaří ve třetí třetině.
Ústí nad Labem vybojovalo vítězství nad domácí Hostivaří ve třetí třetině. (autor: hbc-hostivar.rajce.idnes.cz)

Junioři Ústí a pardubického Autoskla jsou krok od extraligového finále!

Datum: 22. 05. 2019
Autor: Anna Kuželová

Do semifinále play off Extraligy juniorů postoupily čtyři nejlepší celky po základní části. Po prvních zápasech se vedení v sérii ujala shodně hostující mužstva. Ústí nad Labem rozhodlo o svém vítězství dvěma brankami ve třetí třetině. Stejně to mělo také pardubické Autosklo, které vstřelilo vítězný gól pouhých pětadvacet sekund před závěrečným hvizdem rozhodčích! Série se nyní stěhují na hřiště vítězných celků, které tak můžou na své půdě postoupit do finále.

HBC Hostivař vs. Elba DDM Ústí nad Labem 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)

Stav série: 0:1.
Branky a nahrávky: 18. Čejka (Vaniš J.) - 29. Stuchlý (Magasanik, Tůma), 35. Magasanik (Čermák), 40. Tůma (Čermák).
Střely: 22:21, vyloučení: 6:7, využití přesilovek: 0:1, oslabení: 0:0, diváků: 80, rozhodčí: Volkán, Pečený.

Souboj prvního se čtvrtým týmem po základní části dopadl lépe pro hostující celek, jenž překvapil favorita. Hostivařští hráči však nastupují ještě za kategorii mužů, která jim bere dost sil. V první třetině diváci branky neviděli, ale v dalších částích se jich už dočkali. Jako první šli do vedení domácí, když se v osmnácté minutě trefil Jan Čejka. Další branky však dávalo už jen Ústí. O deset minut později vyrovnával skóre utkání Tomáš Stuchlý. Po něm se prosadil ještě David Magasanik a Jan Tůma, kteří tak přispěli k vítězství svého týmu 3:1. Za stavu 1:0 pro ústeckou Elbu se série stěhuje na sever Čech.

Ohlasy trenérů:

Ondřej Novák (HBC Hostivař):
 „Myslím, že jsme do zápasu nevkročili špatně a v úvodu druhé části jsme šli do vedení. Soupeř ale s přispěním náhody využil přesilovou hru a ve třetí části byl na koni. Bylo znát, že naši kluci už toho mají po těžkém utkání za muže plné cvičky. Nešli už nám zkrátka tolik nohy, což silný soupeř musel cítit a zaslouženě zápas dovedl k vítězství.“

Jan Fedák (Elba DDM Ústí nad Labem): „Utkání jsme nezačali dobře, do jedenácté minuty jsme čítali už tři vyloučení a zraněného brankáře. Naštěstí to soupeř nedokázal zužitkovat. Přestávková sprcha však naše kluky stejně neprobudila a Hostivař byla první, kdo se v zápase ujal vedení. Ovšem ke konci druhé třetiny se nám podařilo proměnit přesilovku, která nás vtáhla zpátky do zápasu a celkově nás nakopla. Třetí třetina si troufnu říct, že byla v naší režii. Výkony předvedené v první třetině tohoto utkání už si nemůžeme po zbytek play off dovolit, věřím, že to byl vykřičník a pro finále uděláme maximum bez jakéhokoliv klopýtnutí!“

HBC Plzeň vs. HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice 2:3 (1:0, 1:1, 0:2)

Do druhé série vstoupila jako favorit Plzeň, ale ani ona se vítězství v prvním utkání nedočkala. Plzeňští hráči se zásluhou Miksana jako první ujali jednobrankového vedení, které se jim podařilo udržet také po druhé patnáctiminutovce. Ve dvacáté minutě se sice dostali díky Hýblovi do dvoubrankového vedení, které však brzy Moravec svým přesným zásahem snížil. Vyrovnání se dočkalo Autosklo osm minut před koncem utkání, kdy se do černého trefil Janeček. O vítězství pak rozhodl Zeman, jenž prostřelil domácího brankáře pětadvacet sekund před závěrečnou sirénou. Času na vyrovnání Plzni moc nezbylo, a tak se musela před svým soupeřem sklonit a na hřišti Autoskla bude bojovat o setrvání v soutěži.

Tomáš Semera (HBC Plzeň):
 „Utkání se mi nehodnotí dobře. Podali jsme jeden z nejlepších výkonů v sezoně. Zaslouženě jsme vedli 2:0, soupeř poctivě bránil a hrozil z brejků a přesilovek. My jsme chtěli přidat další góly a utkání rozhodnout. Bohužel se tak nestalo a místo toho jsme soupeři darovali vyrovnání jednou vlastní brankou a druhou velice lacinou. Dvě minuty před koncem zápasu přišlo další naše vyloučení a soupeř přesilovku využil a dokonal tak obrat. Cítíme velkou frustraci, ale teď se ukáže, jak na tom jsme. V Pardubicích to bude hodně těžké, ale chceme vrátit sérii k nám.“

Jiří Doležal (HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice): „Do Plzně jsme jeli s vědomím, že na domácí bude daleko větší tlak než na nás. Chtěli jsme Plzeň překvapit aktivním napadáním a důraznou hrou. Bohužel se nám to nedařilo, jak bychom potřebovali. Domácí velmi rychle rozehrávali a hlavně - vyhrávali osobní souboje. A jelikož jsme byli na míčku až jako ti druzí, nevyvarovali jsme se útočných faulů. Plzeň hned první přesilovku využila, a i nadále měla daleko více ze hry. I druhou třetinu začali domácí lépe. Druhý gól vstřelili po důrazu před brankou a začínalo být zle. Druhý gól nás však povzbudil. Kluci najednou věděli, že žádná profesorská hra tady fungovat nebude. Začínali jsme si vytvářet gólové šance a v situaci 2 na 1 jsme konečně s pomocí domácího obránce skórovali. V té chvíli již byla hra víceméně vyrovnaná. Třetí třetina probíhala již více pod naší taktovkou. Zdálo se, že domácí spíš myslí na udržení vedení a dost se zatáhli. Dostali jsme se tak jednodušeji na útočnou polovinu, a když Martin Janeček od modré vyrovnal na 2:2, věřili jsme, že bychom tento ztracený zápas mohli i vyhrát. Zápas nakonec rozhodly přesilovky. Domácí tu svoji i díky fantastickému Pavlu Forštovi nevyužili, zato k nám se konečně přiklonilo přesilovkové štěstí a po odstřelování branky se nakonec trefil Tomáš Zeman do odkryté klece. Do konce zbývalo 25 vteřin a v těch už jsme se nachytat nenechali. Výhra nám dává obrovské šance do domácí odvety, ale bude to ještě boj. Všechny letošní, a nejen letošní, zápasy s Plzní jsou vyrovnané a soupeř bude u nás připraven stav série vyrovnat. Dáme do zápasu všechno. Chceme si zahrát finále.“