Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

David Manučarjan patří mezi gólmany, kteří se chtějí neustále zlepšovat.
David Manučarjan patří mezi gólmany, kteří se chtějí neustále zlepšovat. (autor: Iva Janoušková)

Letohradské neporažené mašině pomohl na podzim i brankář David Manučarjan

Datum: 11. 01. 2018
Autor: Tadeáš Rygel
Sdílej přes:

Letošnímu podzimu v Extralize mladšího dorostu kraloval ve skupině C obhájce loňského celorepublikového titulu v podobě Letohradu. Své soupeře přehrával rozdílem několika tříd a neztratil jediné utkání. K tomu mu kromě silné ofenzivy pomohla i pevná obrana v čele s brankářem Davidem Manučarjanem, který pravidelně trénuje s mužským extraligovým mančaftem a hoří touhou obléci jednoho dne dres se lvíčkem na prsou. Učit se ostatně může od toho nejpovolanějšího, a to Jana Šimary.

David Manučarjan opanoval gólmanské statistiky skupiny C před svým kolegou Vackem. Průměr obdržených branek na zápas stlačil pod jednu na utkání a jeho tým celkově obdržel pouze 14 branek! Stejně tak procentuální úspěšnost chycených střel má i ve srovnání s gólmany z ostatních skupin o chloupek druhou nejlepší. Byl tak jistotou pro své spoluhráče během podzimního tažení.

Brankář z Letohradu tak teď vyhlíží jaro a blížící se boje v závěrečné čtvrtfinálové skupině. Tam ho čekají mnohem těžší soupeři, kteří jeho formu pořádně prověří. Tým z východních Čech se bude chtít prát opět o nejvyšší příčky a dosáhnout na obhajobu extraligového titulu. Pokud bude celý tým pokračovat ve stávajících výkonech a bude se moci opřít o svého spolehlivého gólmana, tak se mu to jistě může podařit.

V rozhovoru nám prozradil nejen, kdo jsou jeho vzory, ale i leccos dalšího.

Jak jste se k hokejbalu dostal? A jak dlouho se mu věnujete?
K hokejbalu jsem se dostal vcelku náhodou. Přivedl mě k němu v šesté třídě kamarád Filip Lux. Vždycky jsem chtěl být hokejovým brankářem, ale vzhledem k faktu, že bruslit moc neumím, byl pro mě hokejbal jasnou volbou.

Čeho byte chtěl v kariéře dosáhnout? Máte nějaké své osobní cíle?
Určitě bych chtěl na něčeho velkého dosáhnout. Chtěl bych, aby díky mně poznalo hokejbal více lidí a přál bych si, aby v něm našli zalíbení. Co se týče osobních úspěchů, vždy jsem si přál někdy ve svém životě hájit dres se lvíčkem na prsou. Podle mě je to největší pocta, co se sportovci může naskytnout. 

Máte nějaké vzory?
Co se týče zahraničních brankářů, obdivuji Careyho Price nebo Henrika Lundqvista. A z Čechů je to samozřejmě Dominik Hašek, ale taky Honza Šimara.

Protihráč se radoval z gólu, míček jsem měl ale v lapačce

Máte před zápasem nějaký rituál? Jste pověrčivý jako spousta dalších sportovců?
Pověrčivý jsem dost a pár svých rituálů také mám, ale raději si je nechám pro sebe. (úsměv)

Jaký byl váš nejkrásnější zákrok, co jste kdy předvedl?
Nejkrásnější zákroky jsem míval v žákovských kategoriích. Asi mě to v té době lépe trefovalo. Jeden zákrok si pamatuji dodnes, a dokonce si pamatuji, komu jsem zmařil šanci vstřelit gól. Jeho jméno ovšem uvádět nebudu. Když se na to dívám zpětně, byla to komická situace. Daný hráč si myslel, že vsítil branku a běžel se radovat směrem ke střídačce, ta ovšem zůstala chladná, jelikož viděla míček v mé lapačce. Bylo to přečíslení dva na jednoho.

Jak se vám daří skloubit sport se školou? A jak vidíte své plány do budoucna s ohledem na hokejbal?
Z mého pohledu to zatím zvládám a s hokejbalem chci nadále pokračovat.

Děláte či jste dělal i nějaký jiný sport?
Dříve jsem hrával tenis, a to poměrně dlouhou dobu. Zhruba devět let. Nyní si občas s kamarády zahraji fotbal, nebo florbal, ale prioritou zůstává hokejbal.

Nejvíce nám daly zabrat zápasy v Kyjově a Malenovicích

Jak jste zatím spokojený se současnou sezonou? Čeho byste chtěli letos dosáhnout jako tým?
S naším výkonem jsem spokojený, vyhráli jsme zatím každý zápas. Ale trochu mě mrzí, že nehrajeme extraligový formát, bylo by to pro vývoj mě a našich hráčů určitě lepší.

Co říkáte na to, že vedete brankářské statistiky ve své skupině extraligy MD? A jak jste spokojený se svým přínosem pro tým?
Myslím si, že za mé statistiky mluví hodně můj tým. Prozatím dominujeme naší skupině a má obrana soupeřovy hráče do moc velkých šancí nepouští.

Předvedl jste letos nějaký klíčový zákrok? Je nějaký důležitý zápas, který jste letos zvládli?
Pro mě je každý zákrok důležitý, ale žádný neskutečný jsem dle mého názoru nepředvedl, jestli se ptáte na tohle. Co se týče důležitých zápasů, tak nejvíce nám daly zabrat zápasy v Kyjově a Malenovicích.

Jak se budete připravovat přes zimní pauzu?
V zimě máme tréninky třikrát týdně, z toho jeden hrací a dva takové posilovací, kde nám dává trenér zabrat. Těmto tréninkům se hodlám naplno věnovat celou pauzu.

Partneři českého hokejbalu