Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Mladší dorostenci Letohradu budou útočit na zlatý hattrick v Extralize dorostu!
Mladší dorostenci Letohradu budou útočit na zlatý hattrick v Extralize dorostu! (autor: Iva Janoušková)

O víkendu startují mládežnické soutěže! Dorostenecké extraligy v novém hábitu

Datum: 07. 09. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Již tento víkend 8. – 9. září společně s 1. Ligou seniorů startují i mládežnické extraligy. Kategorie mladšího dorostu byla přejmenována na Extraligu dorostu a starší dorost byl „pohlcen“ Extraligou Juniorů, v níž mohou nastupovat daleko starší hráči, než tomu bylo v minulosti, kdy už po dovršení 18 let museli hráči zdolávat těžký přechod mezi mládeží a muži. Předehrávku Extraligy juniorů už ale mají za sebou hráči Kert Parku a Kladna, které na Lužinách padlo 2:3. Pražany už vedl nový hlavní kouč Karel Manhart, trenér juniorských a seniorských mistryň světa!

Nepřehlédněte změny v pravidlech!


Před komplexním startem letošního ročníku došlo k několika zajímavým úpravám v pravidlech.Mezi ty hlavní patří pětiminutové prodloužení čtyř hráčů proti čtyřem v případě remízového stavu po základní pětačtyřicetiminutové hrací době. Tato změna platí právě pro dorostenecké extraligy a mužské soutěže. Pokud se nerozhodne v prodloužení, následují samostatné nájezdy ve třech sériích, když ani ty nerozuzlí konečný výsledek utkání, pokračuje se náhlou smrtí.

Nesmírně důležitou informací pro týmy by mělo být udělení dvou trestných minut hráči, jenž ze svého obranného pásma vystřelí kus oranžového plastu mimo hřiště, obranné pásmo se bere po modrou čáru. Pokud míček ale vyletí na hráčskou a trestnou lavici, dvě minuty se neudělují.

Extraliga juniorů rozdělena do tří divizí, každý na sebe ale narazí


Vraťme se však k představení dvou mládežnických extralig. Extraliga juniorů čítá 15 po úspěchu lačnících týmů. I když se body za vítězství, výhru po prodloužení či nájezdech nebo za prohru po dvou zmíněných variantách započítávají do společné tabulky, tak jsou juniorské celky rozděleny do tří divizí – Západ, Střed a Východ. Každý tým odehraje jeden zápas s každým, družiny ve svých divizích se ale spolu střetnou častěji, tedy ještě podruhé. Pro každý celek to tak znamená, že za sezónu, respektive základní část, odehraje 22 duelů. Hráči tedy podstoupí stejnou dávku jako muži v CROSSDOCK Extralize.

Do vyřazovacích bojů pak postoupí osm nejlepších mančaftů. Čtvrtfinálové a semifinálové série se nicméně odehrají pouze na dva vítězné zápasy. Finále však nabídne klasickou dávku tří vítězných duelů, v případě nesmírné vyrovnanosti se tak ve finálové sérii o titul může odehrát až pět zápasů. Základní část naplno startuje tuto sobotu a neděli 8. – 9.9. Kert Park s Kladnem už svoji novou pouť započaly, kdy se Pražané radovali z těsného tříbodového vítězství.

Extraliga dorostu v podobném formátu jako loňský ročník mladších dorostenců


Dorostenecká soutěž čítá o pět týmů více než ta juniorská. Do Extraligy dorostu se celkem přihlásilo 20 celků, jež byly rozděleny do dvou divizí – Západ a Východ.Každý tým tak v základní části odehraje celkem 27 klání. Dorostenecké družiny se utkají pouze ve své divizi, a to formátem každý s každým třikrát. A co následující průběh soutěže? Vítězové divizí automaticky přímo postupují na finálový turnaj. Týmy na druhém a třetím místě získávají účast na kvalifikačním semifinálovém turnaji, kde je doplní koeficientově lepší ze čtvrtých týmů z divizí Východ a Západ.

Play off Extraligy dorostu je tak řešeno turnajovým systémem. Na tom semifinálovém čili kvalifikačním se představí pět týmů, které se poperou o tři postupující místa na finálový turnaj. Na něm pak bude znám celkový vítěz extraligy. Dva poslední ročníky ovládl SK Hokejbal Letohrad, jehož silný ročník se ale přesouvá do juniorky a jeleni budou mít útok na zlatý hattrick více než složitý.

Partneři českého hokejbalu