Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Pro Matouška je hokejbal nedílnou součástí života.
Pro Matouška je hokejbal nedílnou součástí života. (autor: archiv Ondřeje Matouška)

Rostoucí hvězda v ústraní? Dorosteneckým celkům pražského KOVA vládne Matoušek!

Datum: 09. 08. 2017
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Minulá sezóna patřila především ostře sledovanému domácímu mistrovství světa v Pardubicích. Nikdo si asi moc nevšimnul, že za starší dorost pražského KOVA řádil věkem ještě mladší dorostenec Ondřej Matoušek. Ten nakoukl i do nejvyšší mužské soutěže a během blížícího se ročníku se bude ucházet o reprezentační dres hráčů do 18 let, které v červenci čeká světový šampionát v Kanadě. „Konkurence je velká, a proto je třeba obětovat hokejbalu co možná nejvíce času,“ uvědomuje si.

Střelhbitý útočník dorostenců pražského Kova má za sebou velmi povedený hokejbalový ročník, tedy alespoň z osobního hlediska, kdy jakožto benjamínek starších dorostenců dosáhl z 20 zápasů na 22 bodů, které si připsal za 12 tref do černého a 10 asistencí! „Loňský ročník byl dle mého názoru obzvláště povedený,“ netají se Ondřej Matoušek. „Mým cílem bylo stále se zlepšovat, dávat góly a přihrávat na ně, což si myslím, že se splnilo,“ těší talentovaného hokejbalistu.

V extralize staršího dorostu nastupoval v pouhých 16 letech. Stále patřil věkem do nižší kategorie mladších dorostenců, avšak přednost dával starší kategorii. V mladším dorostu mohl ještě daleko více zářit, ale výzva či touha po sebezdokonalování zvítězila. „Je asi pravda, že v mladším dorostu by se mi dařilo více než v tom starším, avšak hraním za starší dorost se toho více naučím,“ přitakává Matoušek. „Hra je tam rychlejší a mám méně času na svá rozhodnutí, což mi je pomáhá uspíšit,“ upozorňuje.

Hra ve starším dorostu je daleko kvalitnější, méně se chybuje

Rozdíl mezi extraligou mladšího a staršího dorostu nebude asi zase tak diametrálně odlišný, avšak v některých věcech určitě ano. „Rozdíl mezi dorosty je obrovský, hra ve starším dorostu je mnohem rychlejší a tvrdší!“ zdůrazňuje ale Ondřej Matoušek. „Rozhodčí nepískají tolik faulů jako v tom mladším a nechávají hru více plynout. Také je hra daleko kvalitnější. Díky tomu se ve hře vyskytuje méně zkažených přihrávek a více gólových šancí,“ vypočítává Matoušek.

Dle statistik si pražský nadaný expres dokonce připsal jeden start v extraligovém A týmu! „Hrálo se proti Kladnu, byl to velký zážitek, protože jsem se na hru mohl podívat z pozice hráče,“ vzpomíná na svoji premiéru mezi muži Ondřej Matoušek. „Oproti oběma dorostům se hra lišila obrovským způsobem. Hráči už nedělali skoro žádné chyby a z hlediska fanoušků bylo už zajímavé hru sledovat,“ dodává stříbrný medailista z Olympiády dětí a mládeže z roku 2015 v dresu výběru Prahy.

Příští rok se uskuteční juniorské mistrovství světa v Kanadě! Ondřej Matoušek se velmi reálně můžete ucházet o reprezentační dres hráčů do 18 let. „Velmi rád bych se na světový šampionát probojoval. Je potřeba hodně trénovat a zlepšovat se,“ má jasno. „Konkurence je velká, a proto je třeba obětovat hokejbalu co možná nejvíce času,“ praví s velkou odhodlaností v hlase Matoušek.

Vůbec si neumím představit, jak bych žil bez hokejbalu

Uvědomuje si vůbec hráč v 16 letech na čem by měl co nejvíce zapracovat a v čem naopak vyniká? Jak to má asi nadaný forvard pražského Kova? Patří mezi útočníky, kteří ví, na čem pracovat? „Asi záleží na typu hráče, někdo třeba vůbec neví, co ho baví a stále mění své pozice ve hře, a i když má některé vlastnosti velmi dobré, snaží se pracovat pouze na nich, protože se mu nezdají dostatečné. Jiní zase vědí přesně, co umí a co je potřeba zlepšovat. Já bych sám sebe zařadil do středu těchto dvou kategorií,“ hluboce se zamýšlí Matoušek.

Ten měl v minulém ročníku velmi vyrovnané statistiky co do počtu vstřelených branek a asistencí. „Baví mě role útočícího hráče, avšak někdy si nejsem jist, co je třeba zlepšovat nejvíce. Samozřejmě nikdy nic nebude dokonalé a je třeba zlepšovat vše, ale přeci jen je vždy něco, co umím nejméně a musím na tom zapracovat,“ uvědomuje si Ondřej Matoušek. „Když se nacházím v nějaké důležité situaci, tak se zařídím podle ní, když je potřeba tak vystřelím a když vidím nějakého hráče v lepší pozici, než kterou mám já, tak se snažím i nahrávat,“ vysvětluje.

Hokejbal je pro mnohé aktéry něco jako náboženství. Neustále na něj myslí a s odhodlaností míří víkend co víkend na zápasy. „Hokejbal pro mne není jen sportem, ale také zábavou. Věnuji mu spoustu volného času, už jen proto, že mě baví a chci se v něm zlepšovat,“ zdůrazňuje Matoušek. „Nevím, co bych bez sportování dělal a už vůbec si neumím představit, jak bych žil bez hokejbalu,“ upozorňuje na závěr velký talent pražského Kova. Objeví se v příštím ročníku častěji v nejvyšší mužské soutěži?

Statistiky Ondřeje Matouška v sezóně 2016/17:

Starší dorost: (kvalifikační skupina B + skupina o umístění B)

20 zápasů

22 kanadských bodů

12 gólů

10 asistencí

Mladší dorost: (kvalifikační skupina B + skupina o umístění B)

14 zápasů

34 kanadských bodů

23 gólů

11 asistencí
Na jeden z největších úspěchů dosáhl Ondřej Matoušek v roce 2015 v Plzni na Olympiádě dětí a mládeže.

Partneři českého hokejbalu