Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Svítkovští vládnou žákovskému východočeskému hokejbalu.
Svítkovští vládnou žákovskému východočeskému hokejbalu. (autor: hokejbal-svitkov.rajce.idnes.cz)

Starším žákům Svítkova se na podzim dařilo, povede se jim i na jaře?

Datum: 05. 03. 2018
Autor: Tadeáš Rygel
Sdílej přes:

Jediná prohra v základní hrací době a první místo ve své skupině před rivaly z pardubického Autoskla, taková je bilance starších žáků ze Svítkova po podzimu. Se začínající jarní částí je čeká několik těžkých zápasů, aby svoje postavení v tabulce uhájili. V podzimních 10 zápasech nasbírali 24 bodů, stejně jako jejich rivalové z Polabin. Svítkov však těží hlavně z výborné ofenzivy, vždyť nastřílel už 70 gólů a první místo drží o skóre. V útočné třetině dokázali soupeře přehrávat a deptat jeho gólmana. V obraně už to bylo trošku horší, pořád ale inkasovali málo gólů.

Kádr táhnou hlavně útočníci Matyáš Bláha s 33 body a Lukáš Novotný s 27 body, což je řadí i do top 10 kanadského bodování skupiny východ. V brance si pak nejlepší statistiky ze všech gólmanů z týmu hlídá Matěj Procházka se slušnými 91,34 % úspěšností vychytaných střel. Východočeši se na jaře budou muset opřít o formu nejen svých lídrů, ale i o celkový kolektivní výkon, protože po skupinové fázi je nejspíš čekají těžké souboje se soupeři z ostatních skupin, které je řádně prověří.

Dáváme hodně branek. Slabinu vidím ve hře celé pětky směrem dozadu, nezastírá trenér Martin Hlavsa

Jak hodnotíte své tréninkové podmínky a jaké máte zázemí?
Tréninkové podmínky jsou ve Svítkově na nejvyšší úrovni. Každá naše kategorie má vlastní kabinu ve zděné budově. Naše hřiště disponuje plastovým povrchem, který už na našem hřišti bude druhým rokem, a těžko už si teď dokážeme představit tréninky na asfaltu. Sponzorů máme celou řadu a je zde vidět kvalitní práce vedení klubu.

Jaké jsou vaše cíle pro tuto sezonu?
Cíle si klademe jen ty nejvyšší, ale víme, že cesta na vrchol bolí a bude hodně dlouhá.

Jste spokojený s dosavadními výsledky vašeho týmu?
Vstup do sezony jsme měli excelentní, kdy jsme ovládli první čtvrtinu. Ve druhé už se nám tolik nedařilo a přišlo občas nějaké klopýtnutí. Ale celkově jsme zatím spokojeni s přístupem hráčů i týmovým pojetím hry. Hráči se vždy snaží plnit pokyny našeho trenérského týmu.

Jak byste charakterizoval váš tým? Máte v něm nějaké hráče, o které se opíráte?
Máme velkou kvalitu směrem dopředu, kde máme několik velmi kreativních hráčů, takže dáváme hodně branek. Slabinu vidím ve hře celé pětky směrem dozadu, kde naopak hodně branek dostáváme, i přesto, že se můžeme spolehnout na tři velice kvalitní brankáře. To je určitě věc, na které budeme neustále pracovat směrem k jarní části. Nechci zde vyzdvihovat žádné hráče, jelikož naše hra je založena na týmovém pojetí hry. Každý v týmu má svou úlohu a všem maximálně důvěřujeme a můžeme se na ně spolehnout.

Zkušenosti hráčů s rychlejší a tvrdší hrou ve vyšší kategorii nám nesou úspěchy

Spolupracujete s ostatními věkovými kategoriemi v klubu? Nese to nějaké úspěchy?
Ano, snažíme se využívat kategorii mladších žáků. V průměru jsme na každém zápasu měli 3-4 hráče z této kategorii. Pro nás je to vhodné doplnění, abychom vždy mohli nastoupit na 3 kompletní lajny. Pro tyto hráče je to velmi důležité, jelikož jestli vynikají ve své kategorii, je nezbytné, aby se nadále rozvíjeli ve vyšší kategorii a sbírali tak zkušenosti, které pak můžou naopak využít ve své kategorii. Pro nás to ponese úspěchy v nadcházející sezoně, kdy hráči, kteří budou přestupovat do starších žáků, již budou znát systém hry. To samé probíhá směrem nahoru, kdy v průměru 5 hráčů starších žáků doplňuje kategorii mladšího dorostu. Jejich zkušenosti s rychlejší a tvrdší hrou nám následně nesou úspěchy v kategorii starších žáků.

Vyhovuje vám současný formát soutěže? Co cestování?
S formátem nemáme žádný problém. Nejdelší cestování nás čeká do Letohradu, a to nepřináší větší problémy. V tomhle se můžeme spolehnout na skvělé rodiče, kteří nás jezdí podporovat. Ostatní zápasy jsou v okruhu 20 kilometrů od Pardubic.

Podzimní část už skončila, jak se budete připravovat v zimě?
Příprava probíhá třikrát týdně v tělocvičně. Dvakrát týdně se snažíme pracovat na rychlosti a jednou týdně na síle. V plánu máme před startem soutěže zúčastnit se tradičního turnaje Pražský míček. Když nám počasí dovolí, budeme chtít poslední týden v únoru přejit na hřiště. (rozhovor vznikal před začátkem jarní části pozn. red.)

Na čem chcete ještě do konce sezony zapracovat? Máte nějaké slabiny?
Chceme se zaměřit na obrannou činnost celé pětice hráčů, tak abychom nedostávali laciné branky. V zimní přípravě pracujeme teď hlavně na rychlosti, se kterou máme občas problémy.

Jak vidíte budoucnost týmu do dalších let?
Budoucnost týmu? Někteří budou přestupovat do vyšší kategorie, za kterou už teď pravidelně hrají. Někteří ještě zůstanou a stanou se lídry týmu. Další k nám zase přijdou z mladších žáků, a tam budeme těžit z toho, že již dostávají prostor v letošním ročníku.

Partneři českého hokejbalu