Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Praktické ukázky budou hlavní náplní trenérských seminářů na CTM v Litomyšli.
Praktické ukázky budou hlavní náplní trenérských seminářů na CTM v Litomyšli. (autor: Mládežnický hokejbal.)

Zajímavé semináře pro trenéry žen a mládeže vydatně obohatí Camp talentované mládeže!

Datum: 22. 02. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Na přelomu července a srpna se v Litomyšli uskuteční tradiční letní tréninkový tábor pro nadané hokejbalisty a hokejbalisty. Camp talentované mládeže nabídne i několik vzdělávacích programu pro trenéry mládežnických a ženských celků v podobě neskutečně zajímavých seminářů. Ty povedou zkušení a úspěšní trenéři, jako je například Ondřej Almaši a Michal Broulík. Praktické semináře se zaměří jak na gólmanskou, tak komplexní hráčskou přípravu. Neváhejte a hlaste se, počet míst je omezen!

Přihláška na seminář: sportovní příprava hráček hokejbalu -> ZDE! 

Přihláška na seminář: sportovní příprava hráčů hokejbalu v kategorii U13 -> ZDE! 

Přihláška na seminář: aspekty přípravy brankařů v kategoriích U13 -> ZDE! 

Přihláška na seminář: rozvoj dovednostního základu mládeže formou her na malém prostoru -> ZDE! 

Hokejbal žen už není pouze o šikovných rukách, přehledu a myšlence, upozorňuje Michal Broulík

V rámci letního Campu talentované mládeže proběhnou v Litomyšli hned 4 semináře. Jedním z nich je i seminář pro trenéry, který bude zaměřen na sportovní přípravu hráček hokejbalu. Na co vše se v rámci tohoto semináře budete zaměřovat?
Trenérky a trenéři se můžou těšit na zajímavý program, který jim může do jejich další činnosti sloužit jako inspirace. Nechceme nikomu direktivně nařizovat a předkládat, že to, co během tréninků uvidí, je to nejlepší z nejlepších. Mělo by to být spíše o vzájemné diskuzi, předávání informací, čerpání inspirace.

Je pro hokejbalistky hodně důležitá kondiční příprava, nebo mají rezervy například ve střelbě apod.?
Tady bych to rozdělil na dvě části. Hokejbal jako celek se obecně za poslední desetiletí významně posunul, co se „atletičnosti“ a především rychlosti týče. Na té nejvyšší úrovni je to hodně o dynamice, rychlosti, rychlých změnách směru, výbušnosti apod., a to vše je spojené s brilantním technickým provedením. Takže rychlost a technika hole se stále více dostávají do popředí. Bez dobré fyzické připravenosti se špičkový hokejbal neobejde. Už to není jen a pouze o šikovných rukách, přehledu a myšlence. My se snažíme jak samotným účastnicím a účastníkům kempu, tak trenérům ukázat cestu, kterou se vydat. Samozřejmě, že nevychováme za jeden kemp nové mistryně republiky nebo opory reprezentačních celků, ale za dobu trvání této letní akce už můžeme zpětně hodnotit. Hráči, kteří se na CTM vraceli, a především na sobě nadále pracovali, se stali důležitými články jejich týmů nebo reprezentací, za což jsme rádi.

Co je tedy tou druhou částí?
Druhá část je samotný kemp žen, který je bez věkového omezení. Dívky a ženy se nemusí bát, že by tréninkovou náplň nezvládly. Čeká je vyvážený mix kondiční a hokejbalové přípravy přizpůsobený na míru, při kterém se odreagují od starostí všedních dnů a zábavnou formou na sobě budou makat, aniž by si to uvědomovaly.

Trénujeme tak, abychom co nejvíce rozvíjeli všeobecný pohybový základ, upozorňuje Broulík

Dalším seminář se ponese v duchu sportovní přípravy hráčů hokejbalu v kategorii U13. Hokejbalisté do 13 let by měli hlavně hrát, nebo je hodně důležité pracovat na jejich koordinaci pohybů, aby už v pozdějším věku nebylo pozdě?
Když se podíváme na ročníkové obsazení v mladší kategorii chlapců, tak na první pohled vidíme, že pracujeme s hráči, kteří se velmi rychle učí nové pohyby, jsou na vrcholu tzv. zlatého věku motoriky, jsou tvární a stačí málo k tomu, aby i za krátkou dobu udělali velký pokrok. O tom, jestli je lepší hrát, nebo pracovat s jejich koordinací bychom mohli diskutovat dlouhé hodiny bez jednoznačného vyústění. My se snažíme pracovat na kombinaci obojího. Prim samozřejmě hraje hokejbal, ale během kempu se ke slovu dostane celá řada jiných sportovních her v různých obměnách s dílčí úpravou pravidel (fotbal, basket, házená, ragby a další). Zkrátka trénujeme tak, abychom co nejvíce rozvíjeli všeobecný pohybový základ, protože v pozdějším věku se pak může hráč mnohem jednodušeji a rychleji učit nové pohybové vzorce. Navíc dle mého názoru bychom se měli snažit v mladším věku vychovávat multifunkčně zaměřené sportovce. Někdy se moc „tlačí na pilu“ a raná specializace může zapříčinit na přelomu juniorského a dospělého věku „sportovní vyhoření“, nechuť, nezájem, stagnaci.

Jakými slovy byste nalákal trenéry ženského a mládežnického hokejbalu na dva výše zmíněné semináře?
Ať neváhají a přijedou s realizačním týmem kempu strávit do pěkného prostředí litomyšlských sportovišť příjemný seminář. Jeho přínosem je výměna zkušeností a diskuze s ostatními trenéry. Účastníci mohou načerpat inspiraci, energii a chuť do nového soutěžního ročníku.

Rozdíl mezi gólmany dělají na výbornou zvládnuté základy, má jasno Ondřej Almaši

Dalším seminářem pro trenéry bude ten, který se ponese v duchu přípravy brankářů v kategorii U13. Co patří mezi nejzákladnější aspekty jejich přípravy?
Bude to znít jako klišé… i přesto, moje odpověď bude stejná jako vždy... základní zákroky a pohyb spolu s poziční hrou. V tomto věku by se měly tyto činnosti začít upevňovat a ustalovat jejich provedení. Vím, je to nuda, ale je to tak. Neexistuje žádné „top secret“ cvičení nebo technika. Rozdíl mezi gólmany dělá právě to, že ten lepší má na výbornou zvládnuté základy, na kterých staví dál.

Mohou se trenéři těšit i na vydatné praktické ukázky?
Praxe je motorem teorie. Znáte to… „řekni mi, ukaž mi, ale zapoj mě a já nezapomenu“. Přirozeně, někdy je důležité vědět ten „background“ proč to vlastně tak je a proč to tak dělám, ale nebudeme se babrat ve zbytečnostech, které v praxi nepomůžou. Nejsme vědci ale trenéři, nemáme laborku ani lavice, avšak hřiště a děti z masa a kostí…

Další seminář se zaměří na rozvoj dovednostního základu mládeže formou her na malém prostoru. Hry se na posledních seminářích dost řeší. To jsou tak pro přípravu mladých hokejbalistů důležité?
Krátce, ANO!!! (úsměv) Jednoznačně o tom není pochyb, a nejen hokejbalistů. Jakoukoliv dobře postavenou hru vnímám jako prostředek jak z hráčů v danou chvíli a nenásilně vytěžit naprosté maximum, jak z hlediska nasazení a motivace tak zatížení, rád bych vyzdvihnul slovní spojení „dobře postavenou“. Výhoda je v tom, že když to dobře „naaranžujete“, hráči trénují dovednosti „nevytržené“ z kontextu hry jako takové, tedy pod tlakem a s nároky na rozhodování a další. Samozřejmě, někdy např. v prvních dvou fázích motorické učení (generalizaci a diferenciaci) trénujeme v některých případech věci odděleně, a pak opět spojujeme do celků. Vždy je to o kontextu a zkušenostech trenéra a citu. Pravda je někde uprostřed, jako u všeho, ale je nutné si uvědomit, že pokud budeme trénovat dovednosti stále jen odděleně, nedosáhneme té úrovně tvořivé koordinace a kreativity, kterou dnes všichni chceme, nebo ne? I když se bavíme o konceptu tzv. „SMALL area games“, tak toto téma samo o sobě moc „SMALL“ není, (úsměv) rozhodně stojí za to se jím zabývat a předkládat ho široké trenérské veřejnosti.

Partneři českého hokejbalu