Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Tomás Kudela v popředí se v Žilině představil jako stěžejní komplexní lídr.
Tomás Kudela v popředí se v Žilině představil jako stěžejní komplexní lídr. (autor: Filip Červinka)

Blog: Mládí vpřed, Češi se na světové scéně neztratí, netřeba ale přeceňovat

Datum: 01. 11. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

O svátečním víkendu při oslavách 100 let od vzniku Československé republiky se národní tým mužů vydal za dobrodružstvím do Žiliny, kde 27. – 28.10. sehrála dva přípravné zápasy s úřadujícími mistry světa ze Slovenska z posledních tří světových šampionátů za sebou. Trenéři reprezentace před přípravou na mistrovství světa v Košicích, jež se uskuteční v polovině června příštího roku, se museli vyrovnat s rekordním počtem devíti omluvenek. Pozváno nakonec bylo kvarteto talentovaných juniorských mistrů světa z nedávného šampionátu v Kanadě a národní družina se rozhodně neztratila.

Navzdory omluvenkám se složil vyvážený tým


Redakce hokejbal.cz vyrazila společně s členy Hokejbal TV připravující video reportáž pro televizní stanici SPORT 5 s národním týmem na náročnou přípravu s nabitým kádrem slovenských mistrů světa. Na přípravný duely nemohli dorazit hráči mistrovského Kert Parku, kteří úspěšně zápolili o titul šampiona Československého Superpoháru, navíc se trenérům reprezentace před duely se Slováky omluvilo 9 hráčů a sestava se lepila na poslední chvíli. Každý tak byl včetně nás ve velkém očekávání, co hráči se lvíčkem na hrudi v Žilině předvedou.

Od prvních vteřin prvního přípravného klání bylo ale jasné, že mix dravého mládí se zkušenými reprezentačními harcovníky jako je navrátilec Dědič, či stálice v podobě ofenzivního obránce Tomáše Kudely ze švýcarského Oberwill Rebells nebude hrát druhé housle. Svěřenci hlavního kouče Jiřího Mašíka se nezatáhli, nebránili střední pásmo a zbytečně nenahazovali míčky a bezhlavě za nimi nelétali jako zmatená torpéda. Hned na úvod slovenské protihráče uzamkli dobrým pohybem a rychlým vyměňováním míčků v jejich obranném pásmu.

Z Paly se velmi rychle stal rozhodující žolík


I když se v úvodním duelu po dvou třetinách prohrávalo 0:1, všichni na stadionu fandící českému týmu museli mít z naší hry výborný pocit, protože se nehrál zbytečný „zanďour“. Je pravda, že vedle mladých hráčů či jiných nováčků jako byl kladenský forvard Jan Eitler či letohradský obránce Jiří Krejsa, byla vidět nemalá podpora reprezentací prověřených plejerů. Nejvíce se na začátku třetí třetiny prvního zápasu ukázal Tomáš Kudela, jenž proběhl celé hřiště a vyrovnal. Následně se projevily v přesilové hře zkušenosti Petra Filipa, jenž z dálky vymetl pavučiny v síti bezradně se otáčejícího slovenského strážce svatyně. Domácí hráči dávali góly pouze v početních převahách, ve hře 5 na 5 byl vidět o dost živější a agresivnější hokejbal v podání našich plejerů.

Velkým překvapením a příslibem do budoucnosti byly výkony karvinského útočníka Martina Paly, jenž zářil v loňském ročníku v 1. Lize za mateřský moravskoslezský soubor a extraligový Kert Park. Oba duely rozhodl, ten první střelou z úctyhodné dálky do víka slovenské branky, ten druhý zase v nájezdovém rozstřelu. Prosadil se pouze on, sebevědomým zakončením kličkou do bekhendu. Nikdo ze slovenských velezkušených mistrů světa gól nedal, ostatní nájezdy našich hráčů byly dost zakřiknuté a nevypadaly sebevědomě. To Palovi rozhodně nechybí, a tak bude ve velmi blízké budoucnosti stěžejním členem těch nejdůležitějších momentů českého národního celku.

Juniorští mistři světa mají velkou budoucnost


Hra našich reprezentantů nás velmi mile překvapila. Je vidět, že se v České republice velmi dobře pracuje s mládeží, vždyť Slováci neměli v týmu jediného juniorského reprezentanta z posledního šampionátu v Kanadě, kde Češi získali mistrovský titul po 16 letech! Trenéři národního týmu pak vsadili hned na čtyři reprezentanty, kteří v Kanadě vybojovali zlaté medaile. Nejvíce zářil po boku Tomáše Kudely pravoruký bek se střelou jako když kopne kůň Jiří Hrabár. Jeho pohodová povaha byla vidět hlavně při jeho premiérovém gólu v seniorské reprezentaci ve druhém klání při početní převaze, když ve druhé periodě posílal střelou od modré čáry naši družinu do jednobrankového vedení!

Dalšími juniory, kteří rozhodně nezůstali za očekáváním, byl Matěj Fraňo ze Sudoměřic. Ten se už od svých 16 let zařadil mezi největší tahouny jihomoravského celku, což letos jen potvrzuje, protože se drží na předních příčkách kanadského bodování celé CROSSDOCK Extraligy. Královéhradecký forvard Josef Šimůnek pak předvádí agilní důraznou hru, možná mu ale trochu ještě chybí větší klid a zkušenosti na hokejce. Milan Sýkora mladší zdědil po jeho slavnějším otci taktéž Milanovi (mistr světa z roku 2009 v Plzni) výbornou práci s hokejkou, přehled a nebojácnost, a hlavně výtečný výběr místa. Ve druhém duelu si výtečně naběhl mezi obranu Slováků a uháněl sám na gólmana. Předvedl nebojácnou kličku do bekhendu, jíž chybělo málo, aby míček po jejím provedení neskončil za zády brankáře Slovenska.

Nováčci nezklamali, v brankovišti bude ještě rušno


Mezi absolutními nováčky v seniorské reprezentaci byli Jan Eitler a Jiří Krejsa. Kladenský útočník Eitler zažívá v téměř 30 letech start do sezony ze říše snů. Usadil se v TOP desítce kanadského bodování extraligy, nebojí se tvořit, a hlavně jít tvrdě do branky svého oponenta. Jiří Krejsa zase táhne produktivitu Letohradu, patří mezi konstruktivní obránce, kteří se nebojí vlétnout do útoku, jeho hra trochu připomíná hru Tomáše Kudely, ale v národním týmu je takových hráčů více a když dostane opět prostor, bude to chtít přitvrdit v osobních soubojích a více myslet na černou práci. Tu ale ve druhém utkání oproti tomu prvnímu už předváděl.

Nově se tvořící tým pro mistrovství světa v Košicích, které vypukne 14. června příštího roku, se tak může pyšnit učenlivými hráči, kteří trenérům národního souboru pořádně zamotávají hlavy. Vždyť v přípravě v Žilině chybělo minimálně 15 kvalitních hráčů, s nimiž trenéři nejen do přípravy rozhodně počítají. A co teprve široká základna gólmanů? O nich zase příště, protože Jan Jirotka se vrací zpátky na scénu ve výborné formě, Jan Šimara z Letohradu je v nejlepších letech a konečně by mohl dostat šanci v roli jedničky, ale za ním se tlačí Petr Mikl, dvojnásobný extraligový šampion s Kert Parkem z posledních dvou sezon a David Stárek z Pardubic, jenž ale momentálně laboruje se zraněním a mistrovství světa se kvapem blíží!

Soudržnost, víra ve své schopnosti, stěžejní vodítka!


Pozitivním ukazatelem byl na Slovensku přístup všech hráčů národního týmu. Všichni se v rozhovorech při zmínce o velkém počtu omluvenek okamžitě odkázali na výbornou soudržnost týmu, na jeho sílu, a hlavně že máme nespočet kvalitních plejerů tak, že je jedno, kolik hráčů se omluví. Důkazem toho budiž slova gólmana Jana Jirotky po druhém zápase, v němž pochytal všech pět nájezdů slovenského celku a rozpovídal se o tom, že česká extraliga je tak kvalitní, že by se z ní daly vybrat klidně tři reprezentační celky! A my jeho slova musíme jenom kvitovat.

Martin Pala pak nechtěl o omluvenkách a možném důsledku na českou hru slyšet, hned po prvním utkání vypálil, že v kabině sedí 22 výborně hrajících borců. Tomu se říká pozitivní myšlení, síla a důvěra ve své schopnosti!

Dvě výhry nad úřadujícími mistry světa ze Slovenska zajisté potěšily, ukázaly, že stále patříme mezi nejlepší hokejbalisty na světě, ale není třeba dva skalpy Slováků přeceňovat, protože oni na další, a navíc domácí světový šampionát dorazí v hodně pozměněné sestavě. Ta může být doplněna o profesionální hokejisty, jako je například Patrik Svitana, který v Pardubicích vystavil českému celku v semifinále stopku. Takže je třeba být stále pokorným mančaftem, jenž bude tvrdě a pilně pracovat a když předvede na šampionátu v Košicích to nejlepší, může se opět po více jak šesti letech opět zazlatit. A to si každý z nás rozhodně přeje!

Unikly vám zápasy reprezentace v Žilině? Podívejte se na ně ze záznamu na TV COM

Partneři českého hokejbalu