Dvojnásobná vítězná parta nad úřadujícími mistry světa ze Slovenska!
Dvojnásobná vítězná parta nad úřadujícími mistry světa ze Slovenska! (autor: Filip Červinka)

Češi zvládli i druhé utkání se Slovenskem, kterému zasadili políček v nájezdech

Datum: 28. 10. 2018
Autor: Filip Červinka

Reprezentace mužů připravující se na vrchol letošní sezony v podobě červnového mistroství světa v Košicích zvítězila i ve druhém přípravném utkání svátečního víkendu v Žilině. Úřadující trojnásobné mistry světa za sebou v podobě Slovenska srazili na kolena opět 3:2, tentokrát však až po nájezdech. Svěřenci hlavního kouče Jiřího Mašíka vedli ještě necelou minutu před koncem utkání 2:1, Slováci ale v šesti ve hře bez brankáře dokázali vyrovnat a o osudu duelu muselo rozhodnout prodloužení 4 na 4 a následné samostatné nájezdy. V nich byl úspěšný pouze Martin Pala, který tak opět vystřelil českému týmu vítězství!

Slovensko vs. Česká republika 2:3 ss (0:0, 1:2, 1:0 – 0:0)

Branky a nahrávky: 17. Martinusík (Rampáček, Štefan), 45. Martinusík (Rampáček, Minárik) - 16. Hrabár (Kudela), 24. Kudela (Soukup, Špaček), rozhodující nájezd Pala.
Rozhodčí: Jančík, Valachovič, vyloučení: 5:6, přesilovky: 1:1, oslabení: 0:0.

Česko: Jirotka (Šimara) - Kudela, Hrabár, Filip, Krejsa, Chyba, Dedič, Vlasák, Jiřík - Fraňo, Hnízdil, Špaček, Březina, Pala, Česák, Soukup, Peschout, Eitler, Barnošák, Šimůnek, Sýkora.

Slovensko: Surák - Minárik, Gajdoš I., Fodrek, Tupý, Šandor, Horváth, Salajka, Gajdoš M. - Rampáček, Štefan, Martinusík, Pospíšil, Cíbik, Balga, Čičala, Lajčiak, Oravec, Božik, Piják, Fumač.

Každý chvilku tahal pilku, Češi ustáli dvě nebezpečné přesilovky Slováků

Utkání začalo stejně jako to první sobotní ve vysokém tempu. Při oslavách 100 let od založení Československé republiky se oba oponenti ani trochu nešetřili a od úvodních minut bylo k vidění několik příležitostí na obou stranách. Český tým se především zapotil při dvou oslabeních, v nichž se Slovensko prezentovalo pečlivě secvičenými akcemi, ve kterých často přenášelo hru skrz celou šíři obranného pásma našeho týmu. Gólman Jirotka často musel po rychlém přesunu předvést proti střele z první slovenského hráče akrobatický zákrok. Když se hrálo v pěti na obou stranách, byl v první třetině k vidění více než vyrovnaný hokejbal.

Gólový uragán započal juniorský mistr světa Hrabár

Hned zkraje prostřední patnáctiminutovky byla české reprezentaci nabídnuta přesilová hra, která však začala již těsně před koncem úvodní části. Po precizně provedeném signálu se na modré čáře objevil nepokrytý obránce Jiří Hrabár, jenž se opřel do míčku a jeho projektil zamířil až za bezradně se otáčejícího slovenského gólmana – 0:1. Vzápětí se ale po zbytečném útočném faulu českého týmu vylučovalo i na druhé straně a početní převahu střelou z vrcholu kruhů přetavil v branku Jaroslav Martinusík, který tak vyrovnával na 1:1. Češi se ale nenechali ani trochu zaskočit, začali ještě více napadat slovenské hráče a z toho pramenilo přečíslení 2 na 1, po němž se zcela osamocený před brankou Slovenska prosadil z první střílející Tomáš Kudela – 1:2.

Češi neubránili těsné vedení, v nájezdech se rozparádil ostrostřelec Pala

Závěrečná část slibovala ještě pořádně napínavou zápletku. Hráči se lvíčkem na hrudi si ale pečlivě plnili obranné pokyny, a když se probojovali do útočné třetiny, tak v ní často Slováky na dlouhé chvíle uzamkli. Po velké příležitosti mezi kruhy sbíhajícího obránce Petra Filipa se už česká střídačka skoro radovala z gólu, ale slovenský brankář byl sebejistý. Čas rychle utíkal a psalo se zhruba 40 vteřin do konce utkání. Český tým vedl 2:1, slovenský lodivod na střídačce Danko si vzal oddechový čas a odvolal svého gólmana. Domácí hráči si v přesile 6 na 5 rychle vyměňovali míčky, až se od modré čáry napřáhl Jaroslav Martinusík, jenž vymetl pavučinu v české síti a bylo rázem vyrovnáno 2:2.

Do konce řádné hrací doby hrály oba celky opatrně a šlo se tak do prodloužení 4 na 4. V tom se hrál svižný atletický hokejbal, hra se přelévala ze strany na stranu, jak Češi, tak Slováci chtěli rozhodnout co nejdříve a oba gólmani museli vytáhnout několik robinzonád. O vítězi tak nakonec musely rozhodnout samostatné nájezdy. Všech pět slovenských hráčů se pokusilo vyzrát na Jirotku střežící českou klec kličkou do bekhendu nad lapačku, čtyři pokusy však zneškodnil, jednou za ním zvonila tyč, a tak ze své branky míček lovit nemusel. Na druhé straně se prosadil pouze Martin Pala svou perfektně provedenou kličkou do bekhendu nad vyrážečku slovenského brankáře. Podruhé za sebou tak tento šikovný karvinský forvard rozhodl o vítězství nad mistry světa!

Hodnocení trenéra:

Jan Donauschachtl (asistent hlavního trenéra české reprezentace):
„S výsledky a s výkony týmu převládá spokojenost. Máme za sebou dva náročné zápasy a dvě výhry. Předvedená hra byla parádní. Chtěli jsme navázat na předsezonní soustředění v Jičíně, kde jsme podstoupili konfrontaci s českými extraligovými týmy. Něco jsme tam trénovali, nacvičovali různé herní situace, které jsme zapracovávali do hry a chtěli jsme to ukázat i tady v Žilině na mezinárodní konfrontaci se Slovenskem. Rozhodně jsme se nechtěli zatáhnout a jen bránit. Chtěli jsme hrát to, co hrají oni, protože i my máme rychlé důrazné hráče, takže vždycky hrajeme podobnou hru jako Slováci. Povedlo se nám poskládat velmi dobrý tým, jak výsledek, tak předvedená hra hovoří za vše a všichni mají šanci porvat se o Košice. V přípravných zápasech však nebyla úplně optimální disciplína, ale na druhou stranu jsme si zase natrénovali oslabení a víme, že do příště musíme zapracovat na oslabeních, protože vyloučení vyplývají ze hry a stát se to může.“