Tomáš Kudela rozproudil vyrovnávacím gólem na 1:1 český tým k obratu.
Tomáš Kudela rozproudil vyrovnávacím gólem na 1:1 český tým k obratu. (autor: Filip Červinka)

Česká družina obrátila duel se Slovenskem a slaví vítězství, které vystřelil Pala!

Datum: 27. 10. 2018
Autor: Filip Červinka

Svěřenci hlavního kouče národního týmu Jiřího Mašíka vlétli do prvního přípravného duelu se Slovenskem v Žilině s velkou vervou, trojnásobných úřadujících mistrů světa se ani trochu nezalekli a vytvořili si spoustu šancí. Ve druhé třetině však přišla smolná obdržená branka a v závěrečné části museli čeští hokejbalisté obracet nepříznivý vývoj utkání, když prohrávali o jednu branku. Nakonec se dokázali dostat do vedení, aby Slovensko stihlo vyrovnat na 2:2. Pak se ale z velké dálky do míčku opřel Martin Pala, jenž vymetl víko slovenské svatyně a Češi mohli slavit výhru 3:2!

Slovensko vs. Česká republika 2:3 (0:0, 1:0, 1:3)

Branky a nahrávky: 19. Božik (Gajdoš M., Piják), 36. Štefan (Rampáček, Minárik) – 31. Kudela (Hnízdil), 34. Filip (Pala), 44. Pala (Březina).

Česko:
Šimara (Jirotka) - Kudela, Hrabár, Filip, Krejsa, Chyba, Dedič, Vlasák, Jiřík - Fraňo, Hnízdil, Špaček, Březina, Pala, Česák, Soukup, Peschout, Eitler, Barnošák, Šimůnek, Sýkora.

Slovensko: Buliš - Minárik, Gajdoš I., Fodrek, Tupý, Šandor, Horváth, Salajka, Gajdoš M.- Rampáček, Štefan, Martinusík, Pospíšil, Cíbik, Balga, Čičala, Lajčiak, Oravec, Božik, Piják, Fumač.

Slovensko přitlačeno ke zdi, gól však nepřišel

Soubor z České republiky se do svého oponenta ze Slovenska pustil bez respektu a v úvodních minutách zápasu si dobrým pohybem vytvořil několik slibných příležitostí. Postupem času se hra celkem vyrovnala, míček se ale častěji pohyboval před slovenským strážcem svatyně, který musel čelit mnoha střelám z bezprostřední blízkosti. Ani Šimara si ale na nedostatek práce nemohl stěžovat, především ve druhé periodě, kdy Slováci znatelně zvýšili tempo hry a vynutili si vyloučení českého týmu. Hráči se lvíčkem na hrudi dlouho přesile Slovenska odolávali, pak se ale z nenápadné střely z rohu českého obranného pásma prosadil Božik, po jehož zakončení se míček šťastně odrazil od betonu Šimary za jeho záda – 1:0.

Nástup do třetí třeny jako uragán znamenal obrat

Čeští hokejbalisté, ale nic nevzdávali, opět se vrátili ke své svědomité hře, často uzavřeli střední pásmo aby se posléze vrhli do slibně vypadajícího protiútoku, ale do konce druhé patnáctiminutovky se kýženého vyrovnání nedočkali. Hned zkraje závěrečné části se z obranného pásma do útočné třetiny prodral obránce Tomáš Kudela, jenž přesně zakončil střelou z mezikruží a zasloužil se o vyrovnání 1:1. Družina hlavního kouče Mašíka rázem ožila a když došlo na přesilovou hru, tu dalekonosnou pumelicí využil bek pardubického Autoskla Petr Filip – 1:2. Češi se tak po necelých čtyřech minutách od úvodního vhazování třetí třetiny dostali do vedení.

Vyrovnání Slovenska rozpáral přesným projektilem Pala

Vypadlo to, že naši hokejbalisté mají hru pod kontrolou, pak se ale opět projevila síla slovenského národního celku v početních převahách. Štefan využil odrazu od mantinelu po důrazu před Šimarou vyrovnal na 2:2. Čeští hráči však opět začali šlapat do plynu, k vidění bylo několik střeleckých možností po dobrém pohybu a rotacích v útočné třetině. Necelou minutu před koncem duelu se k míčku mezi modrou a červenou čárou dostal Martin Pala, který se ani na vteřinu nerozmýšlel a vypálil pořádně jedovatý projektil, jenž skončil až za zády překvapeného Buliše v brance Slovenska – 2:3. Závěr si už Češi v klidu pohlídali, Sýkora jen těsně minul odkrytou klec našeho oponenta, který to zkoušel v šesti hráčích v poli a dokráčeli si tak pro zasloužené vítězství.

Hodnocení trenérů:

Jiří Mašík (hlavní trenér Česka):
„Měli jsme trochu problém na cestě, protože jsme měli zpoždění, takže to bylo trochu hektické, ale i tak jsme hráče od začátku nabádali, že chceme být aktivní. Hřiště je v Žilině docela malé, takže jsme chtěli napadat, abychom soupeři nenechali ani trochu prostoru, a hlavně jsme se také chtěli tlačit do střelby a do branky. Atmosféra na zápase byla báječná, kluci se povzbuzovali nic nevzdávali a před třetí třetinou jsme jim dali asi jen tři čtyři pokyny. Říkali jsme jim, že pokud budou trpěliví, tak ten gól tam spadne, a to se potvrdilo. Hráči do třetí třetiny vlétli, vstřelili jsme po dvaceti vteřinách gól na 1:1 a myslím si, že jsme zápas dotáhli zaslouženě do vítězného konce. Kluci se dali perfektně dohromady, poté, co jsme se po první třetině rozkoukali a místy jsme byli lepším týmem. Klukům musíme jenom poděkovat, nesmíme však toto vítězství přeceňovat, protože zítra je další zápas. Určitě si k tomu něco řekneme, ale z vítězství máme ohromnou radost.“

Marián Gregorík (asistent trenéra Slovenska): „V zápase jsme vytvořili nějaké chyby, nevyužili jsme šance, a tak to dopadlo. Měli jsme i velmi taktických chyb. Nebyli jsme spokojení ani s tím, že jsme měli hodně vyloučených, v oslabeních jsme ztratili hodně sil. Při hře 5 na 5 byl zápas vyrovnaný.“