Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Česká střídačka se po utkání se Slovenkami zalila smutkem. Postup do finále je tabu.
Česká střídačka se po utkání se Slovenkami zalila smutkem. Postup do finále je tabu. (autor: Hanka Poskočilová)

Češky padly se Slovenkami, rozhodl výpadek ve 2. třetině a titul mistryň světa neobhájí!


Datum: 18. 06. 2019
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Reprezentační družina žen nevstoupila do utkání proti Slovenkám vůbec zle. Gólmanka našich soupeřek se musela pořádně potit, Češky na ní vysílaly jednu střelu za druhou, ale ani jedna z mnoha šancí se neuchytila. Druhá část přinesla výpadek našeho týmu, kterého Slovenky dokonale využily a vstřelily dva góly. Závěr utkání patřil výhradně českým hokejbalistkám, jež těsně před koncem duelu snížily, hra v šesti bez gólmanky ale kýžené vyrovnání nepřinesla a české reprezentantky tak neobhájí titul mistryň světa. Čekají je dva duely s Britkami o postup do boje o bronz, protože končí na čtvrtém místě ve skupině a do boje o postup do finále postupují jen první tři celky!

Slovensko vs. Česko 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 19. Nemčeková (Šimnová), 30. Veličková (Nemčeková, Šimnová) - 42. Křížová.

Slovensko: Tabačková – Gáborčíková, Pravlíková, Turscányová, Štrbáková, Žitňanská, Dzurinová, Šulíková, Záborská – Staroňová, Veličková Rašková, Kolcunová – Vršková, Hájniková, Záňová – Dobošová, Suráková, Pacová – Nemčeková, Šimnová, Leskovjanská – Gauríková, Kochanová.

Česko: Zechovská – Seroiszková, Herzigová, Radová, Němcová, Martinů, Držmíšková, Zedníková, Rejlová – Horálková, Kaltounková, Manhartová – Kubínová, Patočková, Ledlová – Kvasničková, Přibylová, Škorpíková – Křížová, Palová, Halbrštátová.

Slovenky byly pod tlakem, českému souboru ale selhala mířidla


Hned zkraje úvodní patnáctiminutovky se Češky dostaly do velkého tlaku, slovenská obrana a gólmanky se musely cítit jako na kolotoči. V jedné chvíli se dokonce míček šoural za brankovou čáru českých soupeřek, ale Patočková nešťastně usměrnila kus oranžového plastu mimo tři slovenské tyče. Další velkou šanci si vypracovala Kvasničková s Kubínovou, obě pálily zcela osamocené z mezikruží, ale slovenská brankářka předváděla neskutečné výkony. Slovenky se v úvodní části vůbec nemohly vymanit z českého tlaku, bohužel byl bezzubý a první třetina žádný gól nepřinesla.

Prostřední část? Jako den a noc…


Naprosto opačný obrázek byl k vidění ve druhé třetině, do níž naskočil s nesmírně velkým elánem slovenský celek, jenž naprosto zlepšil pohyb a Češky působily trošku bez elánu. Slovenky začaly být všude dříve, když se naopak náš soubor dostal k možnosti založit útok, tak slovenské družstvo stáhlo obranu do těsného bloku a pro české hokejbalistky bylo velmi obtížné se dostávat přes slovenský val. Když už se Češky vrátily zpátky do hry, tak se z nenápadné akce z protiútoku Slovenek téměř z rohu prosadila střelou k tyči Nemčeková a Slovenky rázem vedly 1:0.

Zbytek periody nebyl z české strany vůbec povedený. Necelé 3 vteřiny před koncem prostřední části se vhazovalo po levici Zechovské střežící českou klec, zdálo se, že tuto situaci v pohodě zvládneme. Prohrála se ale buly, přišlo rychlé nahození na Zechovskou a nikým nehlídaná Veličková nadvakrát dorazila míček do české klece ani ne vteřinu před sirénou – 2:0.

Tuhý obranný val Slovenek nebyl překonán a Češky smutnily


Češky vstoupily do závěrečné třetiny s velkou chutí a odhodláním utkání zvrátit. Slovensky se stáhly do obranného valu a svěřenkyně hlavního kouče Karla Manharta doslova obstřelovaly slovenskou klec. Obrana našich oponentek ale vyklekávala střely a když Slovenky získaly míček, okamžitě ho vyhazovaly přes všechny čáry. Prostě a jednoduše šetřily čas, síly a nikam se nehnaly. Šest minut před koncem utkání se naše hráčky natlačily do brankoviště slovenské gólmanky, která se svalila na zem a Seroiszková ji mohla přehodit, míček ale zapadl do její výstroje a čas neúprosně utíkal.

Tři a půl minuty před koncem se hokejbalistky z České republiky dostaly do dalšího většího tlaku. Před brankou si výtečně počínala Denisa Křížová, která se zády natlačila mezi kruhy a bekhendem poslala míček za záda slovenské brankářky – 2:1. České akcie byly rázem udrženy těsně nad vodou, času však mnoho nezbývalo. Trenéři odvolali Zechovskou z branky, zkusili to se svými svěřenkyněmi v šesti, ale po ztrátě míčku se musela vracet Herzigová, jež nohou vykopla nahazovaný míček od modré čáry mířící do odkryté klece. Češky se ale ještě dostaly k velkému tlaku, všechny míčky pálily na slovenskou brankářku, jejíž výkon ale stál na pevných základech.

Ohlas trenéra:

Karel Manhart: Utkání jsme rozhodně nepodcenili. Připravili jsme se na něj dobře a Slovenky mohly překvapit. My jsme zkrátka měli povinnost vyhrát, ale takový je sport. Věřím, že jsme do toho dali maximum, šli jsme do brány, ale neměli jsme to potřebné štěstí, aby nám tam ten balón spadl. Když zhodnotím utkání celkově, tak Slovenky byly na naší polovině tak pětkrát, jinak dobře bránily. Stěžejní moment přišel v závěru druhé třetiny, kdy přišla hrubá chyba po vhazování a pak už si to vedení držely. Jeli jsme do Košic vyhrát finále, a to se nám bohužel nepovede, takže to beru jako neúspěch. Musíme se dát dohromady, v kabině byly vidět slzičky. Musíme se ale dát dohromady a připravit se pořádně na zápas o bronz.“

Partneři českého hokejbalu