Češky si nakonec hravě poradily s Britkami, jen ta střelecká nemohoucnost.
Češky si nakonec hravě poradily s Britkami, jen ta střelecká nemohoucnost. (autor: fcb Kosice 2019)

Češky si poradily s houževnatými Britkami a jsou krůček od zápasu o bronz!

Datum: 19. 06. 2019
Autor: Filip Červinka

Ve středu 19.6. toho na programu na mistrovství světa v Košicích mnoho nebylo. Muži měli po úspěšném utkání se Slovenskem volno, ženy po kruté porážce se stejným soupeřem naopak vypadly ze hry o světový titul a naskočily do prvního duelu dvouzápasové série s Britkami, které skončily na posledním 5. místě základní skupiny. Národní tým poslala do rychlého vedení Lucie Manhartová, Velká Británie se ale houževnatě bránila, a navíc ji podpořil výtečný výkon gólmanky Bolwellové. Češky ale své oponentky jasně přestřílely, strašákem je na turnaji z 99% špatná koncovka, kterou musí do blížícího se duelu o bronz vypilovat!

Česko vs. Velká Británie 4:0 (1:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 4. Manhartová (Horálková), 28. Kaltounková (Patočková, Horálková), 37. Patočková (Kubínová), 37. Lédlová (Němcová).
Střely: 21:6, vyloučení: 6:3, využití přesilovek: 0:0, oslabení: 1:0.

Česko: Teplá (Zechovská) – Radová, Herzigová (A), Seroiszková, Němcová, Martinů, Zedníková, Držmíšková, Rejlová – Manhartová (C), Horálková, Křížová (A) – Lédlová, Přibylová, Kvasničková – Kaltounková, Patočková, Kubínová – Halbrštátová, Palová, Škorpíková

Velká Británie: Bolwellová (Gruberová) – Milneová, Serrellová (A), Hehirová, Loweová, Mossová, Painterová, Adrewsová – Parkerová, Kasnerová-Woodová, Carsonová K. – Culshawová, Townsová (A), Leclercová-Coteová – Carsonová V., Wareová, Laingová – Wraggová, Cugliettaová (C), Thorpeová – Beresfordová

Češky se usadily v pásmu Britek, narážely ale na zeď v brance

Úvodní perioda se nesla v jasné režii národního týmu České republiky. Již ve 4. minutě se na ose hřiště uvolnila kapitánka Lucie Manhartová, která z mezikruží poslala míček o břevno do branky beznadějně se ohlížející Bolwellové – 1:0. Britky ale nepředváděly vůbec špatný pohyb, nedaly českým hráčkám nic zadarmo a dobře si přebíraly naše hokejbalistky. I tak byla kvalita na straně českého týmu, jež se tlačil minutu co minutu do velké šance, ale ani jedna hráčka nedokázala Manhartovou v úvodní patnáctiminutovce napodobit. Poměr střel 10:2 ve prospěch českého družstva hovoří za vše.

Další velké šance, další střelecké trápení

Prostřední část se odehrávala převážně na polovině Britek. Do brankoviště k zakončení se statečně rvala Křížová, která ale vymetla jen polstrón brankářky z Velké Británie. Prakticky všechny útočnice měly na holi dobrou příležitost, ale zakončení chyběla potřebná přesnost, větší pohotovost a další a další atributy. Až ke konci druhé patnáctiminutovky se ve vlastním oslabení při hře 4 na 5 proháčkovala po levém křídle do útočného pásma Kristýna Kaltounková, která střelou tahem vymetla pravé horní víko britské svatyně – 2:0. Češky se dokonce musely bránit ve třech proti pěti, ale míček zkušeně vodily po mantinelech a Britkám už očividně docházely síly.

Britkám došly síly, Češky se střelecky osmělily

Závěrečná třetina už čistě patřila jen a jen českému týmu. Až v polovině třetí třetiny však padl gól z hole Barbory Patočkové, na kterou o pár chvilek později navázala Aneta Lédlová, jež se natlačila kolem dvou britských obránkyň a propasírovala míček za záda Bowellové – 4:0. Velká Británie reagovala oddychovým časem, vyměnila gólmanku, jež za nic ale vůbec nemohla a osm minut do konce zápasu se Češky pustily do dalšího útočného dobrodružství. Větší fyzická kondice, vyšší herní vyspělost, dělaly českým soupeřkám nepřeberně velké množství problémů, ale utkání už se spíše v poklidu dohrávalo. Pět minut před koncem se od mantinelu vytočila Kaltounková, která však jen orazítkovala masku gólmanky Gruberové. Na britskou svatyni se valila útočná tsunami, ale Britky už odolaly a zápas skončil čtyřbrankovým rozdílem a čistým kontem pro českou gólmanku Kateřinu Teplou.

Ohlas trenéra:

Michal Broulík (asistent hlavního trenéra):
„Po včerejším zápase proti Slovenkám nebylo úplně jednoduché odehrát tento zápas. Proti Britkám jsme se možná mohli méně naběhat, mohli jsme míček více podržet na hokejkách a posílat si ho mezi Britkami. Bylo to ale těžké, protože hrály v těsném bloku, snažily se hodně blokovat naše střely a vyrážet do rychlých protiútoků. Když se jde do plných, tak je to těžké, protože neustále dobýváme soupeře, takže to není úplně jednoduché. Po ztraceném utkání se Slovenkami byly holky smutné. V hlavě to někde ve skrytu duše je. Máme před sebou ale boj o bronz a medaili chceme udělat, je to mistrovství světa a s tím se zkrátka počítá!“