Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Tomáš Chyba si povedenými výkony vybojoval cenu pro nejlepšího obránce na Českém poháru v Jičíně.
Tomáš Chyba si povedenými výkony vybojoval cenu pro nejlepšího obránce na Českém poháru v Jičíně. (autor: Tadeáš Bartoš)

Chceme do play off, hlásí nejlepší obránce Českého poháru Tomáš Chyba z Mostu

Datum: 27. 08. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Minulý víkend 25. – 26.8. se na zimním stadionu v Jičíně uskutečnila po reprezentačním soustředění další velká akce v podobě Českého poháru. Na něm se představily týmy z různých výkonnostních skupin, těm nakonec podruhé za sebou vládl extraligový Hradec Králové. Ani Most se však na předsezónním turnaji neztratil, když prohrál jediný zápas, a to v semifinále s Opavou až po nájezdech. Severočeši nakonec vybojovali bronzové medaile a jejich tahoun Tomáš Chyba uzmul cenu pro nejlepšího beka. „Mým cílem je dostat se do zakládní sestavy na MS v Košicích,“ prozrazuje v rozhovru před startem nového ročníku člen širšího reprezentačního kádru.

Mentální příprava má určitě něco do sebe


Máte za sebou nesmírně výživné jičínské dny. Před týdnem jste s užším výběrem národního týmu absolvoval pětidenní soustředění. Byl kemp hodně náročný a jak jste byl spokojený s jeho organizací a náplní?
S organizací samotného kempu a celkově jeho náplní jsem byl spokojený, kemp měl od rána do večera svůj program, všichni hráči věděli do čeho ten den jdou a tak jsme se na to mohli i připravit. Kemp byl určitě náročný, odehrát v pěti dnech pět zápasů, absolvovat tréninky a dotoho další věci dalo zabrat, ale jinak to byla paráda. Užil jsem si to.

Na co vše jste se v rámci tréninků zaměřovali? Šlo vyloženě o zápasové věci?
Samozřejmě se všechno odvíjelo od toho, co bychom chtěli hrát v zápase. Trénovali jsme opravdu vše, přesilové hry, obrannou fázi už z obranného pásma soupeře, rychlý přechod do útoku z našeho pásma. Všechno co jsme trénovali, jsme se poté snažili předat i do zápasu, a to se nám myslím dařilo.

Co jste vlastně říkal na novinku v přípravách reprezentačního týmu v podobě mentální a výživové přípravy? Dalo vám to hodně a co vám v rámci těchto bloků nejvíce utkvělo v paměti?
Mentální příprava má určitě něco do sebe. Kladlo se nám dost na srdce, jak bychom se v danném zápase měli chovat, že to může mít pak i určitý vliv na hráče v týmu. Těch věcí tam bylo víc. A co se týče výživové přípravy, tak tam to bylo samozřejmě hlavně vše o jídelníčku. Co kdy se má jíst a je pravda, že dodnes snídám vajíčka se šunkou a celozrným rohlíkem (smích).

Parta je základem úspěchu, zdravá rivalita ale musí být


Jak na vás působí nově se rodící národní družina připravující se na mistrovství světa v Košicích? Je znát v týmu mezi hráči určitá rivalita, nebo šlapete jako jeden pevně soudržný tým?
Myslím si, že určitě menší zdravá rivalita mezi hráči by měla být. Přeci jen jde o mistrovství světa v Košicích, kam by se chtěl dostat každý z nás. Parta je základem úspěchu a když šlape parta, šlape pak vše víc na hřišti a kolem něj.

Je pro vás velkou motivací probojovat se světový na šampionát na Slovensku? Co vám vlastně po soustředění trenéři nejvíce kladli na srdce?
Motivaci mám velkou, vždy se snažím odvádět maximum, ať to je v Mostě nebo v reprezentaci. Snažím se i mimo hokejbal dělat něco pro sebe. Trenéři nám kladli na srdce, ať se snažíme pokračovat v tom, co jsme si nastavili v reprezentaci. Popřáli nám hodně štěstí a hlavně ať nemáme žádné zranění.

O týden později jste se do pohádkového města loupežníka Rumcajse vrátil zpátky, tentokrát s extraligovým mančaftem Mostu. S jakými ambicemi jste na prestižní předsezónní turnaj odjížděli?
Na Český pohár do Jičína jsme odjížděli s těmi nejvyššími ambicemi. Každý chce vyhrát a chtěli jsme i my, to se bohužel nepovedlo, ale to je sport.

Český pohár je dobrým přípravným turnajem před sezónou


Nakonec z vašeho povedeného představení v základní skupině Českého poháru bez porážky, přišla prohra v semifinále s prvoligovou Opavou. Prohráli jste jen jednou a hned prakticky v tom stěžejním duelu, a navíc po nájezdech. Co bylo špatně, že jste „outsidera“ nedokázali porazit?
V zápase jsme byli lepším týmem. Soupeř si vypracoval minimum šancí a z toho vytěžil dva góly. My jsme soupeře tlačili, jejich gólman tam byl jak na střelnici, ale gól jsme mu nemohli dát. V nájezdech to už bylo o štěstí, a to se naklonilo na stranu Opavy. Jednoznačným faktorem úspěchu byl gólman Opavy. Tímto ještě jednou klukům z Opavy gratuluji.

V boji o bronz jste si pak ale spravili chuť vynulováním 3:0 Sudoměřic. Potěšil zisk bronzových medailí hodně a považujete Český pohár jako výborný přípravný turnaj před ostrým extraligovým startem?
My jsme hráli se Sudoměřicemi už v základní skupině, kde jsme je přehráli 6:2, a tak jsme si v bojích o medaile a menší finanční hotovost věřili. Nakonec jsme ukázali, že jsme chtěli více než nás soupeř a vyhráli. Na pohár jsme samozřejmě jeli, že je to dobrý přípravný turnaj před sezónou a za náš tým mohu říci, že připravení jsme.

Na Českém poháru jste byl navíc vyhlášen nejlepším obráncem! Potěšila vás tato cena hodně a je to další impuls do tvrdé práce, která by v případě úspěchu mohla vynést místo na mistrovství světa v Košicích?
Nebudu lhát kdybych řekl, že mě to nepotěšilo. Potěšilo mě to a jsem za tuto indivudální cenu rád. Mám hlavně letos dva cíle, a to abychom se s Mostem dostali do play off, kde se pak může stát cokoliv a další je samozřejmě reprezentace, kde mým cílem je dostat se do zakládní sestavy na MS v Košicích. 

Partneři českého hokejbalu