Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Jakub Kolařík táhne švýcarské Martigny, což prokazuje i v produktivitě.
Jakub Kolařík táhne švýcarské Martigny, což prokazuje i v produktivitě. (autor: archiv Jakuba Kolaříka)

Chci reprezentovat svou vlast! zdůrazňuje nejproduktivnější Čech ve Švýcarsku Kolařík

Datum: 07. 12. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Podzimní část je v České republice dávno u konce, ve Švýcarsku ale zbývá odehrát ještě několik duelů, než se tamní nejvyšší hokejbalová soutěž uloží k zimnímu spánku. Z českých krajánků září v zemi helvétského kříže nejvíce plzeňský odchovanec Jakub Kolařík, který se těsně před koncem podzimní části drží na 6. místě kanadského bodování celé soutěže. Jak to má se životem ve Švýcarsku? „Na jednu stranu mě to domů láká - rodina, přítelkyně, přátelé, na druhou stranu bych rád zůstal ještě alespoň rok tady, ale to jen za určitých podmínek,“ upozorňuje mimo jiné Kolařík.

Se „Sláňou“ se před vzájemnými zápasy laškujeme


Ve Švýcarsku se už pomalu ale jistě končí s podzimní částí jako v České republice. Aktuálně se s týmem Martigny držíte na pěkném 4. místě. Je to z devíti mančaftů nejvyšší švýcarské soutěže úspěch, nebo jste měli navíc?

Zdravím všechny v České republice. Ano momentálně se nacházíme na 4. příčce, ale ještě náš čekají dva náročné zápasy před zimní pauzou. Tento víkend proti Belpě a Grenchenu. Takže uvidíme, na jaké příčce nakonec zakončíme první část sezony. Aktuálně je se čtvrtým místem spokojenost, oproti loňské sezoně se týmové výkony zlepšily a hra šla směrem nahoru.

Ještě vás čeká nedělní zápas proti Grenchenu. Za něj nastupuje další plzeňský odchovanec Michal Slanec. Jste s ním nějak v kontaktu ve Švýcarsku a bude to pro vás pikantní zápas?
Jedná se o poslední zápas podzimní části, takže určitě bude pikantní. U nich jsme prohráli 3:2, takže jim máme co oplácet. Pro mě osobně to bude zápas jako každý jiný, ale pokaždé když hraji proti „Sláňovi“ (obránce Michal Slanec pozn. red.) se nějakým způsobem laškujeme (smích). S Michalem v kontaktu jsme, když hráli s juniory v Sierre, tak mi volal a zůstal v Martigny, takže v kontaktu spolu jsme.

Grenchen se nachází na 2. místě tabulky za vedoucím největším favoritem soutěže Oberwilem. Budou tedy favoritem hokejbalisté z Grenchenu?
Předpokladem a papírově určitě favority budou, ale my jsme si dokázali, že s každým silnějším týmem lze hrát vyrovnanou partii, když každý zapne na 150%. U nich jsme prohráli pouze o gól, a to také i díky tomu, že jsme hodně šancí, které jsme si vypracovali, nevyužili. Takže doma budeme chtít určitě vyhrát i přesto, že Grenchen bude favorit zápasu.

Týmově dřeme a naše hra jde směrem nahoru


Jak často jste v podzimní části trénovali a jakým stylem hokejbalu se snažíte v Martigny prezentovat?
V podzimní části jsme trénovali pořád stejně, to znamená třikrát týdně, s tím, že pondělní trénink je dobrovolný a zaměřený hlavně pro gólmany. Snažíme se prezentovat technickým a kombinačním hokejbalem, ale bohužel ne v každém zápase to hra umožňuje. Na trénincích nacvičujeme herní systémy, které poté aplikujeme do hry. Avšak ne pokaždé se podaří celý zápas takto hrát, či vytěžit maximum gólů s vytvořených šancí. 

Vy osobně jste nejproduktivnějším hráčem týmu a v kanadském bodování celé soutěže se nacházíte na 6. místě se ziskem 21 bodů za 12 gólů a 9 asistencí. Sází na vás tým hodně a jste spokojený s osobními výkony na podzim?
S osobními výkony spokojený zatím jsem, ale také jsem si vědom, že je neustále co zlepšovat a na čem pracovat. Více jsem ale rád za to, že celý tým si oproti loňské sezoně sednul a podáváme mnohem lepší výkony, a je to vidět i na umístění týmu. V loňské sezoně jsme se trápili celou podzimní část, letos je tomu naopak. Neustále týmově pracujeme a naše hra jde směrem nahoru, což je důležité. Jestli na mě tým hodně sází, je spíše otázka pro trenéra, prostoru dostávám hodně a snažím se to vracet týmů, jak nejlépe umím.


Jaké máte týmové cíle pro letošní sezonu? Bude asi důležité vyhnout se těm nejsilnějším celkům hned na začátku play off, je to tak?
Týmové cíle jsou pokaždé ty nejvyšší. Momentální cíl, je dokončit podzimní část na co nejlepší příčce. Poté bude ten samý cíl pro dokončení sezony. V play off to bude loterie, určitě by bylo „příjemné“ se vyhnout hned nejsilnějším týmům na startu play off, ale pokud chceme pomýšlet na celkový úspěch, nesmíme se zaobírat tím, jestli hrajeme se silným či slabším týmem a musíme jít zápas od zápasu, ale play off je ještě daleko, momentálně se soustředíme na aktuální část ročníku.

V poslední době cítím nezájem ze strany vedení klubu


V České republice se v naprosté většině přechází na venkovní plastové povrchy. Jaká je situace ve Švýcarsku? Je tam vůbec nějaký plastový povrch, nebo se tam zůstane u toho asfaltového? Jak vám osobně vyhovuje hrát na tamních asfaltových hřištích?
Plastový povrch jako první položili v Oberwilu, ale švýcarský svaz asi po dvou týdnech nařídil, že musí povrch sundat, kvůli hrozícím zraněním, když venku prší a je mokro. Tudíž v dohledné době zde plastové povrchy pravděpodobně nebudou. Mě osobně se na asfaltu hraje už normálně, za tu dobu už jsem si zvykl. Je pravda, že některé týmy mají hřiště v horším stavu, ale to po rozcvičce už nějak nevnímáte. 

Už je to nějaký čas, co jsme spolu dělali rozhovor. Jak jste spokojený se životem ve Švýcarsku a snaží se vás Martigny udržet i pro další ročník? Nebo vás to láká po velké zkušenosti zpátky domů?
Pro mě asi nejtěžší otázka. Život ve Švýcarsku je úžasný, pokud máte k životu vše, co potřebujete a tím mám na mysli příjem. Zdali si mě Martigny chce udržet i pro následující ročník, to nemám tušení, otázka spíše pro vedení klubu, ale z chování vedení v posledních měsících mi přijde že jsou bez zájmu, takže absolutně nemám ponětí, co se jim honí hlavou. Na jednu stranu mě to domů láká - rodina, přítelkyně, přátelé, na druhou stranu bych rád zůstal ještě alespoň rok tady, ale to jen za určitých podmínek, takže jak to dopadne, uvidíme v nejbližších týdnech.

A co práce? Stále pracujete na stejném místě, nebo se udála nějaká změna? Mohl byste čtenářům webu hokejbal.cz prozradit, jak se vlastně český hokejbalista živý ve finančně velmi náročné zemi?
Co se týče práce, ve stejné firmě už nejsem a ani můj slovenský spoluhráč Lukáš Maděra. Momentálně jsem bez práce a nedaří se mi nic najít a klub se k této situaci vůbec nemá, což mi dává další důvod k tomu vrátit se do České republiky a je to prakticky i odpověď k otázce, zdali si mě chce Martigny udržet na další sezonu. Uživit se zde není těžké, ale za předpokladu, že samozřejmě pracujete, jako to funguje na celém světě nebo trefit jackpot, ale takové štěstí mít já nikdy nebudu (smích).

Reprezentovat jinou zemi? Cílem je hrát za mou vlast!


V červnu příštího roku se v Košicích uskuteční mistrovství světa. Pozvánka do české reprezentace ale ne a ne přijít. Nemrzí vás to trochu?

Tohle by mrzelo každého hráče, takže ano mrzí. Na druhou stranu jsem si vědom, že nejsem na očích, protože nehraji v ČR a trenéři národního týmu tudíž nemohou vidět můj herní projev a zdali bych si pozvánku do reprezentace zasloužil nebo ne.

Nepřemýšlel jste o zisku švýcarského občanství a naskočit za národní tým s helvétským křížem na hrudi? (úsměv) Podobně to totiž udělal slovenský hokejbalista Mario Paulík, který hrál za mládežnické reprezentace Slovenska, ale v mužích byl opomíjený, tak se dal na dráhu švýcarského hráče se vším všudy!
Takhle myšlenka mě popravdě napadla. Vzhledem k tomu že „Majo“ (útočník Mario Paulík pozn. red.) hraje hned vedle v Sierre, tak se vídáme celkem často, takže i vím jak to funguje. Po mistrovství Francie, se stal trenérem národního týmu Francie jeden náš spoluhráč z Martigny a ptal se mě, zdali bych přijmul pozvání na reprezentační akci s francouzským týmem. Na druhou stranu, o téhle variantě zatím vůbec neuvažuji, protože můj cíl a sen je reprezentovat mou vlast!Jak to máte vůbec v osobním životě? Stále máte přítelkyni v podobě české hokejbalové reprezentantky Terezy Palové z Karviné? Neusadíte se nám nakonec v moravskoslezském celku? (úsměv)
Ano s Terezkou jsme pořád spolu jako pár a jsem si jistý, že spolu budeme neustále tvořit pár, nás jen tak nic nerozdělí. Co se týče usazení v moravskoslezském celku, to těžko říct, nevím, zdali by pro mě bylo v týmů Karviné místo a zdali by byl zájem. 

Co byste popřál celému hokejbalovém světu před svátky a do Nového roku?
Určitě bych rád popřál příjemné prožití Vánočních svátku v rodinném kruhu a do Nového roku hlavně to zdravíčko, hodně šťastných momentů strávených se svými blízkými a pohodu v osobním životě, pracovních úspěchů a v neposlední řadě všem hráčům sportovní úspěchy!

Partneři českého hokejbalu