Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Dvacítka před koncem roku slavila v přípravných duelech se Slovenskem dvě výhry.
Dvacítka před koncem roku slavila v přípravných duelech se Slovenskem dvě výhry. (autor: Jan Donauschachtl)

Dvacítka míří na Pilsen Challenge! Kluci musí chtít vyhrávat, má jasno Donauschachtl

Datum: 07. 02. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Již tento víkend od pátku 9. února, kdy startují zároveň Olympijské hry, otevře své brány také mezinárodní turnaj v plzeňské kryté hokejbalové hale. Mezi osmi nadupanými týmy nebude chybět reprezentace hráčů do 20 let, jež tak projde náročnou prověrkou v přípravě na červencové mistrovství světa v Kanadě. „Očekáváme, že navážeme na dobré výkony z poslední přípravy na Slovensku,“ pevně doufá asistent hlavního trenéra reprezentační dvacítky Jan Donauschachtl.

Od 9. do 11. února se představíte na silně obsazeném mezinárodním turnaji Pilsen Challenge. Co od tohoto turnaje očekáváte? Předpokládám, že o výsledky až zase tak moc nepůjde…
Předně bych chtěl poděkovat vedení klubu HBC Plzeň za to, že nás na turnaj pozvali, kvalitnější přípravu bychom těžko sháněli a moc jsme o účast na turnaji stáli. Tým bude mít možnost sehrát pět nebo šest těžkých utkání a porovnat se s různými styly hokejbalu. Očekáváme, že navážeme na dobré výkony z poslední přípravy na Slovensku, že budeme nejen vyrovnaným soupeřem pro ostatní a samozřejmě očekáváme, že si většina hráčů řekne svým výkonem a přístupem o letenku do Kanady, ale očekáváme i hlad týmu po vítězství, kluci musí chtít vyhrávat a je jedno jaký soupeř proti vám stojí.

V základní skupině B narazíte na velmi silný slovenský Ružinov, švýcarský Grenchen-Limpachtal a mistrovský extraligový Kert Park!!! To jsou všechno opravdu nadupané mančafty, nebojíte se, že se mladíkům rozklepou kolena? (úsměv)
My máme také nadupaný tým, dravým mládím. (úsměv) Většina kluků má za sebou těžké zápasy na MS v U16 a U18, nerozklepali se jim kolena proti hokejbalistům ani proti špičkovým hokejistům, naopak je papírově silnější soupeř vždy motivuje. Hodně kluků hraje v tomto věku extraligu a vedou si tam dobře a potkávají se s nejlepšími českými hráči, další kluci hrají pravidelně 1. ligu – zkušenosti mají, sebevědomí a herní kvalitu taky.

Řešíme role v týmu a zkoušíme kombinovat jednotlivé trojice

Budete se chtít na turnaji prezentovat herním stylem jakým budete chtít hrát i na světovém šampionátu nebo uzpůsobíte taktiku jednotlivým týmům a jejich herní vyspělosti?
Prakticky je to poslední příprava širšího kádru, s týmem pracujeme přes tři roky, kluci ví, co od nich očekáváme a my víme co očekávat od kluků. Protože neznáme sílu většiny našich soupeřů, těžko se na jejich styl připravíme, budeme chtít hrát hru, která je nám blízká a samozřejmě budeme číst i hru soupeře a pokud to bude nutné, budeme reagovat.

Při pohledu na nominaci musí být všem jasné, že se finální nominace dvaceti hráčů a třech gólmanů už postupně formuje. Rozhodnete po turnaji o finální nominaci, nebo na to je ještě příliš brzy?
Stále pracujeme s třiceti hráči, někteří byli v prosinci na Slovensku a jiní zase budou teď v Plzni. Lhal bych, kdybych tvrdil, že nemáme představu o nominaci, ale mít představu a nominovat jsou dvě odlišné záležitosti. Řešíme i role v týmu a zkoušíme kombinovat jednotlivé trojice a hledáme co nejideálnější složení tak, aby to bylo prospěšné týmu. 

V týmu máme mezinárodně zkušené hráče, i příjemná překvapení

V minulém ročníku vychytal prvoligové Poličce titul gólman Michal Novák, který zářil i na podzim, v jeho polovině se ale zranil, avšak teď už v Letohradě znovu naplno trénuje. Počítáte ještě s možností vzít na MS tohoto gólmana, nebo má dveře zavřené?
Od jeho zranění jsme s ním i s jeho trenérem v kontaktu. Dveře zavřené nemá naopak máme dohodu. Je potřeba se na jaře rozchytat a dostat se zpět do své předchozí formy a pohody, aby mohl být týmu prospěšný.

Kvůli vízům se musí nominace uzavřít dříve, než bývalo zvykem před jinými šampionáty. Co když ale na jaře někdo neuvěřitelně vyletí nahoru? Bude mít už ten daný hráč „smůlu“?
S tímto ročníkem pracujeme už druhý cyklus včetně společného MS U18 v Anglii. Máme v širším kádru mezinárodně zkušené hráče, kteří si udržují dlouhodobě kvalitní výkonost. Máme v týmu hráče, které jsme do Anglie nevzali, ale teď nás přesvědčují o tom, že do Kanady patří a máme v týmu nováčky, kteří loni „vyletěli nahoru“ a mohou být týmu prospěšní. Smůlou bych tuto situaci nenazýval, měl nás takový hráč přesvědčit dříve, smůlou bych nazýval situaci, kdyby se náhodou někdo z nominovaných zranil. Věřím, že budeme společně se svazem na oba tyto případy schopni reagovat.

Nominace reprezentace U20 na mezinárodní turnaj Pilsen Challenge:

Brankáři: Vít Čapek (HC ŠD Písek), Filip Janák (TJ HBC Olymp Jindřichův Hradec), David Hrubý (HBC Plzeň).

Obránci: Vítek Fanderlík (HBC Hradec Králové 1998), Jan Doležal (HBC JTEKT Svítkov Stars Pardubice), Jiří Hrabár (SK Kelti 2008), Karel Geba (SK Kometa Polička), Pavel Sloup (TJ Snack Dobřany), Jakub Kvapil (HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice), Martin Kalus (HbK Karviná), Matouš Smudek (SK Pedagog České Budějovice), Jonáš Kyclt (TJ KOVO Praha).

Útočníci: Josef Šimůnek (HBC Hradec Králové 1988), Tomáš Majer, Jakub Vobruba (oba HBC Plzeň), Milan Sýkora (HBC Rakovník), Jakub Král (HBC JTEKT Svítkov Stars Pardubice), Jan Prokop (HBC ALPIQ Kladno), Matěj Fraňo (HBK Kyjov), Marcel Malina (HBC Tygři Mladá Boleslav), Jaroslav Holec, Matěj Štefka (oba SK Kometa Polička), Domink Kubišta, Šimon Moravec, Tomáš Zajíček (všichni HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice), Jiří Singer (HBC Rondo Most).

Náhradníci: Adam Bucek (HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice), Daniel Černý (HBC Hradec Králové 1988), Adam Drož (HBC Rondo Most), Tomáš Truchlý (TJ Snack Dobřany).

Pilsen Challenge 2018:

Skupina A:
West Coast Express (CAN)
Slovensko U20
SHC Belpa 1107 (SUI)
HBC Plzeň

Skupina B:
SHC Grenchen-Limpachtal (SUI)
Česko U20
HC Kert Park Praha
Leaders Ružinov (SVK)

Partneři českého hokejbalu