Dvacítka předvedla ve finále úchvatný výkon a po čtyřech gólech v Kanadské síti slaví titul mistrů světa! (autor: Filip Červinka)

Dvacítka slaví titul mistrů světa! Čeští junioři rozlouskli finále s Kanadou v prodloužení

Datum: 09. 07. 2018
Autor: Filip Červinka

Nedělní večer bylo v Glacier aréně pořádně rušno! Reprezentace hráčů do 20 let se ve finále mistrovství světa střetla s domácí favorizovanou Kanadou, s níž svedla nesmírně dramatický souboj. Čeští hokejbalisté šli v utkání třikrát do vedení, Kanada třikrát vyrovnala a o osudu celého zápasu muselo rozhodnout prodloužení, v němž naši reprezentanti tahali za delší konec provazu a mohli tak zaslouženě oslavit po 16 letech titul mistrů světa pro Českou republiku! Rozhodující finálovou trefu obstaral forvard elitní formace Matěj Štefka!

Kanada U20 vs. Česká republika U20 3:4 pp (2:2, 0:1, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky:5. Perlic (Livingston), 15. Maher (Bishop, Sutton), 38. Perlic (Maher, Macqueen) – 4. Fraňo, 8. Král (Sýkora), 16. Hrabár (Zajíček, Sloup), 55. Štefka.
Střely:26:29, vyloučení:8:8, využití přesilovek: 1:3, oslabení:0:0.

Česko: Novák (Janák) – Geba, Hrabár, Doležal, Kalus, Kyclt, Sloup, Kvapil, Fanderlík – Fraňo, Malina, Štefka (A), Moravec, Majer, Král, Prokop, Zajíček (C), Šimůnek, Sýkora, Kubík (A), Vobruba.

Utkání zhodnotil hlavní trenér, Milan Maršner: „Jsme hodně šťastní, pocity jsou nepopsatelné! Klukům jsme řekli co změnit oproti zápasu v základní části i díky štábu hokejbal.cz, který nám sestříhal videa. Kluci si šli od začátku utkání za svým cílem, troufám si říci, že jsme byli lepším týmem. Hráči byli vytrvalí, trpěliví a obětaví. Zaslouženě jsme vyhráli a já všem svým hráčům mohu jen z celého srdce pogratulovat. S touto kategorií pracujeme čtyři roky, půka týmu prošla celým procesem od kategorie U16 a zaslouženě si došli pro vytoužený titul mistrů světa.“

Čeští hokejbalisté si díky důrazu dvakrát vybojovali vedení

Hráči reprezentační dvacítky vstoupili do finálového klání velice dobře. Byli všude o krok napřed, čehož využil Matěj Fraňo, který se obtočil kolem kanadské klece a zasunul kolem betonu kanadského gólmana míček do branky – 0:1. Česká radost ale netrvala ani půl minuty, protože se na druhé straně hřiště nešťastně odrazil míček od zadního mantinelu před dezorientovaného Nováka střežící naši klec a Noah Perlic jen posunul kus oranžového plastu za záda českého gólmana – 1:1. Kdo si myslel, že tato rána české hráče položí, byl na omylu.

Svěřenci Milana Maršnera pokračovali v nastoleném tempu, nebáli se Kanaďany napadat, z čehož vyplynul druhý gól dvacítky, jenž padl z hole Jakuba Krále. Ten předvedl podobnou záležitost jako v prvním případě Fraňa, Král byl však dále od branky, každopádně se česká družina radovala z vedení 1:2. Domácí výběr s javorovým listem na hrudi nepředváděl optimální výkon, Michal Novák však musel několikrát vytáhnout pořádně ostrou kanadskou střelu. Na konci úvodní patnáctiminutovky přišlo vyloučení, čehož dokázal využít Jordan Maher, jemuž střela z levé strany z mezikruží vůbec nesedla, ale neposedný míček zaplachtil za přemísťujícího se Nováka – 2:2.

Čeští hráči se ale opět vrátili ke své hře a vyloučení kanadského celku „zařídil“ obránce Jakub Kvapil, který krásně obehrál v obranném pásmu kanadského protivníka, ten mu ale při snaze zvednout hůl rozpáral ret a na začátku prostřední části si Češi zahráli čtyřminutovou přesilovku.

Hrabárova přesilovková pumelice poslala juniory do vedení!

Hned zkraje druhé třetiny se čeští junioři usadili v pásmu Kanady, kde předváděli v přesilové hře pohledné kombinace a hned ta druhá skončila vedoucím gólem! Jiří Hrabár se napřáhl na levé straně a z vrcholu kruhů propálil kanadského brankáře – 2:3. Jelikož se jednalo o vyšší trest než dvouminutový, pokračovalo se v početní převaze českého národního týmu. Další nebezpečné střelecké pokusy ale k vidění už nebyly. Až po skončení přesilovky se český tým rozjel k velkým obrátkám a většinu času se nacházel v útočném pásmu daleko od jeho klece, což je proti efektivním Kanaďanům vždy velice dobře.

Domácí hokejbalisté se nemohli vůbec dostat do hry, ale čtyři minuty před koncem druhé periody byl vyloučen český obránce za nedovolené bránění uprostřed hřiště a Kanada tak měla výtečnou možnost vrátit se zpátky do utkání. Štefka se ale s Kubíkem dokonce ve dvou proti jednomu kanadskému hráči hnali ve vlastním oslabení do útoku a byli blízko gólu! Posléze je napodobil Milan Sýkora a domácí celek dost znervózňoval. Při založení kanadské přesilovky se však před branku Nováka protlačil jede z kanadských hráčů, český gólman se však roztáhl jak dlouhý, tak široký a zabránil vyrovnání.

Série vyloučení pomohla Kanadě poslat utkání do prodloužení

Kanada nastoupila do třetí části jako smyslů zbavená a Novák se v brance pořádně zapotil, nicméně byl úspěšný! Velmi brzy se o slovo přihlásili i čeští hokejbalisté, kteří hráli obětavě, častokrát kanadské hráče v osobních soubojích i převyšovali a tlačili se neohroženě do přední linie. Po pěti minutách od úvodního buly závěrečné části byl však vyloučen Fanderlík a kanadský tým se mohl vrátit do zápasu díky přesilové hře. Míček byl už několikrát v brankovišti, kde ale precizně operoval Michal Novák, jenž držel české akcie na zlato hodně vysoko nad vodou.

Početní převaha byla nakonec ubráněná a čeští junioři se snažili bez respektu opět podnikat cesty do útoku, aby drželi míček co nejdál své klece. Bohužel přišlo další necitlivé vyloučení českého hráče a naše národní družina se musela opět bránit kanadské přesile. Z té se dokonce po půl minutě stala dvojnásobná, když rozhodčí vyloučili zákrok Sýkory před brankářem Novákem, na něhož kanadský hráč ale nevybíravě zajel, avšak vylučovalo se jen na české straně. Kanadský tým si vzal oddechový čas a začal spřádat plány na vyrovnání finálového duelu.

Kanadě se povedlo dvojnásobnou přesilu zužitkovat ve vyrovnání na 3:3, když se před Novákem napotřetí z dorážky prosadil Perlic. Nejhorší bylo, že přesilovka domácího celku pokračovala další minutu, v pěti proti čtyřem se na Nováka opět snesla salva jedovatých střel. Další oslabení už junioři ubránili a dostali také možnost hru v přesile, kterou využil Milan Sýkora, ale kanadský hráč posunul branku při zakončení českého útočníka a rozhodčí gól neuznal! Nicméně se naskytla možnost hry v pěti proti třem pro český výběr. Do konce třetiny byla k vidění dramatická bitva, o jejímž osudu muselo rozhodnout prodloužení.

Štefka vystřelil České republice titul po 16 letech!

V prodloužení byl jasně lepší český výběr, na němž bylo vidět velké odhodlání utkání dovést do vítězného konce. Kanaďanům jakoby docházely baterky, čehož čeští junioři využívali k rychlým kontrům. Po deseti minutách prodloužení se mezi kruhy napřáhl Matěj Štefka a prostřelil vše, co mu stálo v cestě a v táboře české družiny propukla nespoutaná a zasloužená radost!