ilustrační foto (autor: René Lazový)

Dvacítka veze ze Slovenska dva skalpy úřadujících juniorských mistrů světa!

Datum: 09. 12. 2017
Autor: Petr Dejnožka

Česká hokejbalová reprezentace do dvaceti let má za sebou dva přípravné zápasy ve slovenské Žilině. S ambiciózním domácím týmem si Češi připsali dvě vítězství, v sobotu sice porazili Slováky až po samostatných nájezdech, hned následující den ale zvítězili výsledkem 5:2 a cesta domů tak mohla probíhat ve spokojeném duchu. Juniorské mistrovství světa začne již na začátku července příštího roku v Kanadě a kvalitní příprava byla zajisté prospěšným atributem ke skládání toho nejsilnějšího týmu.

Úvodní bitvu rozsekly až nájezdy

V prvním zápase na hřišti v Žilině vyšel začátek duelu mnohem lépe našim sousedům, kteří ze svojí aktivitu vytěžili již ve čtvrté minutě úvodní vstřelenou branku. Následně ale oba brankáři Martišek s Čapkem zavřeli své klece a až do začátku třetího dějství změnu stavu nepovolili. Krátce po návratu z kabin dokázal srovnat Malina, o šest minut později dokonce otočil skóre ve prospěch Česka Jan Prokop. Domácí hokejbalisté ale zbraně nesložili a gólem Olejníka dvě minuty před koncem dotáhli zápas do nájezdů. V nich se již ukázaly šikovné české ručičky, rozhodující nájezd zvládl na jedničku Marcel Malina a rozhodl tím o prvním vítězství českého reprezentačního výběru.

1. utkání:

Slovensko U20 vs. Česko U20 2:3 ss (1:0, 0:0, 1:2 – 0:1)
Branky: 4. Kloc (Bajánek), 43. Olejník (Rečovský) – 31. Malina, 37. Prokop (Šimůnek), rozhodující nájezd Malina.

Slovensko: Martišek (Zadžora) – Cerjan, Študenc, Nazad, Kloc, Knesl, Babinský, Farbák, Hošala, Olejník, Bajánek, Gabčo, Kalaš, Chromiak, Miklas, Pitoňák, Rečovský, Gajdoš, Farkša, Bánoczký, Špírek, Romančík, Bortolini, Slivka

Česko: Čapek (Janák) – Bucek, Kvapil, Doležal, Kalus, Hrabár, Kyclt, Sloup, Prokop – Moravec, Zajíček, Černý, Fanderlík, Šimůnek, Král, Drož, Singer, Ulč, Vobruba, Sýkora, Malina, Fraňo.

Ohlas trenéra:

Milan Maršner (hlavní trenér české reprezentace do 20 let): „V úvodu prvního utkání jsme se rozkoukávali, místy jsme sice měli dobré pasáže, ale soupeř byl jednoznačně lepší a zaslouženě šel do vedení. Postupem času jsme se začali přetahovat, před druhou třetinou jsme několik věcí změnili a vyrovnali. Třetí část naopak patřila pouze nám, vývoj utkání jsme tím překlopili na naši stranu.“

Smrtelný nástup do třetí třetiny rozhodl

Zhruba dvanáct hodin po konci prvního přípravného utkání stáli mladí hokejbalisté na modrých čarách znovu. Tentokrát se do vedení dostaly velmi rychle naše barvy zásluhou Fanderlíka, produktivní Olejník ale náskok smazal. O vítězi druhého duelu se rozhodlo na začátku třetí třetiny. Na branku Šimůnka velmi rychle navázali ještě Kvapil s Franěm, vítězství českého celku již neznechutilo ani snížení Olejníka. Ze Žiliny si tak Češi odvezli výhru v poměru 5:2!

2. utkání:

Slovensko U20 vs. Česko U20 2:5 (1:1, 0:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 14. Olejník (Pitoňák), 37. Olejník (Modrič) – 6. Fanderlík (Sloup, Fraňo), 28. Král (Moravec, Kalus), 31. Šimůnek, 35. Kvapil (Ulč, Král), 36. Fraňo (Šimůnek).

Slovensko: Martišek (Zadžora) – Cerjan, Študenc, Nazad, Kloc, Knesl, Babinský, Farbák, Hošala, Olejník, Bajánek, Gabčo, Kalaš, Chromiak, Miklas, Pitoňák, Rečovský, Gajdoš, Farkša, Bánoczký, Špírek, Romančík, Bortolini, Modrič

Česko: Janák (Čapek) – Bucek, Kvapil, Doležal, Kalus, Hrabár, Kyclt, Sloup, Prokop – Moravec, Zajíček, Černý, Fanderlík, Šimůnek, Král, Drož, Singer, Ulč, Vobruba, Sýkora, Malina, Fraňo.

Milan Maršner (hlavní trenér české reprezentace do 20 let): „Nechtěli jsme si nechat utéct začátek utkání, což se nám povedlo. Dokázali jsme si vytvořit velké množství šancí, ale ty jsme bohužel neproměnili. Postupem času však branky přišly a na začátku třetího dějství jsme rozhodli. Obě naše vystoupení hodnotíme pouze kladně, nasazení kluků bylo velmi dobré a díky tomu si domů odvážíme poznatky a chuť dále pracovat.“