Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Nejlepší hráči na šampionátu v Kanadě! Matěj Fraňo sice cenu nedostal, ale zářil snad ze všech nejvíce.
Nejlepší hráči na šampionátu v Kanadě! Matěj Fraňo sice cenu nedostal, ale zářil snad ze všech nejvíce. (autor: Filip Červinka)

Hrabár vládnul na šampionátu v Kanadě bekům, Fraňo zářil nejen v přesilovkách!

Datum: 19. 07. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Další díl statistického okénka z nesmírně povedeného juniorského mistrovství světa v Kanadě zabředne do všech koutů. Hráči reprezentační dvacítky, kteří po 16 letech stanuli na světovém trůnu, naprosto vévodili individuálním cenám a neztratili se ani v osobních statistikách. Jiří Hrabár z Keltů byl po zásluze vyhlášen nejlepším bekem, cenu nejužitečnějšího hráče si odnesl Adam Kubík z Kladna a Matěj Fraňo vstřelil na šampionátu nejvíce přesilovkových branek! V kádru vicemistrů světa hráčů do 18 let pak nejvíce zářil Jiří Vaniš z Hostivaře, ostrými zase nejvíce pálil letohradský forvard Filip Faltus. Více podrobností najdete v článku.

Reprezentace U18

Obránce Laurinc působil na hřišti jako kulový blesk


Reprezentační osmnáctka předváděla na mistrovství světa v kanadském St. Johns úžasné výkony od samého začátku turnaje. Družina hlavního kouče Martina Davídka si zakládala na komplexnosti týmu, stejně jako ve dvacítce mohl vstřelit gól prakticky každý hráč. Agilní obránce Jakub Laurinc například všechny uhranoval svoji explozivní rychlostí a bojovností, sice se nevyhříval na čele individuálních statistik, ale jeho střelhbité zakládání útoků až z obrany, kde ničil soupeřovi oponenty, byly v Kanadě pověstné. Na druhém pólu hřiště pak zářil forvard Hostivaře Jiří Vaniš, jenž si v základní šestizápasové části připsal 13 kanadských bodů za 5 tref do černého a 8 asistencí, což ho vyhouplo na celkové třetí místo kanadského bodování.

Především v závěrečném utkání základní části se proti USA blýskl skvělým výkonem Filip Faltus, který se podílel na obratu o postup do finále z 0:2 na 4:2 pro český tým dvěma brankami. Celkem pak včetně finálového klání posbíral 11 kanadských bodů za 5 gólů a 6 asistencí. Kladenský talentovaný útočník Jaroslav Procházka patřil v Kanadě mezi nejlepší střelce. Jeho šest tref ze sedmi duelů je úctyhodnou bilancí, navrch pak přidal tři přesné pasy svým souputníkům.

Tobiáš s Faltusem řídili postup do finále, Procházka nejlepším střelcem!


Grandiózní výkony předváděli na šampionátu v St. Johns všichni hráči, ale střelcem branky může být vždy jenom jeden hokejbalista a Ondřej Tobiáš se v utkání o postup do finále s USA blýskl mazáckým průnikem a kličkou do bekhendu, kterou vyrovnával na 2:2. Pak se o slovo přihlásil již zmiňovaný Filip Faltus, jenž společně s Jiřím Vanišem nahrávali Jaroslavu Procházkovi na jediný český gól ve finále proti Kanadě.

Mohli bychom jmenovat další a další hráče a popisovat jejich uhrančivé výkony, jako třeba v případě asistenta kapitána Jiřího Bucka, jenž v několika zápasech včetně toho finálového nesčetněkrát nastřelil brankovou konstrukci! Zajímavostí je, že Matěj Votípka s Jaroslavem Procházkou nastříleli tři góly v přesilovce, což byl druhý nejlepší výkon za Švýcarem Tobiasem Andreasem, jenž se pyšnil čtyřmi trefami v početních převahách.

Reprezentace U20

Matěj Fraňo byl k nezastavení a vyhříval se na čele bodování


V základní čtyřzápasové části se v dresu pozdějších mistrů světa prezentoval zářnými výkony sudoměřický forvard Matěj Fraňo. Nebál se tvořit, tlačit se do šancí a předváděl i dech beroucí kličky na středu hřiště, které mu s velkou pompézou vycházely. O jeho formě svědčí druhé místo v kanadském bodování za slovenským Aurelem Naušem, kdy si Fraňo připsal 9 bodů za 4 góly a 5 asistencí. Čtyřikrát vyprášili soupeřovy sítě také svítkovský útočník Jakub Král či kladenský čarostřelec Adam Kubík. Tato trojice se tak usadila v základní části světového šampionátu v elitní pětici kanadského bodování.

V TOP 5 nejúspěšnějších nahrávačů nechyběl jak jinak než Matěj Fraňo, jehož taktéž pěti přesnými pasy doplnil královéhradecký express Josef Šimůnek, který byl díky své bojovnosti a nezdolnosti na všech místech kanadského hřiště neustále k vidění. Nejvíce přesilovkových gólu pak ze všech hráčů na mistrovství světa vstřelil Matěj Fraňo s Adamem Kubíkem, oba zvedali v početních převahách ruce nad hlavu ve třech případech.

O titulu mistrů světa rozhodly přesilovky, své o tom ví Hrabár se Štefkou


Po základní části přišlo na řadu dvoukolové play off. Česká dvacítka začínala v semifinále s výběrem Spojených států amerických, který se před českou mašinou musel sklonit po výsledku 8:1! Ve vyřazovacích bojích neuvěřitelně vzrostl už tak výborný výkon obránce z Dobřan Pavla Sloupa, jenž skončil na 5. místě kanadského bodování se čtyřmi zápisy, ze všech českých mistrů světa nikdo nenasbíral ze semifinálového a finálového duelu více bodů. Důležitost individualit, respektive lídrů týmu, však nakonec ukázal až stěžejní finálový zápas s domácí Kanadou.

Favorizovaný domácí celek ve finále perfektně zaskočil hned ve čtvrté minutě Matěj Fraňo, jenž se parádně obtočil kolem svatyně svého soupeře a dorazil míček až do sítě. I když Kanada brzy vyrovnala, Jakub Král přispěchal s odpovědí, kdy se taktéž obtočil kolem kanadského brankáře a napodruhé dorazil míček za jeho záda. Do první třetiny bylo ještě srovnáno, pak se ale ukázala důležitost přesilových her. Nejlepší obránce šampionátu Jiří Hrabár ničil celé mistrovství světa útoky soupeřů, ale ve finále se ukázal i jako výtečný šutér, když v početní převaze ve druhé periodě střelou z levé strany bez přípravy poslal český celek do vedení 3:2!

Kanaďané dokázali z jedné mnoha přesilových her vyrovnat a o osudu komu připadne titul mistrů světa muselo rozhodnout památné prodloužení, v němž česká dvacítka tahala jasně za delší konec provazu, domácím plejerům už docházely síly a česká mašina si vykoledovala vyloučení kanadského protivníka. O mistrovi tak rozhodla další početní převaha, kterou Matěj Štefka využil po pouhých osmi vteřinách střelou z pravé strany z vrcholu kruhů a mohlo se jít mocně slavit!

Partneři českého hokejbalu