Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Jiří Christ má bohaté trenérské zkušenosti. Dostane od výběrové komise důvěru?
Jiří Christ má bohaté trenérské zkušenosti. Dostane od výběrové komise důvěru? (autor: František Géla)

Jiří Christ se uchází o post reprezentačního trenéra! Velká životní výzva, říká

Datum: 08. 11. 2017
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Výběrové řízení na pozici trenéra národního týmu mužů vypukne již v polovině listopadu a mezi triem koučů ucházejících se o post „velitele“ národního týmu nechybí ani zkušený kouč Jiří Christ z Opavy, který v minulosti vedl úspěšné juniorské reprezentanty a dlouhodobě se stará o výtečnou práci seniorského mančaftu v prvoligové Opavě. „Chtěl bych po 45 letech trénování tomuto sportu něco odevzdat,“ praví s velkou motivací Christ.

Z jakého důvodu jste se přihlásil do výběrového řízení na pozici reprezentačního trenéra?
Myslím si, že když svaz vypsal výběrové řízeni, tak k tomu byl asi důvod. V minulosti byli trenéři osloveni svazem, nyní chtějí tuto pozici dát tomu, kdo vyhraje. Já osobně to beru jako svou velkou životní výzvu. Reprezentace je maximum, kterého může člověk docílit a osobně bych chtěl po 45 letech trénování (25 let lední hokej, 20 let hokejbal) tomuto sportu něco odevzdat.

Jaký realizační tým jste si vybral a důvod výběru těchto spolupracovníků?
Vybral jsem si člověka, kterého už znám ze společného trénování reprezentace U16 - Pavla Štefku (hlavní trenér SK Kometa Polička – obhájců titulu v 1.lize pozn. aut.), dále pak mladého extraligového trenéra Tomáše Frimla z Letohradu. Jako vedoucí mužstva by měl působit Tomáš Ruda, jenž se mi osvědčil u reprezentace do 20 let v italské Aostě (kde se konalo MS juniorů v roce 2006 pozn. aut.). Kustodem bude zkušený funkcionář Ondra Průša a masérem a fyzioterapeutem u mě v Opavě osvědčený Petr Mareta. Všem těmto lidem maximálně důvěřuji a věřím, že pokud uspějeme ve výběrovém řízení, tak jako tým budeme fungovat na jedničku.

Plán, jak se dostat k vytouženému „Olympu“ mám v hlavě

Co očekáváte od výběrového řízení, jež má na starosti speciální výběrová komise oproštěna od jakéhokoliv střetu zájmu?
Nevím, co mám očekávat a ani netuším, co se mnou budou provádět. Ale samozřejmě nemám žádné obavy. Je to zajímavá varianta, jak ustavit realizační tým reprezentace.

Mužský výběr na dvou posledních šampionátech bral „pouze“ bronzové medaile. Uvědomujete si, jak těžké je v poslední době získat cenný kov a už máte v hlavě plány, jak se vrátit na zlatý trůn?
Navázat na práci týmu Drahomíra Kadlece bude těžká práce, ale přece jen máme dva roky na to, abychom našli ty nejvhodnější adepty reprezentace. Plán, jak se dostat k vytouženému „Olympu“ mám v hlavě. Naplnit ho bude ovšem velmi těžké. Kdybych se toho bál, tak bych do toho nešel.

Rozhoduje morální kredit, kázeň a chuť udělat pro náš sport maximum!

Co říkáte na aktuální stav českého hokejbalu? Je dostatek talentovaných ryzích hokejbalistů na výběr nejlepšího týmu na světě?
V českém hokejbale to v současné době dosti vře. Bronz byl dle některých neúspěch a slyším mnohde kritiku, a to nejen na MS, ale i na funkcionáře a předsednictvo svazu. Myslím, že by tyto žabomyší války měly skončit a všichni, kdo to myslí s hokejbalem dobře, by měli napnout jednotně síly a pomoci. Jak mám přehled, tak bych řekl, že se projevuje u mladých hokejbalistů systematická práce v mnoha klubech. Nemám obavy z budoucnosti. Chtěl bych dát šanci samozřejmě i mladým a taky třeba hráčům z národky. Určitě má každý šanci se předvést. U mě rozhoduje i morální kredit, kázeň a chuť udělat pro náš sport maximum!

Pokud by váš realizační tým dostal důvěru vést reprezentaci, na kdy byste rádi svolali první reprezentační sraz?
Na tuto otázku není snadná odpověď. Určitě co nejdříve, ale nejprve tomu bude předcházet pečlivé sledování a typování vhodných kandidátů. Myslím si, že by měl být asi někdy na přelomu roku. Závisí to mnoha okolnostech, jako jsou volné termíny, finance a podobně.

Partneři českého hokejbalu