Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Širší výběr seniorské reprezentace zakončil soustředění na oslavách letohradského hokejbalu.
Širší výběr seniorské reprezentace zakončil soustředění na oslavách letohradského hokejbalu. (autor: Iva Janoušková)

Kluci fungovali jako tým, těší po reprezentačním soustředění kouče Mašíka

Datum: 22. 08. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Nově se tvořící národní tým připravující se na mistrovství světa v Košicích, od středy 15. srpna až do neděle 19. srpna podstoupil náročné soustředění, jehož naprostá většina probíhala v Jičíně a na závěr se reprezentační družina přesunula na oslavy 30 let od založení SK Hokejbal Letohrad. „Vše měli perfektně připravené, o nás se postarali skvěle a jsme rádi, že jsme se této akce mohli zúčastnit,“ smeká klobouk hlavní kouč seniorské reprezentace Jiří Mašík, jenž své svěřence vedl na kempu celkem do pěti přípravných bitev. „Všechny zápasy splnily svůj účel,“ kvituje Mašík.

Máte za sebou pětidenní soustředění v Jičíně. Byl jste se svými kolegy s výkony a připraveností hráčů spokojený?
V celkovém součtu ano. Ve středu s Hradcem to ještě bylo takové syrové, hráči se sjeli z celé republiky a nebylo tolik času na přípravu. Ale každým zápasem šly výkony nahoru. Hodně kvitujeme, že jsme zvolili tento model pěti dnů. Hlavně nováčci a mladíci se postupně otrkali a i když se stále bojuje o místo v sestavě, tak kluci fungovali jako tým. Z tohohle pohledu nám to jednoznačně splnilo náš cíl.

Co jste říkal na prostředí jičínských sportovišť?
V Jičíně jsme našli skvělé zázemí, na sportovištích nám vyšli maximálně vstříc, na hotelu taktéž. Jídlo bylo dle našich požadavků a bylo ho dost, aby se kluci nemuseli dojídat jinde. Jediné trošku mínus byl betonový povrch, ale plastový jsme bohužel v celé republice nesehnali v tomto termínu, kdy už jsou skoro všude ledy. Na druhou stranu si s tím hráči poradili velmi dobře. Kluci přijeli připraveni, samozřejmě je každý malinko jinde v přípravě, ale problém s nepřipraveností jsme řešit nemuseli. Těší nás i jejich přístup, nejen na hřišti, ale i mimo. Kluci obětovali dva dny dovolené a odvedli za těch pět dní velký kus práce, za což jim patří náš velký dík. Takže jsme se v realizačním týmu shodli, že se soustředění vydařilo. A dle zpětné vazby od hráčů, i oni byli spokojeni.

Kluci do zápasů vložili naše pokyny i věci z tréninku


Celkem jste odehráli pět přípravných duelů. Splnily svůj účel?
Všechny zápasy splnily svůj účel. Jak jsem říkal, výkony i souhra šly nahoru a vyvrcholily v sobotním zápase s Letohradem. Zkoušeli jsme různé varianty souhry dvojic, trojic a celých klubových pětek. Také jsme se zaměřili na složení a nácvik přesilových her. I tady už jsme dali nějaké góly a sehráli pěkné akce. Pilovali jsme i vhazování, ve všech částech hřiště, ukazovali jsme si i nějaká videa k tomuto tématu. I to se postupně zlepšovalo. V tréninku jsme dělali nějaká cvičení na komunikaci a na tom chceme dál pracovat. Tam je ještě velký prostor ke zlepšení.

Jaké utkání pro vás bylo nejnáročnější?
Všechny zápasy byly náročné, každý soupeř hrál trošku jinak. Chtěl bych všem týmům poděkovat, že přijely a odehrály takové zápasy. Ani jeden nehrál úplně defenzivně a vyzkoušeli jsme si různé styly. Výhry samozřejmě těší, ale nepřeceňujeme je. Mezinárodní hokejbal bude přeci jen ještě na vyšší úrovni. Také nás těší, že kluci do zápasů dali naše pokyny i věci z tréninku. Hráli jsme hodně kombinačně, v rychlosti a dávali pěkné branky. Hráči makali naplno, ale bylo i vidět, že je to i baví. Tuhle linii chceme udržet. Bavit se hrou, ale podloženou stoprocentním nasazením a zodpovědností.

Nejvíce vás potrápilo pražské KOVO, které dokonce po dvou třetinách vedlo 3:2. Čím to, že s vámi dokázal v loňském ročníku poslední celek CROSSDOCK Extraligy takto více než držet krok?
Už dopředu jsme věděli, že se KOVO posílilo a poctivě se připravuje na sezónu. Což je pro extraligu jen dobře. A ukázali to i v tomto zápase, kde hráli velmi sympaticky. My jsme před zápasem trošku zamíchali sestavou a první dvě třetiny jsme se nemohli gólově prosadit a ani hra nebyla dobrá. Po domluvě před třetí částí, kdy jsme si řekli, jak k tomu přistoupíme, jsme soupeře přehrávali a dali i tři branky. Ale i takové věci jsou přínosné v přípravě. Vzali jsme si z toho ponaučení.

Mentální příprava i přednáška o výživě byla hodnocena pozitivně


V rámci soustředění došlo i na mentální přípravu. Myslíte, že si z ní hráči hodně vzali a byla přínosná?
Nejen mentální příprava, ale i přednáška o výživě byla hodnocena pozitivně. Kluci před tou mentální přípravou byli trošku nejistí, co je čeká, ale Viktor Kustein to udělal velmi příjemnou formou a dostal je do debaty. Přednáška byla hodinu a půl, ale debatovalo se o ní pak i večer a kluci i individuálně některé věci rozebírali. Máme z toho dobrý pocit a opět zpětná vazba od hráčů je pozitivní.

Na závěr kempu jste se pak zúčastnili oslav 30 let od založení klubu SK Hokejbal Letohrad. Exhibiční duel přinesl zajímavou dramatickou podívanou, co jste říkal na atmosféru a celé pojetí oslavy?
Musíme před Letohradem smeknout. Vše měli perfektně připravené, o nás se postarali skvěle a jsme rádi, že jsme se této akce mohli zúčastnit. Je hezké, že se takové akce dělají, a navíc se ocení lidé, kteří tomu klubu hodně dali a obětovali. Atmosféra byla dobrá, škoda že bylo velké teplo a nebylo více diváků. Ale i tak si myslí, že se to velmi vydařilo.

Letohrad jste v roce 2005 dovedl k vítězství na Evropském poháru klubů, dýchla na vás trochu atmosféra let minulých?
V Letohradě jsem začal svou trenérskou kariéru, když jsem po zranění nemohl pokračovat ve hře a Petr Fiala (dřívější předseda ČMSHb a Letohradu, dnes starosta města Letohrad pozn. red.)mě oslovil s nabídkou trénování. Na Evropský pohár jsem si také vzpomněl, v Letohradě byly z něho i fotky. Ta sestava hráčů tam byla neskutečná. Dokonce se mi vybaví i oslavy cestou domů v autobuse (úsměv). Celkově na Letohrad vzpomínám moc rád.

Všichni mladíci ukázali, že mají velký potenciál, teď nás čekají Evropské hry


Vraťme se k přípravě národního týmu. Na poslední chvíli jste povolali i dva juniorské mistry světa z Kanady Matěje Fraňa a Milana Sýkoru mladšího. Srovnali se seniorským hokejbalem?
S Honzou Donauschachtlem (asistentem trenéra v reprezentaci pozn. red.)jsme už po MS U20 probírali hráče a koho bychom případně mohli vyzkoušet. Nečekali jsme, že to bude takto brzy, ale po několika omluvenkách jsme se rozhodli pro Matěje a pak i pro Milana. Všichni mladíci ukázali, že mají velký potenciál. Samozřejmě na sobě musí dál makat, přeci jen je mužský mezinárodní hokejbal na vyšší úrovni. Kluci ale ukázali chuť, zápal i solidní výkonnost. Myslím, že i pro ně to bylo velmi prospěšné a uvidí na čem mají dál pracovat.

Co nyní reprezentaci čeká a nemine? Budete i nadále pracovat s užším výběrem hráčů a těšíte se na mezinárodní přípravné duely, které teprve naplno ukážou, kdo na světový hokejbal má a kdo ne?
Teď nás čekají Evropské hry, kdy se koncem října utkáme v Žilině se Slovenskem, Švýcarskem, Finskem a ještě se prý jedná o jednom účastníkovi. Samozřejmě se moc těšíme, to bude pořádná prověrka. Budou nám sice chybět hráči mistrovského Kert Parku, který bude hrát Česko-slovenský Superpohár, ale dostanou šanci případně jiní hráči. Kádr už se počtem rozšiřovat moc nebude, budeme se držet kolem 30 hráčů, ale určitě můžeme některá jména vyměnit za jiná.

Nemohli jsem si nevšimnout, že jste v přípravných duelech hodně sázeli na souhru jednotlivých formací z klubů. Je vidět, že o sobě hráči více vědí a souhra tedy byla daleko rychlejší?
V prvních dvou přípravných zápasech jsme zkoušeli různé varianty sestavy a pak jsme chtěli vidět i klubové útoky, obrany nebo celé pětky. Některé pětky spolu hrají i ve stejném složení v klubu a ta souhra byla vidět. Kluci si vyhověli, bylo to opravdu v rychlosti. Na druhou stranu to bylo při vší úctě proti extraligovým klubům. Uvidíme, jak se dokáží prosadit právě na mezinárodní úrovni.

Nominace národního týmu mužů na soustředění v Jičíně:


Brankáři: 
Šimara Jan (SK Hokejbal Letohrad), Mikl Petr (HC Kert Park Praha), Stárek David (HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice), Jirotka Jan (HBC ALPIQ Kladno).

Obránci: Pospíšil Jan (HBC Rakovník), Kudela Tomáš (Oberwil Rebells, SUI), Filip Petr, Krejčí Roman, Vlasák Lukáš (všichni HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice), Markytán Jaromír (HBC Prachatice), Chyba Tomáš (HBC Most), Jiřík Tomáš (HBC Hradec Králové 1988), Dulava Petr, Nýdl Jan (oba HC Kert Park Praha).

Útočníci: Fejfar Tomáš, Zvonek Dalimil (oba HC Kert Park Praha), Pala Martin (HbK Karviná), Štěpáník Radim, Hnízdil Daniel, Špaček Martin (všichni HBC ALPIQ Kladno), Březina Ondřej, Česák Josef, Bílý Jan (všichni HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice), Danko Petr (SK Jihlava), Šlehofer Václav (TJ Snack Dobřany), Peschout Richard (oba Elba DDM Ústí nad Labem), Bačák Vladimír (HBC Most), Fraňo Matěj (SK Sudoměřice), Sýkora Milan ml. (HBC Rakovník).

Partneři českého hokejbalu