Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Jan Donauschachtl patřil mezi stabilní reprezentační gólmany.
Jan Donauschachtl patřil mezi stabilní reprezentační gólmany. (autor: archiv)

Mám přehled o hráčích, které bude potřeba zapracovávat do týmu, věří Donauschachtl

Datum: 13. 11. 2017
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Ve středu 15. listopadu naplno propukne výběrové řízení na pozice reprezentačních trenérů žen a mužů. Zatímco družina mistryň světa má pouze jednoho trenérského kandidáta, lodivodem mužského výběru se chce stát trio koučů. Jedním z nich je Jiří Mašík, jenž by chtěl mít po svém boku Jana Donauschachtla, aktuálního asistenta trenéra reprezentace do 20 let a lodivoda prvoligového Olympu. „Nabídku Jirky jsem samozřejmě ihned konzultoval s Milanem Maršnerem,“ prozrazuje například v rozhovoru.

Trenér prvoligového mančaftu jindřichohradeckého Olympu se rozhodl kývnout na nabídku Jiřího Mašíka a ucházet se ve výběrovém řízení o post asistenta trenéra reprezentačního týmu mužů. Jan Donauschachtl ale aktuálně působí jako asistent u reprezentační dvacítky. „Nabídku Jirky jsem samozřejmě ihned konzultoval s Milanem Maršnerem, chtěl jsem znát jeho postoj, i on si zažil tuto roli na předposledním MS ve Švýcarsku, kdy dělal v A týmu asistenta,“ poukazuje na podobnost s jeho kolegou z dvacítky.

Dnes už zkušený kouč patří mezi dlouhodobé trenéry mládežnických reprezentací. „Rozhodně nechci nabourat naši úspěšnou spolupráci v juniorských reprezentacích, proto byl jeho názor pro mě důležitý,“ nezastírá Donauschachtl. „Rád bych dokončil svoji misi v juniorech a pomohl týmu na MS v Kanadě, byl by tam maximálně půlroční překryv pozic a v tom nevidím problém,“ má jasno bývalý výtečný gólman, který byl v roce 2009 součástí mistrů světa.

Jirka má velký přehled o hráčích, kteří by měli v reprezentaci přebírat role lídrů

Jan Donauschachtl se v juniorských reprezentačních družinách pohybuje už dost dlouho na to, aby měl jasný přehled o budoucích talentech pro seniorských národní tým, což je jednoznačná výhoda pro nově se budující reprezentační A mužstvo. Ano, je to velká výhoda moje i Jirky Mašíka, který má za sebou 4 reprezentační cykly u U20 a prakticky většina hráčů širšího kádru mu prošla pod rukama, čili Jirka má velký přehled o hráčích, kteří by měli v reprezentaci přebírat role lídrů a já mám přehled o hráčích, které bude potřeba postupně zapracovávat do týmu a oba dohromady máme zkušenosti s mezinárodním hokejbalem ve všech kategoriích, od juniorů až po masters,“ vypočítává potřebné atributy Donauschachtl.

Jiří Mašík prozradil v rozhovoru pro hokejbal.cz, že si s Janem Donauschachtlem výborně rozumí, navíc během památného domácího šampionátu v Plzni stál Mašík na reprezentační střídačce v pozici asistenta hlavního kouče Leoše Raka a Donauschachtl působil v roli gólmanské trojky. „Zájem Jirky mě potěšil, po konci úspěšné hráčské kariery jsem jako jeden z mála končících hokejbalistů u hokejbalu zůstal,“ upozorňuje velezkušený hokejbalista.

V republice je spoustu talentovaných hokejbalistů, ale talent mnohdy nestačí

Bývalý výtečně chytající brankář nyní už dlouhá léta působí na opačné straně „barikády“. „Funkcionářská kariéra se úplně nepovedla, ale v trénování jsem se našel. Baví mě dál předávat své zkušenosti hráčům a pomáhat tak sportu, ve kterém jsem hodně zažil,“ prozrazuje svoji hlavní motivaci Donauschachtl.

Český hokejbal stále disponuje nespočtem skvělých hokejbalistů, kteří na sobě den co den pracují, aby byli lídry nejen svých týmů v extralize, ale i národního týmu. „V republice je spoustu talentovaných hokejbalistů, ale talent mnohdy nestačí. Všichni by chtěli dojít na vrchol, ale jen hrstka chce podstoupit tu cestu,“ upozorňuje však na nesporný fakt Jan Donauschachtl. „Bude těžké navázat na předchozí úspěšný realizační tým a bude také těžké navázat na medaile, obzvláště na ty nejcennější, ale kdybych nevěřil, nešel bych do toho,“ hlásí odhodlaně nový potencionální asistent reprezentačního trenéra.

Partneři českého hokejbalu