Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Soukup vpravo odehrál první utkání proti Slovensku po boku nováčka v reprezentaci Jana Eitlera.
Soukup vpravo odehrál první utkání proti Slovensku po boku nováčka v reprezentaci Jana Eitlera. (autor: Filip Červinka)

Nebezpečí hrozilo v přesilovkách Slováků, my jsme měli lepší pohyb, je přesvědčen Soukup

Datum: 30. 10. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Reprezentační výběr mužů se minulý víkend představil v Žilině na Slovensku ve dvou přípravných duelech s úřadujícími mistry světa. Jak už každý ví, tak je čeští hokejbalisté dvakrát porazili 3:2, ve druhém klání ale „až“ po nájezdech. V čem však tkvěla výtečná hra české družiny, jež se v týdnu před startem zápasů potýkala s mnoha omluvenkami původně nominovaných plejerů? „Troufnu si říct, že jsme měli více ze hry. Dle mě jsme měli lepší pohyb a důraz,“ vypočítává jeden z nejvytěžovanějších útočníků národního týmu Lukáš Soukup z ústecké Elby.

Čeští hokejbalisté mají za sebou veleúspěšnou přípravu v Žilině, v níž dvakrát porazili trojnásobné úřadující mistry světa ze Slovenska. S výsledky i s výkony tak musí jednoznačně panovat spokojenost. „Porazit dvakrát po sobě mistry světa se nepovede každý den. Zahráli jsme to, co po nás trenéři chtěli,“ má jasno stabilní člen národní družiny Lukáš Soukup z Ústí nad Labem. Ve hře se však pokaždé najde něco, na čem je třeba zapracovat a není to úplně stoprocentní. „Určité nedostatky a chyby tam byly, ale jinak nás trenéři pochválili za přístup a plnění pokynů, které nám dali,“ prozrazuje Soukup.

Koučové reprezentačního celku v obou duelech sázeli na nejlepšího střelce loňského ročníku CROSSDOCK Extraligy Lukáše Soukupa i v přesilovkách. Na komandech v početních převahách bylo vidět, že hráči zkoušeli určitě signály, či různorodé herní varianty tak, aby Slováky nachytali na „švestkách“. „Trenéři postavili dvě přesilovky, avšak moc prostoru nebylo, abychom si zkoušeli vyloženě nějaké signály. Ale každopádně jsme si řekli, jak bychom to chtěli sehrát,“ prozrazuje Soukup.

Vzájemně jsme se podporovali a odevzdali na hřišti vše


Národní tým se musel před dvěma přípravnými duely srovnat s několika omluvenkami. Trenéři jich nakonec napočítali devět, a tak nastalo mocné svolávání dalších potencionálních reprezentantů. I když se dost lepila sestava, tak tým předvedl výtečné výkony a v kabině, na střídačce i na hřišti musela panovat jen a jen pozitivní atmosféra. „Podali jsme dobré výkony a nedívali se na to, kdo z kluků se omluvil. Každý hráč, který jede na kemp, jede odevzdat maximum a chce se poprat o finální nominaci,“ upozorňuje Lukáš Soukup. „Bylo super, že jsme se vzájemně podporovali a odevzdali na hřišti vše,“ těší ústeckého ostrostřelce.

Ve druhém klání za stavu 1:1 se Soukup utrhl do přečíslení 2 na 1, v jehož rámci našel mezi kruhy nabíhajícího obránce Tomáše Kudelu, který zvyšoval na 2:1! Tato akce propukla jako blesk z čistého nebe. Lukáš Soukup musel zírat, že je „Koudy“ snad všude, kde se něco děje. „Koudy podstoupil dva těžké souboje, po kterých se dostal míček ke Špáčovi (Martin Špaček) a já se mu snažil naběhnout do volného prostoru, povedlo se mu to přihrát. Viděl jsem, že jdeme 2 na 1, soustředil jsem se abych netrefil hlavně beka,“ usmívá se od ucha k uchu Soukup.

Slovenští hokejbalisté předvádějí dlouhodobě ty nejlepší mezinárodní výkony, které jsou podpořeny výtečně sehranými přesilovými hrami. Výjimkou nebyly ani dva přípravné zápasy v Žilině. „Slováci měli dobře sehrané přesilovky,“ souhlasí Lukáš Soukup. „Tam od nich hrozilo největší nebezpečí. Dle mě jsme měli lepší pohyb a důraz,“ zamýšlí se nad stěžejními atributy hry obou celků český útočník, který když se dostane k zakončení, je z toho pokaždé nebezpečná akce zavánící vstřelenou brankou.

Chtěli jsme hrát jednoduše a tlačit se co nevíce do koncovky


Domácí hráči vstřelili všechny čtyři góly ze dvou duelů v početních převahách. Může to tedy být jasný ukazatel toho, že čeští reprezentanti byli ve hře 5 na 5 lepším týmem? Přesilovky Slováků se musí hodně těžko bránit. „Troufnu si říct, že jsme měli více ze hry, jejich přesilovky jsou opravdu nebezpečné, mají výborné hráče,“ konstatuje Soukup.

Pravoruký forvard ze severu Čech nejčastěji nastupoval v lajně s jeho parťákem z Elby Richardem Peschoutem a nováčkem v reprezentaci Janem Eitlerem z Kladna. Vyhověli si dobře a co po nich asi trenéři vyžadovali? „První zápas jsme hráli takhle a ve druhém zápase jsem hrál s Gegem (Daniel Hnízdnil z Kladna) a Špáčou (Martin Špaček z Kladna),“ upozorňuje Soukup. „Řekli jsme si, že chceme hrát jednoduše a tlačit se do koncovky,“ prozrazuje ústecký útočník. Teď už je třeba na sobě neustále tvrdě pracovat a probojovat se na mistrovství světa v Košicích, což je zajisté tou největší motivací každého člena širšího výběru národního celku. „Určitě je to obrovská motivace pro každého oblékat dres nároďáku na mistrovství světa,“ souhlasí Soukup.

Partneři českého hokejbalu