Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Marcel Malina uprostřed patří mezi stálice mládežnických reprezentací.
Marcel Malina uprostřed patří mezi stálice mládežnických reprezentací. (autor: Milan Podpera)

Nesmíme usnout na vavřínech, přijdou ještě těžší a důležitější zápasy, je si vědom Malina

Datum: 13. 02. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Seniorský mezinárodní turnaj Pilsen Challenge, jenž se odehrál v kryté plzeňské hale, přilákal nespočet hokejbalových hvězd a týmů, včetně juniorské reprezentace hráčů do 20 let. Ta se připravuje na červencové mistrovství světa v Kanadě a vítězstvím na turnaji si hodně posilnila sebevědomí. Ve finále proti slovenskému Ružinovu zazářil mladoboleslavský forvard Marcel Malina, který nahrával na vítězný gól a další sám vstřelil. „Tenhle tým má obrovský potenciál a v Plzni to jen potvrdil,“ nepochybuje technicky zdatný útočník.

Máte za sebou nesmírně povedený mezinárodní turnaj v Plzni, který jste nakonec celý ovládli. Jaké máte po vítězném turnaji pocity?
Pocity jsou skvělé. Před turnajem asi nikdo nečekal, že bychom mohli dojít až takhle daleko. Všichni jsme drželi za jeden provaz, a to se ukázalo jako nejdůležitější. Ovšem nesmíme usnout na vavřínech, přijdou ještě těžší a důležitější zápasy!

V základní části jste nejdříve porazili švýcarský Grenchen, ale v dalších zápasech jste podlehli Ružinovu a Kert Parku. Byly to náročné zápasy?
Každý zápas byl těžký. Všechny týmy byly dobře rychlostně i silově vybaveny, takže to nebyla žádná procházka růžovým sadem. Na Grenchen jsme šli namotivovaní, byl to náš první zápas na turnaji a chtěli jsme uspět. S Kertem už to bylo úplně o něčem jiném. Možná jsme byli trošku ustrašeni z toho, že to je tým plný hvězd. Nějaké šance tam byly, ale jinak si s námi Kert Park hladce poradil. S Ružinovem jsme rozhodně nebyli horším týmem, ale vyhořeli jsme v koncovce.

Byli jste spokojeni s předvedenou hrou, nebo jste museli v průběhu turnaje vylepšovat nedostatky?
Občas nám chybělo nějaké to štěstíčko na odrazy. Předvedená hra byla podle mě dobrá, ale vždy jsou nějaké nedostatky v této fázi, kdy se tvoří finální nominace a hledá se složení formací. Všichni ale dřeli na hraně svých možností. Bohužel větší problém nám v průběhu turnaje dělala zranění.

Dokázali jsme, že se porazit dá každý!

Ve čtvrtfinále se švýcarskou Belpou jste prohrávali o dvě branky, ale nakonec stihli do konce základní hrací doby vyrovnat a v nájezdech dosáhnout na úchvatný obrat! Jak zápas vypadal z vašeho pohledu a přepadla vás po jeho zvládnutí euforie?
Zápas s Belpou jsme nezačali dobře. Podařilo se jim vstřelit dva slepené góly během krátkého času, ale od druhé půle to byl zápas v naší režii, jen nám to tam ne a ne spadnout, ale věřili jsme celou dobu, že zvládneme vyrovnat. Po gólu na 1:2 jsme zvýšili ještě na vyšší rychlostní stupeň a vyrovnávací gól chvíli před koncem byl více než zasloužený. Poté následovalo netradiční prodloužení 3 na 3, které si většina, včetně mě vyzkoušela poprvé. Hra se přelévala ze strany na stranu a šance byly na obou stranách. Nájezdy jsou loterie, ale díky bohu jsme je lépe zvládli my. Euforie to určitě byla, takové zápasy nejlépe ukážou soudržnost týmu.

Semifinále proti Kert Parku přineslo další velké překvapení. Vyhráli jste 4:0, čím to, že jste tento duel tak dobře zvládli?
Zvládli jsme ho, protože se tu sešla skvělá parta bojovníků. Nikdo nic nevypustil. Po prvním zápase s Kertem, jsme trošku věděli, do čeho jdeme. Takový výsledek rozhodně nikdo nečekal, ale my jsme dokázali, že porazit se dá každý. Po tomto zápase musím smeknout klobouk přede všemi. Byl to opravdu zápas na hranici našich fyzických sil.

Ve finále jste nahrával na vítězný gól proti Ružinovu (4:1) a třetí branku jste dokonce vstřelil. Jak ony dvě gólové situace vypadaly?
Gól na 2:0 vznikl z toho, že jsem dostal trochu prostoru ve středním pásmu, proběhl jsem podél levého mantinelu až do útočného pásma, kde jsme se s Šimonem Moravcem dostali do situace 2 na 1, já mu to hodil na druhou stranu, „Mory“ si s tím zkušeně poradil, položil si gólmana a vstřelil vítězný gól. Můj gól byl spíše se štěstím, Vítek Fanderlík vystřelil z vrcholku kruhů, ale gólman jeho střelu překvapivě vyrazil a já jen stál ve správný čas na správném místě.

V základní části jste se gólově prosadil i proti mistrovskému Kert Parku. Potěšila vás i přes prohru 1:4 tato branka?
Určitě ne, nikdy vstřelený gól nenahradí pocit vítězství.

Za moře se nelétá každý den, natož na mistrovství světa

Jak jste byl celkově spokojený s vystoupením reprezentační dvacítky na turnaji, a co vaše pocity z individuálního výkonu?
Byl to za ta léta, co působím v reprezentaci, snad nejlepší turnaj, co jsem kdy hrál. Tenhle tým má obrovský potenciál a jen to potvrdil v Plzni! Byly to fakt skvělé tři dny se super partou, a to zlato je úplná třešnička na dortu. Je těžké hodnotit sám sebe, ale myslím, že jsem neodehrál špatný turnaj, ale vím, že je ve mně daleko víc, než jsem ukázal.

Za necelý měsíc již vypukne jarní část. Patříte mezi tahouny mladoboleslavských Tygrů v 1. Lize. S jakými cíli chcete vstoupit do druhé poloviny soutěže?
Cíle jsou pro nás jasné. Vyhrát všechny čtyři zápasy, které hrajeme na jaře a vyhnout se baráži. Situace není nejlepší, ale věřím, že to zvládneme.

Je pro vás velkou motivací vybojovat si nominaci na červencové mistrovství světa juniorů v Kanadě? A věříte, že reprezentační dvacítka má letos na velký výsledek?
Je to velká motivace. Dodám jako ostatní, že velké lákadlo je samotná Kanada, za moře se nelétá každý den, natož na mistrovství světa. Ale uspět bych chtěl samozřejmě ať by to bylo kdekoliv. Česká republika čeká na zlato dlouhou dobu a tenhle tým má na to, tohle čekání ukončit!

Partneři českého hokejbalu