Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Reprezentanti podstoupili na prvním kempu dva náročné zápasy.
Reprezentanti podstoupili na prvním kempu dva náročné zápasy. (autor: Pavel Schröfel)

Nováčci mě velice mile překvapili, nezastírá kouč národního týmu Mašík

Datum: 05. 02. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

První únorový víkend 3. – 4.2. se v plzeňské kryté hokejbalové hale uskutečnil premiérový kemp nově se tvořící seniorské národní družiny. Lodivod reprezentace Jiří Mašík se svými kolegy pozval padesátku hráčů, mezi nimiž nechyběli ani úplní nováčci, ale dorazili i velezkušení reprezentanti ověnčení tituly mistrů světa. „Opravdu oceňujeme, že dorazili i zkušení hráči, jako třeba Koudy (Tomáš Kudela pozn. aut.), který obětoval 8 hodin cesty a přijel až ze Švýcarska,“ potěšilo mimo jiné hlavního trenéra Jiřího Mašíka.

Jak hodnotíte první soustředění nově se tvořícího národního týmu?
První sobotní utkání bylo spíše takové oťukávání, někteří hráči byli přeci jenom úplně poprvé v reprezentaci a hned v seniorské, takže to samozřejmě byla velká změna nejen v nasazení a tempu, ale také v přístupu. V sobotu to bylo vidět, výkon nebyl úplně ideální, to si musíme narovinu říct, protože se ty hráči spíše hledali. Ovlivnilo to i že většina týmů ještě netrénuje na hřišti, takže ve hře byly nepřesnosti znát.

V jakém duchu se neslo pokračování kempu a jak vypadal druhý zápas?
Večer jsme si k tomu nějaké věci řekli a nedělní zápas byl úplně o něčem jiném. Padlo deset opravdu hezkých gólů po vypracovaných akcích. Ve hře se objevilo i povedené založení útoků, hráči spolu daleko více a lepé spolupracovali, komunikovali a posun to byl obrovský. Jsme hrozně rádi, že jsem hráče viděli, že jsme jim mohli říct, co od nich očekáváme. Věřím, že vše bude fungovat, když to spolu naladíme, takže za mě velice pozitivní ohlasy.

Pozvánku obdrželi i hráči z nižších soutěží, jak vás překvapili?
Musím říct, že někteří velice pozitivně. Například Jaromír Markytán, který hraje nižší soutěž na soustředění ukázal, že má hlavu velmi dobře nastavenou. Nebál se soubojů, chtěl míček, nebál se něco vytvořit, to je to, co po hráčích chceme, kreativitu. Mladý Vašek Šlehofer předvedl to samé. To jsou právě ti hráči, kteří v lize prokazují, že jsou lídři a tady jen potvrdili, že se nebojí a že mohou o reprezentační dres zabojovat.

Obránci v prvním zápase hodně tahali míček alibisticky za branku

Kde podle vás reprezentaci tlačí pata, respektive co se dá zlepšit, abyste dosáhli na mistrovský titul?
Musí to být všechno v ruce. Sobotní zápas skončil 2:2 a po něm jsme hráčům museli říci, že si vytvořili strašně málo šancí. Neviděli jsme ve hře takový ten potřebný tlak, proměňování některých šancí bylo leckdy ležérní, nebylo tam prostě úplně to stoprocentní nasazení. Druhé utkání v neděli bylo úplně o něčem jiném, padlo 10 branek za první dvě třetiny, takže v tom spatřuji markantní rozdíl. Obránci v prvním zápase hodně míček tahali za branku, my jsme jim kladli na srdce, aby hru zrychlovali, aby nedělali dva kroky za branku se alibisticky schovat, ale okamžitě vystartovali tři kroky dopředu a rozdávali míček. Útočníci v tu chvíli už musí být v náběhu a přesně tyto věci v tom druhém zápasu už byly. Jsme tedy rádi, že si hráči pokyny vzali k srdci a zapracovali je do utkání, které mělo úplně jiné parametry.

Na kempu byla určitá páteř týmu z mistrovství světa z Pardubic, jak tyhle kluci zapadli do nového reprezentačního týmu, jež se tvoří pro světový šampionát 2019?
Říkali jsme, že vezmeme všechny hráče, kteří neskončili v reprezentaci po mistrovství světa v Pardubicích, takže jim určitě šanci dáme, aby se o národní dres poprali. V Pardubicích se nejednalo o žádný propadák, vybojovala se bronzová medaile, takže jsme jim tu šanci chtěli dát. Na některých je vidět, že se jedná o zkušené reprezentanty, jelikož si to už šéfovali i na střídačkách, protože jsme všichni tři trenéři seděli nahoře na tribuně, abychom měli trošku přehled a nechali jsme je hrát zcela samotné. I tam bylo vidět, jak si zkušení hráči dokázali hru řídit, i střídačku a celkově zápas, takže co si budeme povídat. Starší hráči, nemyslím věkově, ale z pozice toho, jak dlouho reprezentují, tak jsou potřeba, protože ten tým trošku usměrňují a udávají takové ty pomyslné mantinely.

Pokračovat budeme v červnu společně s reprezentační dvacítkou

Na začátku července nás čeká mistrovství světa dvacítek v Kanadě. Myslíte si, že bude mít některý z těch hráčů šanci dostat se do seniorské reprezentace?
Ta šance tam určitě je. Pamatuji si, že tenkrát ve dvacítkách v roce 2008 v kanadském St. Johns byl Honza Pospíšil a hned rok nato v roce 2009 se stal seniorským mistrem světa v Plzni. Věřím, že aktuálně jsou tady další adepti, kteří dres seniorské reprezentace mohou zabojovat. Jsou především pod drobnohledem Honzy Donauschachtla (zároveň asistent trenéra reprezentace U20 pozn. aut.), takže jak jsme se o tom již bavili, tak tam někteří hodně šikovní kluci jsou, a navíc budou zase o rok starší, budou mít za sebou náročné mistrovství světa v Kanadě. Bude to pro ně velká zkušenost, nejenom herní, ale i psychická. Tím, že tam bude přímo Honza, tak budeme mít důležité podklady, jak se na mistrovství chovali, jak zvládali vypjaté zápasy, takže dveře rozhodně zavřené nemají!

Kdy vás čeká další přípravný kemp?
V červnu, který by měl být pravděpodobně spojený s reprezentační dvacítkou, na kterou bude čekat poslední fáze přípravy před mistrovstvím světa v Kanadě. Sehrajeme nějaký modelový zápas, na čemž jsme se už domlouvali s Honzou. Na tomto soustředění samozřejmě začneme už s tréninkovými jednotkami. Započneme komplexní přípravu.

Máte něco, co byste chtěl sdělit na závěr?
Chtěl bych na závěr hrozně moc poděkovat klukům, že do Plzně přijeli. Opravdu oceňujeme, že dorazili i zkušení hráči, jako třeba Koudy (Tomáš Kudela pozn. aut.), který obětoval 8 hodin cesty a přijel až ze Švýcarska i na takovýto kemp, který se prakticky uskutečnil jen večer a druhý den ráno. Neomluvil se, celé to absolvoval. Co si budeme povídat, mohl si říct, že to je zkušený hráč, který nebude mít sice to místo úplně jasné, ale asi se nebude muset zúčastňovat všeho… Tohle zjištění, že všichni zkušení hráči přijeli, je hrozně pozitivní a jsme za to rádi. Věřím tak pevně tomu, že neuděláme jen dobrý tým, ale také suprovou partu.

Nominace reprezentace z 1. soustředění:

Brankáři: Petr Mikl (HC Kert Park Praha), Jiří Návara (HBC Plzeň), Jan Šimara (SK Hokejbal Letohrad), Jan Jirotka (HBC ALPIQ Kladno).

Obránci: 
Jakub Haisman (všichni HBC ALPIQ Kladno), Jan Blaško (HC Kert Park Praha), Ondřej Benedikt, Lukáš Hanuš, Lukáš Vodrážka (všichni HBC Plzeň), Roman Krejčí, Lukáš Vlasák (všichni HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice), Petr Švanda, Tomáš Jiřík (oba HBC Hradec Králové 1988), Matěj Prokš, Tomáš Chyba (oba HBC Rondo Most), Jan Pospíšil (HBC Rakovník), Tomáš Kudela (Oberwil Rebells, SUI), David Šperl (HC ŠD Písek).

Útočníci: 
Daniel Hnízdil, Dominik Barnošák, Radim Štěpánik, Martin Špaček, Radek Šíma, David Šrámek (všichni HBC ALPIQ Kladno), Martin Kruček, Tomáš Wróbel, Tomáš Fejfar, Dalimil Zvonek (všichni HC Kert Park Praha), Daniel Pejchar, Marek Švarc (všichni HBC Plzeň), Ondřej Březina, Josef Česák (oba HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice), Jan Bacovský, Jan Fišer (oba HBC Hradec Králové 1988), Marek Chytrý, Vladimír Bačák, Matěj Prokš (oba HBC Rondo Most), David Hejtmánek (SK Kometa Polička), Václav Šlehofer ml. (TJ Snack Dobřany), Martin Pala (HbK Karviná), Ondřej Lux (SK Hokejbal Letohrad), Jan Kaluža (SK Sudoměřice), Miroslav Franěk (TJ KOVO Praha), Jaromír Markytán (Prachatice), Milan Schnaubelt (HBC Rakovník).

Partneři českého hokejbalu