Stříbrný tým české osmnáctky, která poprvé prohárala po základní hrací době až ve finále. (autor: Filip Červinka)

Osmnáctka podlehla ve finále Kanadě. Do České republiky putuje titul vicemistrů světa

Datum: 08. 07. 2018
Autor: Filip Červinka

Reprezentační celek hráčů do 18 let vybojoval na mistrovství světa v Kanadě stříbrné medaile. Ve finále totiž podlehl domácímu výběru 1:3. Čeští hokejbalisté drželi se svým oponentem krok až do samého závěru, vaz jim ale zlomily nevyužité přesilovky a jedna proměněná kanadského celku. V závěru finálového klání to Češi ještě zkoušeli v šesti hráčích bez gólmana, žádná z mnoha nebezpečně vypadajících střel ale neskončila za zády kanadského brankáře. Do České republiky tak míří stříbrné medaile.

Kanada U18 vs. Česká republika U18 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 10. Procházka (Faltus, Vaniš) – 4. Kennett (Keough, Mitchell), 23. Sahota (Florčuk), 42. Osepčuk (Florčuk, Broaders).
Střely: 14:18,vyloučení: 4:11, využití přesilovek: 1:0, oslabení: 0:0.

Česko: Novotný (Rechtorik) – Kaňák (C), Macek, Rakovský, Laurinc, Lux, Flos, Šilhán, Toman – Tobiáš, Procházka, Faltus, Bogdány, Novotný, Vaniš, Votípka, Bucek (A), Malecha (A), Janeček, Janiurek, Kamenář.

Utkání zhodnotil asistent trenéra, Martin Kurz: „Celé utkání jsme věřili, že finále zvládneme. Pak ale přišla zbytečná vyloučení, k tomu se ale raději nebudeme vracet. Pravda ale je, že před druhým gólem Kanady nebyl odpískaný zásah do masky našeho gólmana a tento moment dost ovlivnil utkání, ne-li ho celý rozhodl. Vyhrát bohužel může jen jeden a dle mého názoru zvítězil ten šťastnější mančaft. Nevyhrálo lepší mužstvo. Nyní jsme všichni zklamaní, ale věřím, že až se nám to rozleží v hlavách, tak budeme brát stříbrné medaile jako velký úspěch!“

Brzké kanadské vedení smazal pohlednou střelou Procházka

Po dvou a půl minutách se Kanada dostala do vedení, když neposednou střelu z bezprostřední blízkosti vyslal na Novotného Jaden Kennet – 1:0.
České hráče ale obdržená branka vůbec nevykolejila, Bucek se prodral až před gólmana Kanady, který měl co dělat s jeho střelou z pravé strany. V polovině úvodní patnáctiminutovky se domácí hráči nechali vyloučit, a česká družina hráčů do 18 let se usadila v útočném pásmu. Malecha vyslal snad pět střeleckých pokusů za sebou, ale ani jeden projektil neskončil za zády kanadského strážce svatyně.

Jako blesk z čistého nebe udeřil v desáté minutě Jaroslav Procházka, jenž se po levé straně prodral až před kanadskou branku a střelou zápěstím z mezikruží otřel míček o tyč a kus oranžového plastu pak zamířil do branky – 1:1. Po vyrovnání se český tým ještě více zvednul, avšak Kanada předváděla nepříjemné protiútoky. Zatrnou české střídačce muselo při oslabení 3 na 5, to ale lvíčata ubránila a do konce třetiny byl k vidění boj o každý metr hřiště.

Nešťastné vyloučení české družiny Kanada využila a radovala se z vedení

Zkraje druhé periody se před branku domácího týmu natlačil Tobiáš, jenž se snažil natřikrát dotlačit míček za záda kanadského brankáře, ale úspěch nepřišel. V polovině prostřední části byl vyloučen za „faul“ český obránce kanadským rozhodčím, v přesilovce se jeho krajanům v dresech s javorovým listem podařilo usadit v útočném pásmu, po tvrdé střele do masky Novotného nebyla přerušená hra a za malou chvíli se ke střele z vrcholu kruhů dostal Avjot Sahota, jenž zamířil přes k pravé tyči české klece – 2:1. Český tým se tak musel opět smířit s jednobrankovou ztrátou, na zvrat však zbývalo ještě mnoho času.

Svěřenci Martina Davídka ukazovali velké odhodlání se stavem zápasu něco udělat a zvrátit tak jeho vývoj. Čeští hráči se v obranném pásmu Kanady setkávali s velmi tvrdou hrou, to ale naše mladíky nerozhodilo a dále se snažili tlačit do branky jejich oponentů, ti ale hráli nesmírně precizně a nenechávali našim hokejbalistům mnoho prostoru. Našemu národnímu týmu se v prostřední části už vyrovnat nepodařilo a závěrečná třetina tak slibovala ještě více než dramatickou podívanou.

Kanada vystavěla obrannou hráz, kterou se nepovedlo prolomit

Úvod třetí periody přinesl další vyloučení českého týmu, když Macek zahrál tělem kanadského hráče v obranném pásmu a domácí celek tak opět dostal možnost hry v početní převaze. Kanada se usadila v útočném pásmu, ale ne na dlouho, protože přišla další a další salva necitlivých vyloučení na obou stranách a necelou minutu se hrálo ve čtyřech českých hráčích proti třem kanadským. Toto byla jedinečná příležitost na vyrovnání duelu. České střely ale končily na obětavě blokujících Kanaďanech či vysoko nad brankou.

Čas běžel nadpozemskou rychlostí, Kanaďané se uchýlili k tuhé defenzivě v pěti hráčích před svým brankářem a jednoduše založeným útokům, kdy se nesnažili nic nevymýšlet. Před českou družinou tak stál enormně náročný úkol prodrat míček skrz kanadskou hráz. Sil měla naše národní družina stále hodně. Pět minut před koncem utkání obdržel český tým možnost hry v početní převaze. Ve velké šanci se ocitl Ondřej Tobiáš, který v tváří tvář kanadskému gólmanovi neuspěl se svojí střelou nad lapačku.

Tři minuty před koncem utkání přišlo přečíslení Kanady, jež bylo využito a o osudu zápasu bylo prakticky rozhodnuto – 3:1. Minutu a půl před koncem finálového klání to Češi zkoušeli v šesti bez brankáře, ale ani jedna nebezpečně vypadající dalekonosná střela se nechytla a osmnáctka tak brala titul vicemistrů světa.