Česká reprezentace byla Kanadě více než vyrovnaným soupeřem a sen o finále stále žije! (autor: Filip Červinka)

Osmnáctka se natahovala po skalpu Kanady, nakonec je z toho bod

Datum: 07. 07. 2018
Autor: Filip Červinka

Reprezentace hráčů do 18 let vstoupila v pátek 6.7. v podvečer do svého předposledního utkání základní části s favorizovanou domácí Kanadou. Hned na začátku duelu se však lvíčata chopila vedení, které držela až do konce druhé třetiny. V ní hráči s javorovým listem na hrudi otočili vývoj zápasu, čeští junioři se však ani na vteřinu nevzdali a vyrovnali. Duel tak dospěl do prodloužení, v němž naše družina tahala za delší konec provazu, ale jedna ojedinělá akce Kanady přinesla rozhodující gól. Osmnáctka se tak v sobotu 7.7. od 18:30 SEČ utká v přímém boji o postup do finále s USA!

Česká republika U18 vs. Kanada U18 2:3 pp (1:0, 0:2, 1:0 – 0:1)

Branky a nahrávky: 3. Bucek (Šilhán), 33. Procházka (Vaniš, Kaňák) – 26. Sahota (Broaders, Florchuk), 27. Mercer (Osepchuk), 48 Kennett (Maher).
Střely: 25:20, vyloučení: 4:5, využití přesilovek: 1:2, oslabení: 0:0.

Česko: Rechtorik (Novotný) – Kaňák (C), Macek, Rakovský, Laurinc, Lux, Flos, Šilhán, Toman – Tobiáš, Procházka, Faltus, Bogdány, Novotný, Vaniš, Votípka, Bucek (A), Malecha (A), Janeček, Janiurek, Kamenář.

Utkání zhodnotil hlavní trenér, Martin Davídek:„Na Kanadu jsme chtěli nastoupit hned od prvního střídání každé lajny. Jednoduše se k nim dostat do pásma, makat naplno dvacet třicet vteřin, vystřelit na gólmana a vytvořit si jakousi optickou převahu a brzkým gólem to vyšlo, takže to bylo úplně super. Kanada ale jinak hrála hodně dobře. Její hráči byli rychlí, dělali nám problémy s přechodem středního pásma. O osudu utkání ale rozhodlo to, že jsme se možná nechali trochu unést, kdy z mého pohledu nebyly odpískané evidentní fauly, Kanaďané několikrát zajeli do našeho gólmana, následovala sekera do lapačky, vysoká hůl a najednou nás rozhodčí pošle do tří… Myslím si, že byli možná pod tlakem i rozhodčí. Ale je to vše pro nás nesmírně cenná zkušenost, víme, s čím se můžeme vypořádat a pokud se s Kanadou ještě jednou utkáme, v což doufáme, tak finále může být naše. Chci jednoznačně pochválit celý tým, protože nebyl rozdíl mezi první nebo čtvrtou pětkou. Na turnaji máme hodně silný tým a doufám, že se nám další utkání s USA povede.“

Střelhbitý agresivní start poslal Česko do vedení

Jako uragán ničící vše na potkání vstoupila reprezentační družina hráčů do 18 let do utkání s domácí Kanadou. Jiří Bucek se po dvou minutách od úvodního vhazovaní proháčkoval na střed hřiště a z vrcholku kruhů vymetl pavučinku v síti kanadského brankáře, který tak pustil hned první střelu utkání – 1:0. Česká družina se rázem uklidnila a byla lepším týmem. Kanadský celek začal vystrkovat růžky až na konci třetiny, předtím si ale zahrál ve dvojnásobné početní převaze, tu ale český tým mazácky ubránil a těšil se tak z jednobrankového vedení.

Kanada otočila vývoj utkání díky využitým přesilovkám

Kanada přidala od začátku prostřední části na tempu, začala být všude o krok napřed a čeští hráči čelili leckdy velkému tlaku. Ze strany naší družiny byla ale vidět velká obětavost, junioři lehali neohroženě do všech střel kanadských hráčů, když už nějaká proklouzla až k Rechtorikovi, tak ji pokryl. Necelých pět minut před koncem druhé třetiny se ale domácí tým dostal do dvojnásobné početní převahy. Český celek dlouho odolával, ale nakonec se ujala střela z levé strany z vrcholu kruhů bez přípravy v podání Avjota Sahoty – 1:1. Nabuzený kanadský tým za minutu přidal další branku, když se před brankou Rechtorika protlačil Dawson Mercer – 1:2.

Procházka poslal zápas do prodloužení, v něm rozhodla jedna akce Kanady

Závěrečná část slibovala dramatickou podívanou, a tak se i stalo. Na českém týmu bylo vidět velké odhodlání se zápasem něco udělat a když si vybojoval přesilovou hru, velmi brzy se prosadil Jaroslav Procházka, jenž odraženou střelu usměrnil před brankovištěm za záda marně se otáčejícího se kanadského strážce svatyně – 2:2. Po vyrovnání se česká družina opět dostala do tempa, byla lepší, několikrát se míček pohyboval blízko brankové čáry Kanady, ale do konce duelu už žádný gól nepadl a o osudu zápasu tak muselo rozhodnout pětiminutové prodloužení.

V nastavovaném pětiminutovém čase hraném 4 na 4 se více dařilo českému mančaftu, který se usadil v útočném pásmu a junioři se mnohokrát mohli dostat k nepříjemné střele. Nestalo se tak a z první kanadské akce se až před Rechtorika protlačil Jaden Kennett, který nejdříve vyprášil betony českého gólmana, avšak z dorážky už byl úspěšný – 2:3. Český tým se tak zítra v sobotu 7.7. utká od 14:00 (18:30 SEČ) s USA o přímý postup do finále a Češi musí vyhrát minimálně za dva body!