Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Karel Manhart vlevo by rád utvořil trenérskou dvojici opět s Michalem Broulíkem.
Karel Manhart vlevo by rád utvořil trenérskou dvojici opět s Michalem Broulíkem. (autor: Stanislav Souček)

Překvapilo mě, že ve výběrovém řízení nemám protikandidáta, přiznává Manhart

Datum: 06. 11. 2017
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

V polovině listopadu vypukne první kolo výběrového řízení na pozice reprezentačních trenérů žen a mužů. Národní tým žen vybojoval na posledním domácím šampionátu premiérové zlaté medaile. Na jejich zisku se podílel i dlouholetý kouč ženské reprezentace Karel Manhart, jenž se přihlásil do výběrového řízení, do kterého ale vstupuje sám. „Hodně mě to překvapilo,“ nezastírá. Více v obsáhlém rozhovoru!

Z jakého důvodu jste se přihlásil do výběrového řízení na pozici reprezentačního trenéra?
Už po mistrovství světa v Pardubicích jsme se s Michalem Broulíkem bavili, zdali by semnou nepokračoval. Shodli jsme se, že stále máme chuť do toho jít, navíc když jsme získali zlato a holky vytvořily tak skvělý soudržný tým. Tehdy jsme samozřejmě vůbec nevěděli, že bude vypsáno nějaké výběrové řízení. To přišlo, a tak jsem se přihlásil. Jedním z důvodů samozřejmě byla chuť do práce, druhý, že jsme cítili velkou důvěru od holek, které byly v Pardubicích. Obhajoba titulu je vždy o dost těžší, i to je jedna z velkých motivací, ale především nás to baví, zažili jsme úspěšný šampionát, tak nebyl důvod proč končit.

Jaký realizační tým jste si vybral a důvod výběru těchto spolupracovníků?
Tak o svém asistentovi Michalu Broulíkovi jsem se již částečně zmínil. Jedná se navíc o velmi pracovitého kouče, který v České Třebové vede výborný tým, jenž neustále roste a má v něm několik reprezentantek. Spolupráce s Michalem byla navíc výborná, takže byl jasnou volbou. Na pozici vedoucí týmu jsem vybral zkušenou hráčku reprezentace Martinu Topičovou. S týmem je hodně dlouho, ví, co všechno kolem campů a samotných šampionátu tato činnost obnáší a věřím, že se na tuto pozici hodí. Jan Fričová jako fyzioterapeutka, masérka, v této oblasti pracuje, jedná se také o velmi zkušenou hráčku reprezentace, s holkami se moc dobře zná, vždy byla tahounem nároďáku, a to jak na place, tak v kabině. Jsem toho názoru, že v ženském realizačním týmu, a to jak v A týmu, tak v juniorkách, by měly být na určitých pozicích zkušené hokejbalisty, co si prošly všemi těmi zkušenostmi a mohou všem koučům a hráčkám přinést další pohled na věc.

Budu muset výběrovou komisi přesvědčit, že něco umím

Za asistenta trenéra jste si vybral pouze jednoho kouče, a to Michala Broulíka. Přitom v Pardubicích jste měl dva asistenty, proč toto „zúžení“?
Druhým asistentem v Pardubicích byl Ondřej Almaši, který od nové sezony má o dost více povinností ve svazových službách, bude se hodně zaměřovat na gólmanskou činnost a je podle mého názoru dobře, že se takto zkušený člověk zapojí do tohoto chodu na nejvyšších místech. S Ondřejem ale samozřejmě naše spolupráce nekončí, budeme v uvozovkách spolupracovat na dálku, přinese nám určité poznatky a není vyloučené, že se na některých campech představí opět v roli trenéra, či poradce a specialisty na gólmanskou činnost. Také jsme domluveni na výběru trenéra brankářek pro další období. Musím zmínit i Lukáše Grebeníčka, který se v návrhu nového realizačního týmu neobjevil. Chce se po nabitých zkušenostech z reprezentace v pozici vedoucího týmu více zapojit do trenérské činnosti, a to je jenom dobře a já bych mu chtěl touto formou poděkovat za odvedenou práci pro národní tým.

Jak se s ním v národním týmu spolupracovalo?
Pracovalo se s ním velmi dobře, ale teď se chce ubírat trochu jiným směrem, více trénovat a předávat výše zmíněné zkušenost. Pokud bychom byli výběrovou komisí ale vybráni, tak bych rád doplnil realizační tým o kondičního trenéra a o trenéra brankářek. Práce kolem národního týmu je kvantum, je potřeba širší realizační tým, abychom vyladili veškeré potřebné věci pro růst týmu a vše okolo. Čím více lidí kolem sebe máte, tím více poznatků posbíráte a tím méně nedostatků vám unikne.

Co očekáváte od výběrového řízení, jež má na starosti speciální výběrová komise oproštěna od jakéhokoliv střetu zájmu?
Nevím, nevím, nevím… asi budu muset výběrovou komisi přesvědčit, že něco umím a hokejbalu rozumím.

Je mi jedno, jestli šikovná hokejbalistka přijde z hokeje, florbalu, volejbalu či pozemního hokeje

Co říkáte na aktuální stav českého hokejbalu? Je dostatek talentovaných ryzích hokejbalistek na výběr nejlepšího týmu na světě a obhajoby titulu?
Nemám rád rozlišování „ryzích hokejbalistek“ a hokejistek. Aby bylo jasno, je mi jedno, jestli šikovná hokejbalistka přijde z hokeje, florbalu, volejbalu či pozemního hokeje… Jde o to, jak je šikovná na hokejbalovém hřišti, co přinese týmu nejen z herního hlediska. Toto rozdělení opravdu nemám rád, vím, že to veřejnost hodně řeší, ale tohle jde úplně mimo mě. Samozřejmě zkušenosti z ledního hokeje jsou na hřišti znát, je potřeba dobře namixovat tým, aby si ve všech směrech sedl, což se nám například v Pardubicích na mistrovství světa povedlo na výbornou a kde děvčata vytvořila výbornou partu a jim také bylo úplně jedno, která s jakým sportem začínala. Slovenky, Američanky a samozřejmě Kanaďanky mají ve svých výběrech mnoho výborných hokejistek, což bylo hlavně znám na výběru USA na posledním šampionátu. Ty zkušenosti jsou znát, je to například vidět při zakončení nebo při klidné rozehrávce. U nás si myslím, že na posledních mistrovství dáváme velkou šanci mladým hráčkám, které mají hokejbal na prvním místě.

V Pardubicích jste ale složili výborně namixovaný tým!
Složili jsme velmi dobrý tým, kde se objevila spousta „ryzích“ hokejbalistek, jež se díky tvrdé práci v klubech i díky individuálním tréninkům vyrovnaly s hokejbalem na té nejvyšší úrovni, a to je pro mě směrodatné.

Co obhajoba titulu? Věříte v ní?
Pokud holky budou stále takhle dřít a pracovat na svém zlepšení, opět můžeme být hodně vysoko. Každopádně naším cílem je prostě medaile. Na titul může aktuálně pomýšlet silná čtyřka, kam patří Kanada, USA a Slovensko, které se navíc na dalším mistrovství světa představí před svými fanoušky na domácí půdě. Jsem sám zvědavý, jak to Slovenky poskládají, rozhodně to na domácí půdě nepodcení. Takže chceme rozhodně medaili, s tím, že pokud by se povedlo obhájit, což si všichni přejeme a věříme, že na to máme, tak by to bylo super a další velká odměna za naší nepřetržitou práci, především pak pro samotné holky, které hokejbalu dávají opravdu vše, a to ho dělají ve svém volnu a musí si brát dovolené na všechny campy a šampionáty!

S přípravou chceme začít hned v lednu, pokud ovšem dostaneme důvěru

Na kdy byste rádi svolali první reprezentační sraz?
Jelikož se nám kvůli výběrovému řízení trochu protáhl start naší činnosti, tak reálně, pokud však budeme vybráni komisí, můžeme začít až od ledna příštího roku. Ideální by bylo už postupně s týmem pracovat, to ale v momentální situace není možné, protože vůbec nevím, zda reprezentaci povedeme nebo ne. (úsměv) Každopádně když dostaneme důvěru, tak se do práce vrhneme hned v lednu, kdy bychom holky svolaly ke kondičnímu soustřední, od začátku stmelit kolektiv, vytyčit si jasné cíle a motivace, jež nás budou hnát za tím, co chceme. Takže si vytyčíme jasné cíle, kroky, které k tomu povedou, holky budou vědět, jak na sobě musí pracovat, aby byly na vrchol toho jedno a půl letého cyklu připraveni co nejlépe. Už teď ale upřímně mám v hlavě, kdo v širším výběru prostě nesmí chybět. Tak to prostě je, každý trenér to zná, musíte mít jasno o kostře týmu, kolem které to vyladíte a poskládáte to tak, aby co nejlépe fungoval, jako to bylo na posledním mistrovství světa. Jsou to ale zatím jen jména na papíru, na kterých bych chtěl stavět. Jestli budou ve finální přípravě před MS připraveny tak, jak očekávám, to uvidíme. 

Co vůbec říkáte na složení přihlášených koučů do výběrového řízení národních týmů?
Upřímně mě překvapilo, že ve výběrovém řízení nemám protikandidáta. Nevím, čím to je, ale čekal jsem, že se do „výběrka“ přihlásí minimálně tři čtyři trenéři žen, a tak šest trenérů mužů. Ten malý počet přihlášených koučů mě hodně překvapil. 

Partneři českého hokejbalu