Jaroslav Procházka vrátil český tým v souboji o finále MS s USA zpátky do hry.
Jaroslav Procházka vrátil český tým v souboji o finále MS s USA zpátky do hry. (autor: Filip Červinka)

Reprezentace do 18 let míří do finále! V souboji s USA předvedla úchvatný obrat

Datum: 07. 07. 2018
Autor: Filip Červinka

Na českou družinu hráčů do 18 let čekal v sobotu 7.7. ostrý duel se Spojenými státy americkými o postup do finále juniorského mistrovství světa v kanadském městě St. Johns. Hokejbalisté USA vlétli na český tým jako „smyslů zbavení“ a dvě šťastné trefy je poslaly do dvoubrankového vedení. Svěřenci hlavního kouče Martina Davídka se ale ze svého oponenta nerozklepali a od druhé třetiny převzali otěže duelu a zaslouženě předvedli uhrančivý obrat, který v Glacier aréně nenechal nikoho chladným. Zítra v neděli 8.7. se osmnáctka utká od 16:00 (20:30 SEČ) ve finále o zlato s domácí Kanadou!

Česká republika U18 vs. USA U18 4:2 (0:2, 1:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 25. Procházka (Kaňák, Vaniš), 40. Tobiáš (Votípka), 40. Faltus (Macek, Vaniš) 44. Faltus (Kaňák) - 2. Geatens (Bujdos), 12. Melfi (Bujdos).
Střely: 29:13, vyloučení: 4:15, využití přesilovek: 2:0, oslabení: 0:0.

Česko: Rechtorik (od 16. Novotný) – Kaňák (C), Macek, Rakovský, Laurinc, Lux, Flos, Šilhán, Toman – Tobiáš, Procházka, Faltus, Bogdány, Novotný, Vaniš, Votípka, Bucek (A), Malecha (A), Janeček, Janiurek, Kamenář.

Utkání zhodnotil asistent trenéra, Martin Kruz: „Začátek utkání se nám vůbec nepovedl, protože na nás podle všeho dolehla tíha utkání o postup do finále, navíc když jsme byli favorité tohoto zápasu, protože výsledky na turnaji tomu jasně odpovídaly. Američané nás dost zaskočili, kluci byli trochu nervózní a my jsme hráče museli uklidnit, což se povedlo. Následně jsme Ameriku začali přehrávat a byla jen otázka času, kdy dáme gól. Po první třetině jsme si říkali, že jsme lepší, ať hrajeme stále svoji hru, ať se nepřizpůsobíme hře Američanů. Vrátili jsme se k tomu, co jsme předváděli celý turnaj, a to se v dalším průběhu zápasu jen potvrdilo. Ve finále si na Kanadu věříme, v základní části jsme ji více než potrápili, utkání jsme prohráli až v prodloužení a věřím, že jim to v boji o zlato vrátíme. Je to třešnička na dortu, do Kanady jsme přijeli s jediným cílem a jsme odhodlaní to v neděli urvat!“

Dvě ostřejší střely amerického výběru, dva góly a česká ztráta

Česká osmnáctka nevstoupila do utkání moc dobře. Na hráčích byla vidět veliká nervozita, míčky našim hráčům odskakovaly při skoro každé akci od hole a Američané naopak hráli ve velkém tempu, ničeho se nebáli ahned z první střely v utkání šli do vedení, když Dan Geatens z ostrého úhlu poslal míček k tyči branky Rechtorika – 0:1. Lvíčata se z krutého a velmi šťastného zásahu dokázali docela rychle oklepat, ubránila oslabení, a dokonce dostala možnost hry v početní převaze. Tu však čeští hráči využít nedokázali.

Ke slovu se tak dostali opět hráči Spojených států amerických, kteří předváděli v obranném pásmu české družiny enormní uragán a prakticky z druhé ostřejší střely slavili dvoubrankové vedení. Vince Melfi se z rohu hřiště střelhbitě natlačil mez kruhy a vymetl levé horní víko české svatyně – 0:2. Záhy ale přišlo vyloučení amerických hokejbalistů, česká družina se vrhla do početní převahy, našla by se jedna dvě ostřejší šance, avšak ani jedna využita nebyla. Po první třetině tak na světelné tabuli svítil nepříznivý stav utkání.

Novotný se střelcem Procházkou dodali českému výběru sebedůvěru

Po první třetině došlo ke střídání gólmanů, kdy Rechtorika nahradil Lukáš Novotný chytající v opačném gardu, a to dělalo Američanům velké problémy. Většina střel mířila na vyrážečku pohotově chytající Novotného, jenž ale vyšvihl i precizní semafor lapačkou! Čeští hráči tak dostali větší jistotu a vrhali se neohroženě do přední útočné linie. Zasloužená odměna přišla ve 25. minutě, kdy odraženou přesilovkovou trefu dorazil za záda bezmocně se natahujícího amerického gólmana Jaroslav Procházka – 1:2.

Český výběr ještě více ožil, branku USA prakticky neustále obstřeloval, ale brankář Spojených států amerických si počínal velice dobře. Jiří Bucek ale amerického brankáře přeci jenom prostřelil, jeho samostatný únik a následná střela kolem vyrážečky však pouze orazítkovala tyč klece svatyně českých oponentů. Hráči USA byli dost nervózní, přicházela jejich další a další vyloučení, ale žádná z následujících početních převah využita nebyla.

Tobiáš s Faltusem vyšvihli uhrančivé individuální kousky a poslali český tým do finále!

Závěrečná část utkání slibovala ještě pekelně napínavou zápletku. Američané se prakticky nedostávali do akcí, a když už nějaká nebezpečně vypadající přišla, tak si Novotný v české kase počínal na výbornou. Čas ale běžel a s českými akciemi na vyrovnání to nevypadalo dobře, navíc když se osm minut před koncem duelu nechal vyloučit český hráč. Jeho souputníci však oslabení s přehledem ubránili a na oplátku přišlo vyloučení amerického útočníka Simonettiho, jenž toho bude asi ještě hodně dlouho litovat.

Přesilovou hru totiž využil necelých šest minut před koncem zápasu Ondřej Tobiáš, kterého do průniku středem hřiště vyslal Votípka a prvně jmenovaný hráč předvedl grandiózní kličku do bekhendu, po níž se míček pohodlně uložil ke spánku v americké brance – 2:2. O pouhých 26 vteřin později se česká střídačka dostala do ještě větší euforie, když se Filip Faltus uvolni zpoza branky a poslal kus oranžového plastu mezi betony amerického brankáře – 3:2! Výběr USA už neměl moc času na zvrat, tak minutu před koncem utkání odvolal gólmana a Filip Faltus se prodral přes tři americké plejery až před prázdnou kasu, kterou pohodlně vymetl – 4:2!

Na reprezentační osmnáctku tak v neděli 8.7. čeká finále juniorského mistrovství světa, v němž se o titul světových šampionů utkají s obhájcem loňského titulu z Sheffieldu v podobě domácí Kanady! Sledujte duel živě na streamu http://player.communitylive.ca/Player/Player/222 nebo na webu onlajny.com!