Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Tomáš Friml působil v roli asistenta hlavního trenéra na posledním šampionátu mužů v Pardubicích.
Tomáš Friml působil v roli asistenta hlavního trenéra na posledním šampionátu mužů v Pardubicích. (autor: pardubice2017.com)

Reprezentace? Stejně jako pro hráče nejvíce co můžete dokázat, má jasno Friml 


Datum: 04. 01. 2019
Autor: redakce
Sdílej přes:

Před koncem roku se rozhodlo o kompletním složení realizačních týmů jednotlivých mládežnických reprezentačních celků. Nejvíce změn doznal výběr národního týmu hráčů do 20 let, který na nedávném šampionátu v Kanadě získal po 16 letech titul mistrů světa. Novým hlavním trenérem se stal Tomáš Friml, jenž právě před 16 lety získal pro Českou republiku první zlato kategorie U20, když na památném šampionátu nastupoval v obraně. Teď už ale povede dvacítku v roli trenéra do prvního soustředění, jež se 11. – 12. ledna uskuteční v plzeňské kryté hale. „Chceme, aby si hráči zase po delší době zatrénovali s hokejkou a ostatní dvě tréninkové jednotky budou herní,“ prozrazuje v rozhovoru lodivod reprezentační dvacítky Friml.

Hráči musí ukázat, jak reagují na různé herní situace


V polovině ledna se poprvé v dalším reprezentačním cyklu představíte s širším výběrem hráčů do 20 let na soustředění v Plzni. Co vše bude náplní prvního kempu?

Na prvním kempu budeme mít tři tréninkové jednotky. První trénink bude zaměřen na střelbu, přeci jenom už je delší čas od konce podzimní časti, tak chceme, aby si hráči zase po delší době zatrénovali s hokejkou a ostatní dvě tréninkové jednotky budou herní, kdy proti sobě postavíme dva týmy a ty budou mezi sebou hrát.

Na soustředění jste nominovali celkem 4 brankáře, 12 obránců a 18 útočníků. Proč jste zvolili takto široký kádr a byl výběr náročný?
Tolik hráčů jsme zvolili, protože chceme vidět co nejvíc adeptů na reprezentační dres v akci. A jak už jsem říkal, tak chceme dva tréninky zaměřit na hru a vidět hráče, jak reagují na různé herní situace při zápase a dokážou si vyhovět se spoluhráči.

Vést národní mužstvo je velkou zodpovědností


Mnoho hráčů se hned na úvod reprezentačního cyklu omluvilo. Počítali jste s tím, nebo vás to nemile překvapilo?
Vždycky je to komplikace, když se hráči omlouvají, ale bohužel se nedá nic dělat, někteří už mají delší dobu zaplacené pobyty na horách, někteří mají zdravotní komplikace, to se nedá nic dělat. Dostanou příležitost i náhradníci, aby se ukázali.

Hlavním trenérem reprezentačního výběru jste se stal vůbec poprvé v kariéře. Potěšilo vás oslovení na tuto pozici a těšíte se na práci pro nejstarší juniorský národní tým?
Samozřejmě jsem byl potěšen. Stejně jako pro hráče, tak i pro trenéra je být součástí národního mužstva to nejvíc co může dokázat. Taky by se už taková nabídka nemusela nikdy opakovat. Jsem si také vědom, že je to veliká z odpovědnost vést národní mužstvo, ale věřím, že s celým realizačním týmem budeme maximálně pracovat, abychom byli úspěšní.

V prosinci se utkáme s reprezentací Slovenska


Po ruce budete mít dva asistenty v podobě Jana Donauschachtla a Pavla Štefky, vedoucím mužstva pak bude váš kolega z Letohradu Filip Červinka. Proč jste si pro spolupráci vybral právě tyto trenéry?

Honza Donauschachtl byl asistentem u loňské velmi úspěšné reprezentace. Má výborný přehled o hráčích, protože u reprezentace působí spoustu let a je i asistentem u mužského A týmu reprezentace. Má tedy spoustu zkušeností a jsem velmi rád, že spolu budeme spolupracovat. Pavel Štefka je zkušený trenér, který má spoustu úspěchů na klubové scéně s Poličkou, také má výborný přehled o hráčích, kteří se pohybuji v 1. Lize a působil i u reprezentace do 16 let. Letohrad a Polička navíc spolu spolupracujeme a známe se. Jsem rád, že se potkáme v jednom týmu. S Filipem Červinkou trénuji pátou sezonu v Letohradě, a nejen že trénuje, ale zároveň zastává i funkci vedoucího mužstva. Rozumíme si a vždy e na Filipa ve všem mohu spolehnout, protože dává do hokejbalu naprosté maximum, a to se pak výborně spolupracuje.

Jak bude vypadat příprava reprezentace hráčů do 20 let v roce 2019? Do mistrovství světa zbývá ještě relativně dost času, takže hráči, kteří nejsou aktuálně v prvotní nominaci, mají velkou šanci se do národního výběru probojovat, je to tak?
Kromě již zmíněného soustředění teď v lednu nás tento rok čeká červnové soustředění, kde bychom jsme se měli utkat s mužskou reprezentací, která bude mít závěrečnou přípravu před mistrovstvím světa v Košicích. V srpnu se zúčastníme turnaje v Kladně a v prosinci nás čekají přátelské zápasy v Žilině s juniorskou reprezentaci Slovenska. Hráči, kteří nejsou momentálně v nominaci se rozhodně nemusí bát, protože hráče sledujeme a na dalším soustředění se mohou objevit.

Partneři českého hokejbalu