Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Reprezentanti do 16 let se v rámci přípravy na Světový pohár střetnou s výběrem U18 na fotce!
Reprezentanti do 16 let se v rámci přípravy na Světový pohár střetnou s výběrem U18 na fotce! (autor: Šárka Kunešová)

Reprezentační šestnáctka míří na další soustředění. Střetne se s výběrem do 18 let!

Datum: 18. 01. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Plzeňská komfortní krytá hokejbalová hala bude tento víkend opět v permanenci. Ke svému dvoudennímu soustředění se tam totiž sjede reprezentace hráčů do 16 let, jež se v rámci přípravy utká s reprezentační družinou do 18 let. Ta podstoupí přípravný kemp ve stejném termínu jako svěřenci hlavního kouče Jiřího Christa. „Na Světovém poháru budou jistě velmi zdatní soupeři a my tuto zkušenost potřebujeme,“ prozrazuje v rozhovoru zkušený kouč z Opavy. A kdo se všechno dostal do širší nominace? To se dozvíte v článku!

20. - 21. ledna podstoupíte soustředění v Plzni. Proč jste zvolili právě tuto destinaci a na co vše se budete zaměřovat?
Plzeň jsme zvolili, poněvadž v současné době není kromě haly v Mostě žádná další možnost. V Mostě, pokud alespoň trochu nevyjde počasí, je strašně klouzavý povrch, který namrzá. Při kempu vloni, jsme se doslova báli o zranění a některé pády a nárazy byly krkolomné. Naštěstí se obešly bez vážnějších následků.     

V rámci kempu sehrajete i přípravné utkání s reprezentací do 18 let. Pro vaše mužstvo se bude jednat o velmi náročný zápas. Co od utkání očekáváte?
Ano, půjde pro naše hráče opravdu o náročný test. Chceme využít toho, že máme společný kemp a nemusíme shánět soupeře. Doufám, že k nám bude osmnáctka shovívavá. Na tomto utkání jsme se s panem Davídkem (hlavní trenére reprezentace U18 pozn. aut.) dohodli už dříve. Pro nás to bude první zápasová zkušenost v dresu se lvíčkem. Na Světovém poháru budou jistě velmi zdatní soupeři a my tuto zkušenost potřebujeme.    

Budeme sázet na sehranost z klubů a kvalitní hru v obranném pásmu

Budete se snažit tým už tlačit, respektive ho učit nějakému hernímu systému, nímž se budete chtít prezentovat na konci červa na Světovém poháru v Přerově a Zlíně?
V loňském roce jsme toho moc nestihli a musíme dohnat dle mého názoru nějaké manko. U vytipovaných hráčů je problém v tom, že ve svých klubech hrají prim a že v této kategorii se hra rychle přelévá a dělá se spousta chyb. Jistě jste mnozí sledovali MS U20 v hokeji a viděli tento zbrklý styl, který byl neúspěšný. My zde máme spoustu kvalitních jedinců, hráčů, kteří spolu hrají v klubech a na jejich sehranosti musíme stavět. V neposlední řadě se chceme zaměřit na kvalitní hru v obranném pásmu, založení protiútoku a podobně.

Na lednové soustředění jste pozvali 35 hráčů včetně gólmanů. Proč jste pozvali tak široký kádr a očekává se po tomto kempu jeho postupné zužování?
Velmi jasně dojde k redukci kádru a zcela jistě se ještě podíváme na hráče, kteří z různých důvodů nebyli v nynější nominaci. My jsme v předešlém období vybírali jen ročník 2002 a nyní musíme pracovat i s ročníkem mladším. V ročníku 2003 je celá řada kvalitních chlapců a uvidíme, jak se s těmi staršími popasují. Stejně ovšem máme v tuto chvíli čas a my chceme dát příležitost všem.

Jeden z hlavních aspektů, který rozhoduje, je kázeň, a to jak herní, tak obecná

Apelujte na členy širšího kádru, aby na sobě neustále fyzicky pracovali? Na Světovém poháru vás totiž budou čekat až dvě kanadské družiny, které se vyznačují především důrazným atletickým hokejbalem.
Jak jsem již několikrát v minulosti uvedl, máme zde velmi dobrou základnu mládeže, ze které se dá čerpat. V klubech se pracuje dle mého názoru velice dobře, někde to možná až přehánějí. Myslím si, že není třeba nějak zvlášť kluky nutit k nějakým fyzickým zátěžím a v tomto věku by měli rozvíjet především rychlost, obratnost a techniku, z čehož mohou do budoucna těžit. Jeden z hlavních aspektů, který rozhoduje, je kázeň, a to jak herní, tak obecná. Byl bych nerad, kdyby musel být z kádru vyřazen nějaký tahoun týmu pro nekázeň. Totéž se týká i kázně ve hře, kdy třeba nejlepší hráči místo aby mužstvu pomohli, tak ho oslabí. Mnozí příznivci, lidé kolem hokejbalu o mě vědí, že nesnáším nekázeň a vulgární vyjadřování, což se dnes bohužel projevuje v mnoha našich kolektivních sportech. Kázeň bude pro nás v nejtěžších utkáních velký plus. Doufám, že to vybraní hráči pochopí.         

Jak je na tom dle vašeho názoru český hokejbal? Dokáže vyprodukovat dostatek kvalitních hokejbalistů bez zapojení hokejistů, aby dokázal porazit zámořské týmy a Slovensko?
Už jsem kdysi na podobnou otázku reagoval. Hokejbal začal od jisté doby fungovat jako kolektivní sport velmi dobře. Vůbec se nebojím, že by nebyl schopen produkovat kvalitní hráče. Určitě v mládežnických kategoriích jsme na tom v klubech dobře. Na závěr chci popřát všem nominovaným mnoho pěkných sportovních zážitků na kempu a dobrý pocit z možnosti reprezentovat.    

Nominace reprezentace U16 na soustředění v Plzni 20. – 21.1.2018:

Brankáři: Jakub Günther (SK Kelti 2008), Jaroslav Fukárek (HBC Tygři Mladá Boleslav), Vladimíř Šídlo (HBC JTEKT Svítkov Stars Pardubice), Ondřej Bauš (SK Pedagog České Budějovice), Marek Skalický (HBC Hostivař).

Obránci: Daniel Vaniš, Otokar Sedláček, Tomáš Fic (všichni HBC Hostivař), Václav Školoudík, Vojtěch Kopřiva (oba HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice), Jan Brtník (TJ Snack Dobřany), Michal Lipták (HbK Karviná), Jan Škorčík (HC Kert Park Praha), Matyáš Xaver Mašek (HBC Prachatice), David Tušl (SK Kelti 2008), Luděk Pavík (HBC Plzeň), Radim Dostál (TJ Sokol Poruba), Jan Bečka (SK Hokejbal Letohrad).

Útočníci: Jan Čejka, Pavel Mašek, David Srp (všichni HBC Hostivař), Michal Macháček, Ondřej Hubálek (oba SK Hokejbal Letohrad), Marek Krbec, Antonín Patera (SK Kelti 2008), Jakub Ilich, Lukáš Novotný (HBC JTEKT Svítkov Stars Pardubice), Vojtěch Jágr (HC Kert Park Praha), Jaroslav Svoboda (TJ Tatran Třemošná), Tomáš Lhota (HBC Tygři Mladá Boleslav), Ondřej Novák (HbK Karviná), Nikolas Dlouhý (HBC Hradec Králové 1988), Vojtěch Dvořáček (TJ Sršni Svitavy), Jan Miksan (HBC Plzeň), Matyáš Krejčí (HC Buldoci Stříbro).

Nominace reprezentace U18 na soustředění v Plzni 20. – 21.1.2018:

Brankáři: Pavel Foršt (HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice), Lukáš Novotný (HBC JTEKT Svítkov Stars Pardubice), Tomáš Rechtorik (SHC Killers Litoměřice), Libor Kojzar (HBC Plzeň).

Obránci: Jakub Geisler (HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice), Radek Adámek, Milan Flos (oba HBC JTEKT Svítkov Stars Pardubice), Jakub Holeček, Jiří Fiala (oba HBC Plzeň), Ondřej Kubeš, Filip Macek (oba HBC Hostivař), Lukáš Toman (HBK Kyjov), Adam Šilhán (HC Buldoci Stříbro – pouze v neděli), Nicholas Kaňák (TJ Snack Dobřany – pouze v neděli).

Útočnici: Filip Augustin, Martin Janeček, Jiří Bucek (všichni HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice), Jaroslav Procházka, Jan Janiurek (oba HBC ALPIQ Kladno), Jiří Vaniš (HBC Hostivař), David Braun (TJ Blatná Datels), Lukáš Faltejsek, Filip Faltus (oba SK Hokejbal Letohrad), Ondřej Tobiáš (SK Kometa Polička), Tomáš Pichler (HBK Kyjov), Lukáš Lhota (HBC Tygři Mladá Boleslav).

Náhradník: Roman Poláček (HBC Plzeň).

Partneři českého hokejbalu