Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

V Plzni mladíčkem, v Parudbicích mazákem, aneb Pavel Kubeš na domácích MS!
V Plzni mladíčkem, v Parudbicích mazákem, aneb Pavel Kubeš na domácích MS! (autor: Zdeněk Vaiz a Andrea Jirásková )

Šampionát v Pardubicích byl extra povedený, mají jasno Kubeš s Rejtharem

Datum: 19. 06. 2017
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Pokračuje druhý díl zaměřený na hokejbalové „mohykány“, kteří zažili dvě domácí mistrovství světa v Plzni v roce 2009 a letos v Pardubicích! Kapitán Pavel Kubeš patřil před osmi lety mezi benjamínky národního mužstva, Tomáš Rejthar naopak mezi zkušené pilíře zadních řad, stejně jako před necelými dvěma týdny v Pardubicích. Jak oba vzpomínají na dva vrcholné domácí turnaje? Jedno je jisté, jak světový šampionát v Plzni, tak v Pardubicích, byl legendární!

Co se týče organizace, musím před všemi smeknout, klaní se Pavel Kubeš

Po osmi letech od památného mistrovství světa v Plzni, se opět uskutečnil domácí světový šampionát, na kterém se české reprezentaci podařilo uzmout medaile s příchutí bronzu. Svěřenci Drahomíra Kadlece se však prezentovaly takovými výkony, které aspirovaly na zlato! „Myslím, že jsme na MS předváděli jeden z nejlepších výkonů za mého působení. V žádném ze zápasů jsme nepřevedli hluchá místa a soupeře jsme přehrávali,“ upozorňuje kapitán letošního týmu Pavel Kubeš. „Každý z kluků na hřišti nechal maximum. Bohužel se nám v důležitých zápasech střelecky nedařilo podle představ. Jinak v defenzivní části to bylo precizní,“ hodnotí výkony národního týmu.

Česká družina od začátku pomýšlela na metu nejvyšší. Chtěl na ni dosáhnout i pamětník předešlého domácího MS v Plzni z roku 2009 Pavel Kubeš. „Samozřejmě, že většina z nás do Pardubic jela pro medaili z jiného kovu - tenhle tým na to určitě měl,“ přitakává pardubický velezkušený forvard. „S odstupem času, to jistě doceníme, ale stále ve mně přetrvává zklamání,“ přiznává Kubeš.

Hokejbalové mistrovství světa přilákalo nespočet sportovních fanoušků, což bylo ostatně znát na atmosféře po celou dobu turnaje. „Co se týče organizace, musím před všemi, co se na MS podíleli, smeknou. Bylo to něco neskutečného, ani ve snu jsem si takovou parádu nepředstavoval,“ rozplývá se nad organizací šampionátu Pavel Kubeš. „Za celou dobu jsem nezaznamenal žádný zádrhel. Přál bych všem toto z pozice hráče zažít. Nějaké šampionáty jsem zažil, ale tohle bylo něco extra!“ smeká klobouk kapitán reprezentace.

Diváci vytvořili takovou podporu, že se nám i přes obrovskou únavu běhalo lehce

Právě hráč s číslem 50 na zádech je pardubických rodákem. Hraje za místní Autosklo a ve své domovině chtěl dosáhnout na samý vrchol. Šampionát si i přes zisk „pouze“ bronzových medailí i tak užil. „Jakožto Pardubák jsem si to neskutečně užíval. Chodívalo spoustu známých a bylo hrozně příjemné po zápasech potkávat kamarády, kolegy z práce a spoluhráče z hokejbalu,“ s radostí vypráví Kubeš.

Jak už bylo několikrát zmíněno, tak byl součástí i legendárního zlatého MS v Plzni v roce 2009, kde působil v roli benjamínka týmu dodávající tu správnou energii a drajv. „V roce 2009 jsem prožíval šampionát malinko jinak. Byl jsem nováček, co si pamatuju, určitě jsem byl mnohem nervóznější, ale herně jsem mohl jen překvapit,“ vzpomíná na nezapomenutelný zážitek Pavel Kubeš. „Letos jsem měl roli trochu jinou a cítil jsem ke všem velikou zodpovědnost.  O to víc jsem prožíval neúspěch v semifinále,“ přiznává. „Pro mě zanechal hlubší dojem letošní šampionát a určitě na něj budu hodně dlouho vzpomínat!“ zdůrazňuje Kubeš.

V semifinále proti Slovensku přišel na zápas rekordní počet 7592 fanoušků! Každému tak musel běhat mráz po zádech. „Ta atmosféra byla neskutečná, diváci vytvořili takovou podporu, že se nám i přes obrovskou únavu běhalo lehce. Celý zápas nás tlačili a každou šanci doprovázeli neskutečným hlukem,“ popisuje Pavel Kubeš. „O to víc mě mrzí, že jsme je nemohli ocenit postupem do finále a následně finálovým zápasem s Kanadou,“ praví se smutkem v hlase reprezentační tahoun.

Jaký má Pavel Kubeš vlastně vzkaz pro úžasné fanoušky? „Ještě jednou bych chtěl všem moc poděkovat, že dorazili v tak hojném počtu a po celou dobu MS nás neskutečně hnali,“ zvedá palec nahoru. „Bojím se, že už nikdy nezažiju tak neuvěřitelný zážitek na vlastní kůži. Byl to splněný sen a odměna nám všem, co se od dětství věnujeme hokejbalu,“ dodává na závěr dojatý hokejbalový srdcař Kubeš.

Plzeň a Pardubice? Nejlepší šampionáty, na kterých jsem kdy hrál! hlásí Tomáš Rejthar

Jak byste zhodnotil mistrovství světa v Pardubicích z herního hlediska?
Šampionát byl z herního hlediska dobrý. Mohl být ale výborný. Jako největší problém vidím naši produktivitu a přesilové hry. Přesilovek jsme měli opravdu hodně a bohužel naše úspěšnost byla velmi malá. Jinak po herní stránce byl tým výborně připraven, v každém zápase jsme všechny soupeře přehrávali. Jak jsem říkal, hraje se na góly a těch tam moc nenapadalo.

Považujete bronzové medaile za úspěšný počin?
Myslím si, že každá medaile z MS je úspěch, hlavně, když je špička světového hokejbalu každý rok silnější a širší. Měli jsme minimálně na finále a dovolím si říci, že i na zlato, bohužel jsme jen třetí…

Co říkáte na organizaci a fanoušky na turnaji? Bylo vidět, že hokejbal v Pardubicích táhne?
Organizace a fanoušci byli neuvěřitelní. Měli jsme skvělé zázemí a servis. Jak na stadionu, tak na hotelu. Skvělá volba byla fanzóna, kde jsme se potkávali s fanoušky, a myslím, že si to užili stejně jako my. Jsem rád, že toto MS vyvolalo takový zájem o hokejbal a doufám, že tímto šampionátem také zájem o hokejbal neskončí. Rád bych poděkoval všem fanouškům, organizátorům, realizačnímu týmu, hotelovému personálu a všem lidem co se o nás starali včetně řidičů a řidiček, kteří nás vozili na zápasy.

Byl jste součástí i legendárního zlatého MS v Plzni v roce 2009. Dají se tyto šampionáty nějak porovnat? Jaký ve vás zanechal větší dojem?
Porovnání je velmi složité. Oba turnaje od sebe dělí osm let a jiný sportovní konec. MS v Pardubicích, bylo stejně skvěle připravené jako MS v Plzni. Myslím si, že v Pardubicích se velmi povedla fanzóna, jak jsem již říkal a taky vzhledem k době sociálních sítí bylo podvědomí o šampionát větší. V Plzni jsme si mohli užít oslavy se zlatou plackou na krku, což v Pardubicích se bohužel nepovedlo. Když to však shrnu, absolutně dva nejlepší šampionáty, na kterých jsem kdy hrál!

Co říkáte na rekord v návštěvnosti na světovém šampionátu? V semifinále na vás přišlo rekordních 7592 fanoušků! Běhal vám mráz po zádech?
Celé MS byli fanoušci neuvěřitelní. Když na vás po zápase čeká skupina dětí na podpis nebo na to, abyste si s nimi plácnul, je to úžasné. Během všech zápasů vytvořili takovou atmosféru, že to bylo jak na MS v hokeji. Tyto všechny věci jsme velmi vnímali, ale když člověk hraje, tak pak vnímá jen hru a moc toho si neuvědomuje. Je pravda, že na střídačce jsme se moc neslyšeli, a když jsem šel svojí volnou chůzí střídat, tak to byl opravdu hukot. Maximální energie byla, když je moderátor hecoval na kostce nad hřištěm, aby zaplnili měřič hlasitosti, to byla velká jízda! Bylo to úžasné! Ještě jednou díky!Velezkušený obránce Tomáš Rejthar (na obrázku vlevo se nachází úplně vpravo), patřil na obouch šampionátech ke stěžejním bekům české reprezentace. Autor fotek: ČTK a Andrea Jirásková.

Partneři českého hokejbalu