Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Radim Štěpáník úspěšně bojuje o další nominaci na světový šampionát, zároveň pomáhal i ostatním.
Radim Štěpáník úspěšně bojuje o další nominaci na světový šampionát, zároveň pomáhal i ostatním. (autor: Andrea Jirásková )

Štěpáník řešil hned několik rolí najednou. Jedna z nich byla i kondice reprezentantů

Datum: 28. 05. 2019
Autor: Ondřej Novotný
Sdílej přes:

Český reprezentační výběr mužů se od minulého víkendu začal ve svém závěrečném období připravovat na červnové Košice už na společných kempech. Do té doby však několik hráčů mělo už dávno po sezoně, a to vzhledem i k několikatýdenní mezeře byla samozřejmě komplikace. Každý z širší nominace na nadcházející světový šampionát tak měl možnost domluvit si individuální plán, který připravoval Radim Štěpáník. Člověk mnoha rolí totiž nakonec neúspěšně usiloval o extraligový titul s Kladnem, zároveň se úspěšně učil na státnice a připravoval sám sebe na vrcholnou akci a zároveň i pomáhal některým hráčům z národního týmu!

Někteří s trénováním opravdu nešetřili


Radime, jak jste se k pozici kondičního kouče národního týmu dostal?
Oslovil mě s tím reprezentační trenér Jirka Mašík na kempu v Plzni v únoru. Říkal mi, že mu nevyšel ten člověk, kterého chtěl nejprve, tak s tím přišel za mnou, když se kromě hokejbalu věnuji také kondiční přípravě.

Jak to vypadalo v praxi po skončení extraligových sezon jednotlivých hráčů a potažmo týmů?
Nic složitého, kluci mi po vypadnutí z play off nebo konci sezony napsali na Facebook, kde jsem jim potom posílal informace o tom, co a jak mají dělat. Samozřejmě jsem také musel nejprve vůbec zjistit nějaké možnosti, protože se mi stalo, že jsem napsal trénink na atletické dráze a potom jsem zjistil, že tam nemají žebřík ani překážky (usměje se). Zároveň jsem zjišťoval, jestli něco někoho nebolí, abychom to mohli řešit. Hráčům jsem i psal, aby to úplně nepřeháněli a spíše se už šetřili. Protože někteří s trénováním opravdu nešetřili, a to by bylo také špatně.

Regeneraci by neměl nikdo vynechávat!


Přišlo i nějaké zranění těchto vámi koučovaných hráčů?

Něco ano, ale to bylo spíš, co si přinesli už ze sezony, ale ano, i to, co si udělali po skončení. I kvůli tomu jsme upravovali jednotlivé plány a říkal jsem potom, aby se mi kluci ozvali, až budou zase v pořádku. Moc se jich ale už potom zpětně neozvalo, takže to byli ve finále hlavně kluci z Pardubic, se kterými jsem nejvíce komunikoval. 

Důležitou složkou je také regenerace, navíc s přihlédnutím na to, že vás teď čeká finální, hodně náročný necelý měsíc příprav, kde jsou dohromady hned tři kempy!
Ano, přesně tak. Předpokládám, že na těch kempech ještě bude nějaká vsuvka na fyzickou kondici, na to jsem také musel myslet. Důležité je, udržet si tu kondici, kterou kluci měli nabranou a nezranit se. Přepálit konec by bylo určitě velice špatné a navíc zbytečné. 

Jak by tedy měl vypadat ideální týden hokejbalisty před odjezdem do Košic?
(směje se) To už by mělo být vyloženě o těch lehkých atletických trénincích. Nebo si třeba zahrát fotbálek, ale hlavně si dávat bacha na ta zbytečná zranění a nebo nechodit bušit do posilovny. To by bylo, jak jsem říkal, už zbytečné. Důležité je také věnování se regeneraci, kterou by neměl nikdo vynechávat! 

Partneři českého hokejbalu