Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Lukáš Novotný výraznou měrou pomohl osmnáctce do finále s domácí Kanadou.
Lukáš Novotný výraznou měrou pomohl osmnáctce do finále s domácí Kanadou. (autor: Filip Červinka)

Strážci českých svatyň Novák s Novotným si v Kanadě podmanili brankoviště

Datum: 17. 07. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Už je to téměř 10 dní od památného titulu mistrů světa, který po 16 letech uzmula reprezentační družina hráčů do 20 let. Ta předváděla neskutečné týmové a komplexně založené výkony, i přesto se našli lídři, kteří pořádně zářili a v individuálních statistikách zapsali velice pěkná čísla. O velký úspěch se zasloužil také mladší výběr hráčů do 18 let, jenž se po úchvatné jízdě základní částí probojoval do finále proti domácí Kanadě. Nakonec z toho byl titul vicemistrů světa, a i v týmu osmnáctky se našly velice zářné výkony. O ty se postarali dvě výrazné tváře schované při zápasech pod maskou. O kom je řeč? To se dozvíte v článku!

Novák se rozchytal s Kanadou, které pak uštědřil vendetu


Na začátek našeho statistického souhrnu juniorského mistrovství světa v kanadském St. Johns se zaměříme nejdříve na brankáře a je třeba taktéž připomenout, že nejvíce individuálních cen získali hráči mistrovské dvacítky. Mezi nimi se zaskvěl i gólman Letohradu Michal Novák, jenž se v semifinálovém a finálovém duelu činil ze všech strážců svatyň nejvíce. Jako jediný v play off překonal hranici 90% v úspěšnosti zákroků, jeho přesné číslo činí 90,20% a překonal tak o dvě procenta jeho finálového protějška z Kanady Chrise Curra.

Novák tak byl po uhrančivém finálovém výkonu právem vyhlášen nejlepším brankářem mistrovství světa. Celkem na něj na turnaji mířilo 65 projektilů, z nichž pochytal 58 ostrých balónků a v průměru tak ve třech zápasech - dvakrát proti nejsilnější Kanadě a jednou proti USA - pustil za svá záda 2,33 gólů.

Novotný načasoval formu v pravý čas a obdržel nejméně gólů


V týmu vicemistrů světa hráčů do 18 let se stejný kousek jako Michalovi Novákovi povedl Lukáši Novotnému ze Svítkova. Ten byl po smutné finálovém utkání s Kanadou také vyhlášen nejlepším brankářem celého světového šampionátu. Na turnaji odchytal celkem čtyři zápasy. Velkou měrou přispěl k velkému obratu proti USA z 0:2 na 4:2, kdy v přímém boji o postup do finále mistrovství světa nepustil za svá záda po první třetině, kdy střídal jinak dosud výtečně chytajícího Rechtorika, ani jeden gól. V základní části se Novotný pyšnil nejlepší procentuální úspěšností zákroků, kterou vyšponoval až na číslo 97,40%!

Gólman reprezentační osmnáctky Lukáš Novotný střežící českou klec v opačném gardu, nakonec ve čtyřech duelech pochytal celkem 51 střel z 55 projektilů mířících na jeho osobu. V základní části navíc obdržel v průměru i nejméně gólů ze všech brankářů, jež se představili na šampionátu v Kanadě. 0,44 obdržených branek za zápas? To je vskutku obdivuhodná bilance a cenu pro nejlepšího „fantoma“ v kase tak obdržel po zásluze.

Statistické okénko bude pokračovat obránci a útočníky


V dalším díle se zaměříme na obránce juniorských družin a statistické okénko uzavřeme hokejbalisty, kteří svůj um nejčastěji předvádějí v přední linii. Máte se na co těšit! Kdo vstřelil nejvíce přesilovkových gólů a komu se zase nejvíce dařilo v play off kategorie U20? Na všechny otázky přineseme odpovědi velmi brzy.

Partneři českého hokejbalu