Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Kristýna Mačátová své spoluhráčky neustále povzbuzovala.
Kristýna Mačátová své spoluhráčky neustále povzbuzovala. (autor: David Kerschbaum)

Světový pohár? Byl by to splněný sen a velká čest, hlásí Kristýna Mačátová

Datum: 12. 03. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Na konci února se v Přelouči uskutečnil tradiční turnaj Challenge Cup, na němž se ve velmi dobrém světle představila i nově se rodící reprezentace juniorek do 20 let. Kapitánkou národní družiny byla na turnaji letohradská odchovankyně Kristýna Mačátová, která v letošním ročníku nastupuje v extralize staršího dorostu za českotřebovskou Lokomotivu, jejíž barvy hájí i v MČR žen. „Chceme do top trojky, abychom měli co nejlepší výchozí pozici na finálový turnaj,“ má jasno talentovaná hokejbalistka.

Máte za sebou Challenge Cup v Přelouči, kde jste byla zvolena kapitánkou reprezentačního týmu juniorek do 20 let! Potěšilo vás to hodně a snažila jste se ke spoluhráčkám více promlouvat?
Po pravdě jsem byla velice překvapená, ale zároveň mě to hodně potěšilo. Všechny jsem se snažila co nejvíce povzbuzovat. Máme mezi sebou super vztah, takže vše fungovalo na jedničku. Holky díky, že jsem si to mohla zkusit a moc si toho vážím!

Na turnaji jste sice nevyhrály, ale dvě remízy proti reprezentačním celkům hráčů do 14 let musely zajisté potěšit. Je to tak? A jednalo se o vyrovnané duely, nebo vás v něčem talentovaní mladíci převyšovali?
Celý turnaj jsme hrály vyrovnané zápasy, jediný zápas, kdy měli kluci lehce nad námi, bylo v zápase s U15 Pardubického kraje, ale myslím si, že kdybychom s nimi hrály třeba třetí zápas, hrály bychom o mnoho lépe, protože nám trochu trvalo, než jsme se sehrály. V ostatních soubojích byly síly již vyrovnané.

V čem se vám herně na turnaji dařilo a kde vás naopak nejvíce tlačila bota?
Dobrý jsme měly přechod přes střední pásmo a zakládání útoku, ale co nám nešlo a za co nás trenér moc nepochválil, byla koncovka a přebírání hráčů v obraném pásmu. V jednom zápase jsme měly pouze šest střel na bránu, což je žalostně málo, když se chce vyhrávat.

Fyzická kondice je na úrovni světového hokejbalu nesmírně důležitá

Co vám nejvíce trenéři kladli na srdce čtyři měsíce před startem Světového poháru v Přerově a Zlíně?
Nejdůležitější bude teď individuální práce. Každá hráčka má za úkol se za měřit na svoji slabinu, kterou trenéři vyhodnotili jako nejzásadnější. Někdo více na fyzičce, někdo zase musí zlepšit práci s balónkem... 

Jak moc toužíte po účasti na juniorském mistrovství světa a co je pro to z vašeho pohledu třeba udělat?
Pro mě by byla účast na světovém poháru splněným snem a zároveň velkou ctí hájit českého lva. Osobně musím zlepšit svou fyzickou kondici, která je podle mého dost důležitá na úrovni světového hokejbalu. Doufám, že se dokážu hecnout.

V letošním ročníku pravidelně nastupujete za starší dorostence českotřebovské Lokomotivy. Jak jste spokojena s výkony týmu a se svým individuálním přínosem? Nastupujete v nejvyšší dorostenecké soutěži v obraně, kde se asi cítíte nejlépe?
Naše výkony jsou dobré i špatné. Jarní část jsme však dobře zahájili, tak snad v tom budeme i pokračovat. Popravdě jsem ráda, že kluci a trenéři mě vůbec nechají hrát takto vysokou soutěž, kde já jsem nejmenší hráč na hřišti. Vím, že to nemají se mnou zrovna lehké, zvlášť parťák z obrany Tomáš - díky! Ale snažím se podávat co nejlepší výkony a myslím si, že letos mě dokázala tato soutěž herně posunout o trochu výše. V obraně se cítím dobře, i když za ženy zvládnu hrát i v centru, jsem prostě takový obojetný hráč. (úsměv)

Z přítele si na tréninku dělám srandu, že když nedá gól, tak je bez večeře

Druhým nejproduktivnějším hráčem Třebové je váš přítel Lukáš Faltejsek člen širšího kádru reprezentace U18! Jaké to je nastupovat v jednom týdnu, nedobírají si vás spoluhráči? A bavíte se spolu často o hokejbalu? (úsměv)
Nejen v jednom týmu, ale častokrát spolu hrajeme i v jedné lajně, dokonce i na stejné straně. Ze začátku bylo hodně spoluhráčů překvapených, ale všichni to vzali tak nějak v pohodě. Na tréninku si z něho často dělám srandu, že když nedá gól, tak je bez večeře, to na něho vždy zabere. Možná proto je jeden z nejproduktivnějších hráčů. Doma se bavíme často o hokejbalu, rozebíráme zápasy, nebo si jdeme jen tak zastřílet na hřiště. Baví nás to.

České Třebové aktuálně patří 9. místo šestnáctičlenné extraligy. Jaké jsou vaše cíle pro jarní část?
Jednoznačně udržet postupové místo do play-off! A hlavně urvat co nejlepší výsledek.

Jste sice odchovankyní Letohradu, ale v dlouhodobém MČR žen hrajete taktéž za Českou Třebovou. Ta má tým s několika reprezentantkami. Jak se vám v jejich družině líbí a jaké si kladete cíle pro jarní část?
Ve Třebové za holky hraju již třetím rokem a je to pořád super. Jádro zůstává, jen se vždy někdo objeví nový, který hned zapadne. Nejvíce se mi na tomto týmu líbí, že hrají vlastně dvě generace, mamky s dcerami. Líbí se mi, že po zápase si celý tým sedneme, včetně trenéra a dokážeme se společně bavit nejen o hokejbale. Naše cíle na jaro jsou dostat se do top trojky, abychom měli co nejlepší výchozí pozici na finálový turnaj, kde půjde už o medaile.

Partneři českého hokejbalu