Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Karel Manhart dovedl na posledním MS ženy k historickému zlatu!
Karel Manhart dovedl na posledním MS ženy k historickému zlatu! (autor: Andrea Jirásková)

Trénovat reprezentaci se stalo mou velkou srdeční záležitostí, nezastírá Karel Manhart

Datum: 07. 01. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

V polovině prosince se definitivně rozhodlo o tom, kdo bude stát u kormidla národní družiny žen, jež na mistrovství světa v roce 2019 v Košicích bude obhajovat titul mistryň světa. Českomoravský svaz hokejbalu dal logicky zelenou k pokračování zkušeného kouče Karla Manharta, jenž už se se svým realizačním týmem nemůže dočkat, až přípravy na vrcholné akce propuknou naplno. „Stále je to maximální výzva,“ říká o pokračování u reprezentace. A proč mluvíme o vrcholných akcích v množném čísle? To se dozvíte v zajímavém rozhovoru!

Potěšilo vás hodně, že jste dostal od ČMSHb důvěru pokračovat jako hlavní kouč reprezentace žen?
Stoprocentně mě to potěšilo, jak už jsem několikrát říkal, tak trénovat reprezentaci se stalo mou velkou srdeční záležitostí a stále je to pro mě maximální výzva. Měl jsem velkou chuť pokračovat. S Michalem Broulíkem jsme dostali mandát do konce MS 2019 v Košicích vést reprezentaci žen a u juniorek do 20 let, které na přelomu června a července čeká v Přerově vůbec první Světový pohár, budeme pracovat do této akce. Už jsme řešili pozvánku na první kemp, který se uskuteční začátkem roku v Plzni. 

Na reprezentaci juniorek čeká snad první tak velká akce. Jak tedy začne práce s týmem před nezadržitelně se blížící vrcholnou akcí, jež vypukne na přelomu června a července v Přerově?
Jak už říkal v rozhovoru Roman Novák, tak se pro tuto kategorii jedná o vůbec první Světový pohár. U ženské reprezentace U20 máme možnost využít hráčky, které byly v národním týmu na mistrovství světa v Pardubicích, ale i nová mladá nadějná děvčata. Na začátku budeme pracovat se zhruba 50 jmény a první akce v Plzni poslouží k tomu, abychom se vzájemně blíže poznali, vytyčíme si cíle a postupem času, jak se bude blížit Světový pohár, tak budeme tým zužovat na povolený počet hráček pro tuto akci.

Kondice je nesmírně důležitá, reprezentantky se o tom přesvědčily v Pardubicích

Jaký bude přesný program reprezentačního celku juniorek?
Jak jsem již zmiňoval, tak máme jednodenní kemp v lednu v Plzni, kde začneme pracovat s hodně širokým počtem hráček. V únoru nás pak čeká tradiční turnaj v Přelouči, kde nastoupíme proti výběrům chlapců do 14 let. Pak se sjedeme až v květnu během svátku na třídenní kemp a přípravy na Světový pohár juniorek budou vrcholit v červnu po republikovém finále MČR žen. Jednou bychom chtěli k juniorskému výběru pozvat i „áčkovou“ repre, nejspíš v květnu do Příbrami, aby na mladé hráčky byl vyvinutý nejen herní tlak v modelových zápasech, ale aby také viděly přístup hráček, které patří do reprezentačního A týmu, jejich přístup k reprezentaci, co všechno pro to dělají atd. Pro juniorky by to mohlo být hodně přínosné.

Kdy se tedy naplno vrhnete do přípravy reprezentačního A týmu žen?
Naplno se přípravy rozjedou v srpnu, kdy na kemp pozveme širší výběr a začneme se hodně intenzivně připravovat na vrchol, který nás v roce 2019 čeká na MS v Košicích na Slovensku.

Budete na hráčky během „volnějších“ měsíců apelovat, aby se udržovaly v kondici, nebo jim necháte volnou ruku?
Hráčky vědí, co mají dělat jak v klubu, tak individuálně. Kondice je opravdu nesmírně důležitá, o čemž se reprezentantky samy přesvědčily v Pardubicích. Tam se jasně ukázalo, že je třeba na sobě intenzivně pracovat, jinak prostě nestíháte. Kanada a USA nám v tomto předvedly suprové výkony a pokud bychom ve své práci polevili, na tyto týmy bychom prostě nestačily.

Jsme v kontaktu s trenérem gólmanek, chtěli bychom ještě kondičního kouče

Mohl byste představit váš aktuální realizační tým?
Mým asistentem je Michal Broulík, jedná se o velmi pracovitého kouče, který v České Třebové vede výborný tým, jenž neustále roste a má v něm několik reprezentantek. Spolupráce s Michalem byla navíc výborná, takže byl jasnou volbou. Na pozici vedoucí týmu jsem vybral zkušenou hráčku reprezentace Martinu Topičovou. S týmem je dostatečně dlouho, ví, co všechno kolem kempů a samotných šampionátu tato činnost obnáší a věřím, že se na tuto pozici hodí. Jan Fričová jako fyzioterapeutka, masérka, v této oblasti pracuje, jedná se také o velmi zkušenou hráčku reprezentace, s holkami se moc dobře zná, vždy byla tahounem nároďáku, a to jak na place, tak v kabině. Jsem toho názoru, že v ženském realizačním týmu, a to jak v A týmu, tak v juniorkách, by měly být na určitých pozicích zkušené hokejbalisty, co si prošly všemi těmi zkušenostmi a mohou všem koučům a hráčkám přinést další pohled na věc.

Aktuálně tedy máte po svém boku pouze jednoho trenérského asistenta Michala Broulíka. Neplánujete rozšíření realizačního týmu o dalšího kouče?
To byl i úkol od předsednictva svazu. Už jsme v kontaktu s trenérem gólmanek.  S ním bychom si měli během tohoto, nebo na začátku příštího týdne definitivně plácnout. Ještě bychom chtěli do týmu zařadit kondičního trenéra, který je dle mého názoru důležitou součástí týmu.

Reprezentace mužů i juniorů do 20 let do svých příprav dlouhodobě zařazují přátelské zápasy například se Slovenskem. Plánujete se také zaměřit na více přípravných ostrých duelů?
Samozřejmě by bylo dobré se v přípravě i před mistrovstvím světa utkat například se Slovenkami, ty bych chtěl vidět, ale je potřeba se střetnout se soupeřem, který nás prověří, a ne jak tomu bylo před posledním šampionátem v Pardubicích, kdy 14 dní před startem MS přijelo Slovensko s „béčkovou“ sestavou a ty zápasy nám mnoho nedaly. Uvidíme, zdali se před startem příštího MS utkáme opět s holkami, nebo zvolíme měření sil s kluky, to je ale ještě daleko.

Partneři českého hokejbalu