Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Jiří Mašík vpravo dovedl reprezentační dvacítku ke třem titulům vicemistrů světa!
Jiří Mašík vpravo dovedl reprezentační dvacítku ke třem titulům vicemistrů světa! (autor: Jakub Syrůček)

Už se neřeší pouze jaké medaile si rozdělí Kanada, Slovensko a Češi, upozorňuje Mašík

Datum: 12. 11. 2017
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Druhým z tria kandidátů na post lodivoda reprezentace České republiky mužů je Jiří Mašík. Kouč úspěšného pardubického Autoskla a v nedávné minulosti hlavní trenér reprezentační dvacítky na čtyřech šampionátech, se o vedení seniorského národního týmu uchází z logických důvodů. Má nepřeberné množství zkušeností jako jeden z nejlepších hráčů nejen v reprezentaci, trenérské zkušenosti pak netřeba zmiňovat. Co by pro něj trénování národního týmu asi znamenalo? „Trénovat reprezentaci je vrchol,“ zdůrazňuje.

Z jakého důvodu jste se přihlásil do výběrového řízení na pozici reprezentačního trenéra?
Trénovat reprezentaci je vrchol. Já byl osm let u reprezentace U20 , už to byla velká pocta a zkušenost. „A“ tým je přeci jen ještě o kousek výš. Hokejbal pro mě hodně znamená a stát na střídačce při zápase reprezentace je velká výzva. Možnosti pracovat s nejlepšími hráči v republice bych si velmi vážil.

Jaký realizační tým jste si vybral a důvod výběru těchto spolupracovníků?
Začnu bratrem Radkem Mašíkem. Když začaly prosakovat informace, že bude asi výběrové řízení, tak jsme spolu jeli autem a hecovali jsme se, že jestli to bude, on půjde dělat vedoucího a přihlásíme se. A když to vypsali, tak jsme to vážně probrali a šli do toho. Brácha je už velmi dlouho zkušený manažer úspěšné firmy, umí velmi dobře jednat s lidmi, komunikuje v anglickém jazyce. Sám hokejbal hraje, má ho rád a spolupořádal Světový pohár a MS v Pardubicích. Líbí se mi, že se snaží vše dotahovat do detailu, což případně chci a očekávám od nás všech z realizačního týmu.

Co váš trenérský asistent?
Asistent Honza Donauschachtl je zkušený trenér a taky super člověk. Hokejbal též hrával na nejvyšší úrovni, teď trénuje Jindřichův Hradec a reprezentaci U20. Honza je člověk, který nedělá jen takového „podrž tašku“, ale bude trošku i můj oponent, jenž se nebojí říci svůj názor. Na druhou stranu přijme názor druhého a vím, že bychom se vždy domluvili na správném řešení. Honzu jsem poznal i mimo hokejbalové prostředí a sedli jsme si i lidsky, což je pro mě také důležité. Realizační tým musí být na jedné lodi!

Zkusíme navázat na ducha Litoměřic 98 a Plzně 2009

Můžete popsat zbytek vašeho navrhovaného realizačního týmu?
Na pozici kustoda jsme vybrali Zdendu Trtka. Zkusíme navázat na ducha Litoměřic 98 a Plzně 2009. Zdenda pro mě splňuje základní předpoklady na tuhle funkci. Pozitivní člověk, který rád dělá srandičky, nemá problém si udělat legraci i ze sebe. Na druhou stranu je tam hlavně pro hráče a udělá co jim na očích uvidí, i kdyby bylo šest hodin ráno. Bude ten správný „nárazník“ mezi trenéry a týmem. O Michalovi Válkovi moc mluvit nemusím. Už několik let u reprezentace působí, výhoda by byla, že kluky už zná. Navíc je to taky obětavý a pohodový kluk, který pomůže s čímkoli a je tam hlavně pro hráče.

Co očekáváte od výběrového řízení, jež má na starosti speciální výběrová komise oproštěna od jakéhokoliv střetu zájmu?
Popravdě si moc nedovedu představit co nás čeká. Ještě jsem takové výběrové řízení neabsolvoval. Myslím, že budeme rozebírat podklady, které jsme připravovali k přihlášce a komise bude chtít znát naše vize.

Máme dost mladých nadějných hráčů, kteří mohou vytvářet zdravou konkurenci

Mužský výběr na dvou posledních šampionátech bral „pouze“ bronzové medaile. Uvědomujete si, jak těžké je v poslední době získat cenný kov a už máte v hlavě plány, jak se vrátit na zlatý trůn?
Už několik let se špička rozšířila a není vůbec jednoduché se ani dostat do semifinále. To se potvrdilo i letos, kdy kluci postup vybojovali až ke konci čtvrtfinále (proti Indii vítězství 3:1, kdy český tým prohrával tři minuty před koncem zápasu 0:1 pozn. aut.). Už to není o tom že se řeší jen jaké medaile si rozdělí Kanada,Slovensko a Češi. Toho jsme si vědomi a od začátku přípravy bychom s tímhle museli pracovat, my i Tým. Samozřejmě v hlavě nějaké plány mám, kdybych je neměl, tak do toho nejdu. (úsměv) Bavili jsme se už i s Honzou hodně obecně co bychom chtěli, kdybychom byli vybráni.

Co říkáte na aktuální stav českého hokejbalu? Je dostatek talentovaných ryzích hokejbalistů na výběr nejlepšího týmu na světě?
Já věřím, že jich je dostatek. Je tady dost zkušených hráčů, kteří stále hrají prim i v extralize. Týmy na nich stojí, a hlavně v play-off jsou jejich zkušenosti k nezaplacení. Myslím, že se už v hodně klubech dobře pracuje s mládeží, a proto je tu dost mladých nadějných hráčů, kteří můžou tým doplnit a vytvářet tu zdravou konkurenci. Česká republika je v klubovém hokejbale na špici ve světě a o dostatek hráčů pro reprezentaci se nebojím.

Pokud byste byli vybráni komisí k vedení reprezentace, na kdy byste rádi svolali první reprezentační sraz?
Kdybychom dostali důvěru, tak bychom rádi na začátku února udělali jednodenní kemp, kam bychom pozvali cca 35-40 hráčů. Na něm bychom hráčům představili naši vizi, přibližně představili plán přípravy do MS, nastavili si pravidla a řekli jim, co po nich budeme vyžadovat.

Partneři českého hokejbalu