Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Jan Dounauschachtl měl s blížím se koncem Pilsen Challenge stále více důvodů k úsměvu.
Jan Dounauschachtl měl s blížím se koncem Pilsen Challenge stále více důvodů k úsměvu. (autor: Milan Podpera)

Většinu nedostatků jsme během turnaje odstranili, těší trenéra dvacítky

Datum: 14. 02. 2018
Autor: Filip Červinka
Sdílej přes:

Od pátku 9. února do neděle 11. února se v plzeňské hokejbalové hale odehrál nesmírně nabitý mezinárodní turnaj Pilsen Challenge. Reprezentační dvacítka tak prošla opravdu kvalitní přípravou před červencovým mistrovstvím světa v Kanadě, když celý seniorský turnaj nakonec ovládla! „O úspěchu této generace se rozhodne až v Kanadě a pokud se nám výsledek nepovede, na Pilsen Challenge bude veřejností zapomenuto,“ upozorňuje asistent hlavního trenéra reprezentace hráčů do 20 let Jan Donauschachtl.

Máte za sebou nesmírně povedený mezinárodní turnaj v Plzni. Jste na členy reprezentační dvacítky pyšný, že turnaj dokázali vyhrát po skvělém představení v play-off?
Na kluky samozřejmě pyšný jsem, ale i na celý realizační tým, všem jsem po turnaji gratuloval k vítězství, hodně si toho ceníme. Žádný výsledek před mistrovstvím světa se však nemá přeceňovat, ale ani podceňovat. O úspěchu této generace se rozhodne až v Kanadě a pokud se nám výsledek nepovede, na Pilsen Challenge bude veřejností zapomenuto, nicméně věřím, že hrát s kvalitními týmy Evropy byla pro kluky dobrá zkušenost a budou z ní dlouho čerpat.

V základní části jste nejdříve porazili švýcarský Grenchen, ale v dalších zápasech jste podlehli Ružinovu a Kert Parku. Byly jste spokojeni s předvedenou hrou, nebo jste museli s hráči hodně komunikovat a pracovat na nedostatcích?
Spokojenost byla jen s první půlkou s Grenchenem, pak už jsme do toho začali více a více zasahovat. Chtěli jsme po hráčích více kreativity, aby se nezbavovali balonku a z toho bohužel pramenily chyby, které soupeři trestali. Naopak proti Kertu jsme chtěli hrát jednoduše, ale taky nám to nevycházelo na 100%. Ladili jsme složení jednotlivých útoků i obran, prostě klasický turnajový průběh z pohledu trenéra. Občas nám chyběl u hráčů větší hlad po gólech a často chybělo i nasazení v osobních soubojích. Na všem jsme pracovali, s hráči komunikovali a většina nedostatků se povedla během turnaje odstranit.

Ve čtvrtfinále se naplno ukázalo, že máme partu, která chce vítězit

Ve čtvrtfinále se švýcarskou Belpou jste prohrávali o dvě branky, ale nakonec stihli do konce základní hrací doby vyrovnat a v nájezdech dosáhnout na úchvatný obrat! Přišel po dvou obdržených gólech ze střídačky nějaký impuls, změna v sestavě, nebo něco jiného, že se hráči tak vzepřeli?
Klukům jsem před zápasem zdůraznil významnost čtvrtfinále, je to jeden zápas o vše, možná jsem je tím trochu svázal, nevím, ale ve třetí minutě to zas bylo 2:0 pro soupeře. V tu chvíli se vše zlomilo a střídačka začala neuvěřitelně žít a podporovat se. V přestávce jsme nabádali k trpělivosti, bojovnosti a tlaku do brány a vyplatilo se. Parádní bylo i prodloužení 3 na 3, v kterém jsme dali dvě tyčky, ale nakonec rozhodly nájezdy, v nichž Víťa Čapek začaroval svoji branku. Až v tomto zápase se naplno ukázalo, že máme partu, která chce vítězit.

Semifinále proti favorizovanému Kert Parku přineslo další velké překvapení. Vyhráli jste 4:0, ale Pražané měli asi dost šancí. Musíte tak být spokojení s vaší střeleckou efektivitou, je to tak?
Proti Kertu jsme poprvé změnili taktiku a zbytečně jsme nenapadali, ale střežili důsledně střední pásmo. Musím říct, že ač to nemáme natrénováno, vyšlo to dokonale a soupeře jsme nepustili k jeho rychlé hře. Základ k úspěchu položil Filip Janák bezchybným výkonem v brance a jako tým jsme hráli skoro za hranicemi svých možností, ale to k velkým vítězstvím patří, stejně jako trochu štěstí při zakončení.

Čeká nás nejtěžší mistrovství světa v historii, a to nejen svojí polohou

Jak vypadalo finálové utkání proti slovenskému Ružinovu, jemuž jste tak oplatili porážku v základní části? Uzpůsobili jste nějakým způsobem taktiku, když jste si soupeře „okoukli“ v základní skupině?
Na Ružinov jsme si věřili, už v základní skupině jsme byli lepší, jen jsme nestříleli branky, navíc soupeři zbylo jen 13 hráčů do pole. Hráli jsme aktivně a tentokrát soupeře vůbec nepustili do zápasu, rozhodli jsme po dvou gólech už v prvním poločase a konec zápasu si zkušeně pohlídali.

Na turnaji jste neměli možnost poměřit síly s juniorskými mistry světa ze Slovenska, kteří skončili až na 7. místě. Sledovali jste alespoň jejich zápasy a jak na vás obhájci titulu, kteří v červenci budou útočit na zlatý juniorský hattrick, působili?
Se Slovenskem jsme se poměřili v prosinci v Žilině, kde měli kvalitnější tým a jen škoda, že do Plzně nepřivezli hráče z původní nominace, která odpovídala tomu, co přivezou do Kanady. Z tohoto výběru pojede do Kanady tak 8 lidí, nemělo příliš smysl je sledovat, nic by nám to nedalo. Naopak trenér slovenské reprezentace Danko si nás užil dosyta, hraje totiž za Ružinov. (úsměv)

Pilsen Challenge přinesl spoustu náročných zápasů a poznatků. Co vám nejdůležitějšího turnaj zhruba 5 měsíců před startem mistrovství světa v Kanadě napověděl?
Turnaj nám ukázal, že se můžeme poměřit i s nepoměřitelným a dokonce ho i porazit. Tento tým ukázal jak v prosinci na Slovensku, tak teď v Plzni svoji tvář. Před startem dvacítkového cyklu jsme vyhlásili, že hledáme partu bojovníků a jsem přesvědčen, že ji máme. Aktuálně máme 30 hráčů v širší nominaci a než ji zúžíme na 23 juniorů, musíme se v klidu sejít a prodiskutovat možné varianty. Podle posledních informací nás čeká nejtěžší mistrovství světa v historii, a to nejen svojí polohou, ale hlavně formátem a my se na to musíme kvalitně připravit.

Nominace reprezentace U20 z Pilsen Challenge:

Brankáři: Vít Čapek (HC ŠD Písek), Filip Janák (TJ HBC Olymp Jindřichův Hradec), David Hrubý (HBC Plzeň).

Obránci: Vítek Fanderlík (HBC Hradec Králové 1998), Jiří Hrabár (SK Kelti 2008), Karel Geba (SK Kometa Polička), Pavel Sloup (TJ Snack Dobřany), Jakub Kvapil (HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice), Martin Kalus (HbK Karviná), Matouš Smudek (SK Pedagog České Budějovice), Jonáš Kyclt (TJ KOVO Praha).

Útočníci: Josef Šimůnek (HBC Hradec Králové 1988), Tomáš Majer, Jakub Vobruba (oba HBC Plzeň), Milan Sýkora (HBC Rakovník), Jakub Král (HBC JTEKT Svítkov Stars Pardubice), Jan Prokop (HBC ALPIQ Kladno), Matěj Fraňo (HBK Kyjov), Marcel Malina (HBC Tygři Mladá Boleslav), Jaroslav Holec, Matěj Štefka (oba SK Kometa Polička), Domink Kubišta, Šimon Moravec, Tomáš Zajíček (všichni HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice), Jiří Singer (HBC Rondo Most). 

Náhradníci: Adam Bucek (HBC Autosklo-H.A.K. Pardubice), Daniel Černý (HBC Hradec Králové 1988), Adam Drož (HBC Rondo Most), Tomáš Truchlý (TJ Snack Dobřany).

Partneři českého hokejbalu