Hokejbal

Oficiální stránky Českomoravského svazu hokejbalu

Člen mezinárodní hokejbalové federace ISBHF

Předsedkyně KŽH Božena Jánská gratuluje Keltům ke konečnému umístění.
Předsedkyně KŽH Božena Jánská gratuluje Keltům ke konečnému umístění. (autor: archiv Boženy Janské)

Stále se pracuje na náborech nových dívek, těší Boženu Jánskou

Datum: 31. 01. 2018
Autor: Anna Kuželová
Sdílej přes:

Velkou motivací pro nově začínající dívky může být loňský úspěch reprezentace žen na domácím mistrovství světa. Stejně jako v jiných sportech je i v hokejbalu potřeba si najít nějaký vzor, kterému se chtějí mladší dívky vyrovnat, a po loňském roce jich mají k dispozici hned několik. Jak přibližuje předsedkyně ženského hokejbalu Božena Jánská, v minulém roce počet nových hráček výrazně vzrostl a pomohl k tomu určitě i domácí šampionát. Na jakou kategorii se tak komise hodlá zaměřit a co pro ni připravuje?

Když se řekne rok 2017, tak první, co napadne fanoušky ženského hokejbalu, je rozhodně titul mistryň světa. Zaznamenat to musel rozhodně každý, a to i díky tomu, že se světový šampionát konal na domácí půdě v Pardubicích. Jednalo se o historicky první medaile pro tuto českou kategorii, důležitý je však také pohled do budoucna. Jasným cílem je obhajoba, která však už určitě bude bez dvou hráček, jež se přesunuly do realizačního týmu. Přinesl tak loňský rok, a hlavně domácí mistrovství světa nové nadějné tváře? „Rok 2017 přivedl k hokejbalu více hráček, v tomto panuje určitě spokojenost. Očekávali jsme, že by mohly vzniknou i nové týmy, to bohužel nedopadlo,“ je částečně smutná Božena Jánská.

Nejdůležitější je přilákat k hokejbalu mladé dívky, kterým je potřeba ukázat, že hokejbal je také ženský sport, a i ony se mu mohou věnovat. Právě ony budou třeba v budoucnu oporou ženského reprezentačního celku. „Počet dívek, které hrají hokejbal se zvýšil, hlavně v kategorie U15 a mladší, což je pro budoucnost ženského hokejbalu hodně důležité,“ upozorňuje také předsedkyně ženského hokejbalu. A jak se vedení na tuto kategorii hodlá zaměřit? „Stále se pracuje na náborech nových dívek a co mám informace, tak se plánují campy dívek kategorie U15,“ přibližuje Jánská.

Obhajoba zlata bude neuvěřitelně těžká

Novinkou letošního roku bude premiérový Světový pohár, na kterém se v červnu opět v České republice představí hráčky kategorie U20. K té se v novém roce přesunul také realizační tým seniorské reprezentace, jenž tak bude moct přidat nejcennější kov už po roce. Z jakého důvodu došlo k přesunutí celého týmu k této kategorii a vedení se rozhodlo nehledat jiný tým? „Důvod je zcela jednoduchý – počet hráček, které již hrají za dospělou seniorskou reprezentaci,“ objasnila Jánská.

A jak to vidí předsedkyně ženského hokejbalu s obhajobou seniorského zlata, o které se bude soutěžit v roce 2018 na Slovensku? „Říká se, že obhajoba je vždy daleko těžší. Já si myslím, že obhajoba zlata bude neuvěřitelně těžká, protože soupeři se neustále zlepšují, a navíc už vědí, že i my dokážeme vyhrát a o to cennější bude pro ně náš skalp,“ myslí si Božena Jánská.

Partneři českého hokejbalu