Kanada obhájila zlato, Češi stříbrní

Ratingen, GER - Naši reprezentanti odvážejí z Německa stříbrné medaile, když v závěrečném utkání podlehli Kanadě 0:5. Televizní dokument z celého MS můžete sledovat tuto středu 20.června od 16.30 na ČT4 sport.

Kanada – Česko 5:0 (2:0,1:0,2:0)

Čeští hokejbalisté začali proti favorizované Kanadě hodně aktivně, už po půlminutě hry obral Kormunda váhajícího soupeře o míček a řítil se spolu s Novákem ve dvou na jednoho, jenže nakonec zaváhal i on a soupeř ho zase bez problémů odzbrojil. Kanaďané se do první šance dostali ve 3. minutě, míček do pásma zatáhl Musto, jeho nahození Šulan jen vyrazil a dorážející Ryan měl před sebou polovinu odkryté branky – naštěstí skákající balónek netrefil.

V 6. minutě už ale udeřilo – po Tremblettově akci otevřel skóre Daoust. Češi byli v 9. minutě blízko vyrovnání – Konderla střílel ze tří metrů jen do gólmana DiGironima, z dorážky trefil gólmana i Novák a další odražený míček nasměroval znovu Konderla jen do břevna kanadské branky. A vyložené šance se rodily i dál, a to na druhé straně. Hned z protiútoku šli Kanaďané ve dvou na jednoho a po dalších dvou minutách se na Šulana řítil osamocený Frechette, skóre ale vydrželo a česká zlatá naděje ještě žila. V 9. minutě jí ale o další kousek do oblasti teorie posunul znovu Daoust, který využil další Tremblettovu asistenci. Ve 12. minutě si potlesk tribun vysloužil Tremblett, který kličkami zamotal hlavu hned třem soupeřům, naštěstí pro Šulanovu branku u toho ale také zůstalo – přihrávka se už nepovedla. První třetinu uzavřely kličky Petra Nováka v útočné třetině, Novák ale neměl komu přihrát a nakonec o míček přišel. Hned v první minutě druhé třetiny vystihl Kormunda znovu špatnou kanadskou rozehrávku, jenže DiGironimo si po spolupráci veterána v českém útoku s jeho spoluhráči Novákem a Konderlou připsal tři zákroky, nula na jeho kontě vydržela i dál. V 18. minutě zachránil své spoluhráče skvělým přesunem k pravé tyči Šulan, který lapil vyloženou šanci Ryanovi. O minutu později odpískali rozhodčí vůbec první nedovolený zákrok zápasu, na trestnou lavici odešel za sekání pykat Smith. Kanaďané ale umí nejen přesilovky, skvěle zvládají i hru v oslabení. České pětici půl minuty vůbec nepůjčili míček a ve zbytku české početní převahy drželi české útočníky v uctivé vzdálenosti od DiGironimovy branky. Při hře pět na pět byli Češi ke gólu blíž, ale v koncovce měli i pořádnou porci smůly. Devátá minuta druhé třetiny přinesla druhý kanadský útočný faul, tentokrát v podání Biena-Aimeho. Následná druhá přesilovka zápasu byla v podání českého týmu sice nebezpečnější, ke gólu ale nevedla a i když se Čechům povedlo přinejmenším vyrovnat hru, kanadský dvoubrankový náskok trval dál. I další desítky sekund patřily zcela českému týmu, aspoň pokud jde o obraz hry, Kanaďané se jen bránili a spoléhali na rychlé brejky, tlak Kananěho svěřenců nebyl však korunován úspěchem. A jak už to bývá, udeřilo na druhé straně – dvě minuty před druhou sirénou sice čeští obránci dělali co mohli, aby zastavili rozběhnutého Ryana, ale ten se dokázal zapsat do střelecké listiny i přesto, že byl faulován. V poslední minutě druhé třetiny rozhodčí trest pro českého hráče nejen signalizovali, ale nakonec i udělili a Chmel sledoval dvě minuty dění jen z trestné lavice. Do přestávky vystrašil Šulana jen Courtney, který to zkusil bez přípravy z prostoru mezi kruhy, ale trefil jen střed branky. Jedenáct sekund před přestávkou k Chmelovi přisedl na trestnou lavici i Růžička a to bylo hodně nepříjemné, Kanada mohla hrát minutu a 29 sekund v pěti proti třem. Nabídnutou šanci také po dvaatřiceti sekundách třetí třetiny využila – Royovo přiťuknutí napálil bez přípravy Fontaine a Šulan neměl nárok. Ve 38. minutě byl vyloučen Rejthar, který pobyl na trestné lavici pouhých devět sekund. Kanadská přesilovka přinesla povedenou kombinaci, na jejímž konci stál u tyčky číhající Tremblett. Ten odehrál skvělý zápas, připsal si čtyři body do kanadského bodování a byl hlavní postavou týmu vítězů. Český tým odehrál ve finále proti Kanadě znovu více než vyrovnanou partii. S titulu se však potřetí v řadě radují kanaďané.

Branky: 6. Daoust (Tremblett) 1:0, 9. Daoust (Tremblett, Mentis) 2:0, 28. Ryan (Morina) 3:0, 31. Fontaine (Roy, Tremblett) 4:0, 38. Tremblett (Ryan, Roy) 5:0.

Vyloučení: 2:3