Favorité v předkole 1. Ligy nezaváhali! Ve Východní divizi to však byly bitvy

Druhá nejvyšší soutěž v České republice zná kompletní osmičku týmu, která se podívá do čtvrtfinále play off. Čtveřici týmů postupujících přímo z prvních dvou míst doplní favorité z předkola – Vlčí smečka, Mladá Boleslav, Buldoci z Brna a Pedagog. Jak série na dva vítězné zápasy probíhaly?

Předkolo 1. Ligy

Buldokům taktika pomohla! KOVO v Brně dvakrát padlo

Sobota 29. 4. 2023

HBK Bulldogs Brno – TJ KOVO Praha 3:2ss (0:2,2:0,0:0–0:0)

Střely na branku: 28:34, Vyloučení: 4:4, Přesilovky: 0:0, Využití: 0:0, Oslabení: 0:0, Diváků: 50

Branky a nahrávky: 27. Klíma (Heide), 30. Klíma (Fišar, Hudec), 55. Vodvárka (rozhodující nájezd) – 5. Kern (Šmerha), 11. Kern (Šmerha)

První zápas začalo lépe pražské KOVO, které nechtělo Brno pustit ze svého pásma. Hostům to vyneslo dvě branky Kerna. Ten se v 5. minutě dostal do situace 2 na 1 a střelou pod horní tyč poslal KOVO do vedení 0:1. Šmerha stejného hráče o pár chvil našel vedle tyčky u prázdné klece. KOVO drželo tempo i ve druhé části, ale od třetí branky je zastavila horní tyč. Brno se do tlaku dostalo v závěru druhé třetiny, kdy dorážel Klíma. Tentýž hráč dorážel i ve 30. minutě. Poté přišlo na řadu bránění, které přineslo nájezdy. Makara nedovolil Pražanům skórovat a Vodvárka rozhodl.

Neděle 30.4. 2023

TJ KOVO Praha – HBK Bulldogs Brno 9:1 (0:1, 6:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 18. Kejdana (Kohút), 19. Pátek, 22. Fluxa (Pírek), 24. Pátek (Pírek, Šach), 25. Pátek (Čejka, Kyclt), 30. Tichý (Šmerha), 32. Čejka (Fluxa), 32. Lachman (Kejdana), 40. Kohút (Čejka, Šmerha) – 11. Kliment (Zemen V.)

Do druhého zápasu vstoupilo s jinou taktikou. Do Prahy Buldoci nevyslali hráče svého A-týmu a spoléhali na výhru v pondělním zápase. Juniorská sestava Brna v Praze odehrála slušnou první třetinu a vedla 0:1, ale poté se KOVO rozehrálo a vše odstartoval Kejdana. KOVO se zastavilo na devíti brankách, přičemž Jaroslav Pátek dovršil hattrick.

Pondělí 1.5. 2023

HBK Bulldogs Brno – TJ KOVO Praha 5:4 (5:1, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 1. Vodvárka (Hudec, Baláč), 2. Zemen S. (Emmer), 9. Vodvárka (Hudec, Baláč), 10. Foršt (Heide, Zemen S.), 11. Hudec (Vodvárka, Dmytryszyn) – 4. Fluxa (Kern, Kohút), 17. Čejka (Kyclt, Fluxa), 36. Šmerha (Kern), 38. Fluxa (Čejka, Kyclt)

Taktika se Brnu vyplatila, přičemž okamžitě v první třetině šlo Brno do trháku. Vše odstartoval Vodvárka gólem do prázdné branky a poté Zemen přesnou střelou. Fluxa zareagoval gólem z přesilovky, ale Vodvárka, Foršt a Hudec poslali Brno do vedení 5:1. I tak mělo KOVO sílu a začalo svého soupeře brankově stíhat. Ve druhé části snížil Čejka a ve třetí periodě se štěstím KOVO dotlačilo balónek dvakrát za Makarova záda. KOVO chtělo za každou cenu vyrovnat. Mělo přesilovku, hrálo i bez brankáře. Buldočí defenziva odolala.

Ohlasy po sérii:

HBK Bulldogs Brno (trenér Jan Emmer): „Po sobotním vyhraném utkání po nájezdech se nám vyplatila strategie s tím, že na utkání do Prahy vyšleme juniorku a hráči A týmu pošetří síly. A v pondělí jsme na hráče KOVA vletěli a rychle se ujali vedení 5:1, které jsme s vypětím sil dotáhli do konce. Myslím si, že vítězství je spravedlivé. Jsem rád, že kluci, kteří jsou vychováni klubem, nebo nám pomáhají z druholigových týmů našeho širšího regionu, jsou schopni porazit průměrný tým 1. Ligy, který je ale posílen o nejproduktivnějšího hráče Extraligy, velmi dobré hráče z hokeje, což z KOVA dělalo možného aspiranta i na postup do Extraligy! Pozor, není to myšleno nijak zle, protože úroveň 1. Ligy byla velmi vyrovnaná a každý mohl porazit každého, což se v základní části Východní divize dělo.“

Tygři zaváhali, ale poté Malenovice dvakrát přehráli

HBC Tygři Mladá Boleslav – HBC Malenovice 1:2 (0:0,1:1,0:1)

Branky a nahrávky: 24. Malina – 25. Nohál (Rychlík, Kulička), 44. Nohál (Machálek)

Malenovice nemohly proti Tygrům nic ztratit, přičemž jejich styl hry v play off prokoukl. Tygrům se v mnoha ohledech vyrovnaly a odehrály vyrovnanou partii. Skóre však otevřeli domácí, kdy přesilovku využil Malina. Čamlíci ale rychle srovnali. Vypadalo to, že zápas dojde do prodloužení, ale Nohál druhou brankou rozhodl o prvním bodu pro Moravany.

HBC Malenovice – HBC Tygři Mladá Boleslav 3:5 (0:2,1:1,2:2)

Branky a nahrávky: 21. Brázdil O. (Nohál, Foltýn), 38. Havlík (Nohál, Kalivoda), 39. Nohál (Hruboš) – 8. Řípa (Malina, Suchánek), 10. Suchánek (Řípa, Málek), 17. Malina (Šindelář), 38. Malina (Suchánek), 45. Moravčík (Číhala, Horáček)

Ve druhém zápasu museli Tygři uspět. Úvod se jim povedl lépe než v sobotu a po dvou rychlých gólech vedli 0:2. V 16. minutě dokonce odskočili na rozdíl tří branek, ale Čamlíci snížili z přesilové hry. Zápas se chýlil k závěru, přičemž přišlo domácí snížení. Velkou chybu potrestal Malina 29 vteřin po inkasované brance Tygrů. Tygři vedli 2:4, ale Nohál odpověděl brankou na 3:4. Mladá Boleslav vše ubránila a vrátila sérii zpět do středních Čech.

HBC Tygři Mladá Boleslav – HBC Malenovice 8:2 (3:0,3:1,2:1)

Branky a nahrávky: 1. Lhota T. (Bydžovský, Málek), 10. Izaj (Moravčík), 14. Moravčík (Krejčí), 17. Šindelář (Suchánek), 26. Lhota L. (Lhota T.), 27. Izaj (Horáček), 40. Šindelář (Suchánek), 44. Lhota T. (Málek) – 22. Huťka (Nohál, Brázdil J.), 36. Nohál (Hruboš)

Tygři se poučili z první domácího nezdaru a začali hrát naplno od začátku. Tomáš Lhota po devíti vteřinách vsítil první gól zápasu, přičemž Izaj a Moravčík napomohli k vedení 3:0 po první třetině. Tempo zápasu bylo na straně domácích, kteří ve druhé části odskočili na 6:1. Čamlíci recept nenašli, a tak museli sklonit hlavy. Tygři vyhráli 8:2 a postupují tak dále.

Pedagog uplatnil své zkušenosti a postoupil po dvou zápasech

SK Kelti 2008 – SK Pedagog České Budějovice 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 16. Taufer (Beneš, Hrabár), 26. Hrabar - 10. Bárta (Moser), 20. Bárta (Malecha), 28. Kovářík J., 42. Kovářík J. (Talíř)

Pedagog přijel do Berouna s cílem vyhrát. Má zkušenosti z play off 1. Ligy, což ukázal průběh zápasu. Adam Bárta poslal svůj celek v první třetině do vedení, ale Kelti našli odpověď. To hosty nezaskočilo a po menší přestřelce vedli 2:3. Dobrá defenziva a druhý gól Kováříka J. napomohl Českým Budějovicím k postupu.

SK Pedagog České Budějovice – SK Kelti 2008 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 9. Kovářík J. (Bárta), 39. Bárta O. (Zelenka, Kovařík) - 12. Maršoun (Horel, Beneš)

Kelti přijeli na jih Čech dobře naladění a měli oproti sobotnímu zápasu více ze hry, avšak do vedení šli domácí po gólu Kováříka. Toto vedení však Kelti domácím rychle vzali, když využili přesilovku. Poté se zápas táhl a Kleti stupňovali tempo, ale českobudějovická obrana držela. Ve 39. minutě svou šanci zkušeně využil Ondřej Bárta. Poté Pedagog veškeré nebezpečí ubránil.

SK Kelti 2008 (trenér Roman Novák): „V prvním zápase jsme možná měli více ze hry, minimálně v prvních dvou třetinách, ale našemu výkonu prostě chybělo něco navíc, čím bychom soupeře pořádně přitlačili a dostali pod tlak. Lacino inkasované branky mrzí, zvlášť když se směrem dopředu na gól pořádně nadřeme. Ze šesti přesilovek nevyužít ani jednu je k zamyšlení, a to je jeden z faktorů, proč jsme nebyli úspěšní. Druhé utkání jsme sehráli rozhodně lépe než sobotní. Měli jsem po celé utkání více ze hry, konečně jsme zužitkovali přesilovku, jenže další branky jsme už nepřidali. Domácí hráli zodpovědně zezadu, podpořil je výborně chytající brankář a v polovině třetí části vsítili branku, na kterou už jsme odpověď nenašli. Škoda, neboť tento zápas jsme rozhodně měli možnost proměnit ve výhru. Rozhodně se ale nemáme zač stydět, mrzí nás každopádně, že jsme sérii nedokázali vrátit zpět do Berouna."

Vlčí smečka nedala plzeňské rezervě šanci

Vlčí smečka Ústí nad Labem – HBC Plzeň B 3:2 (3:0,0:2,0:0)

Branky a nahrávky: 3. Faigl (Navarra, Gottfried), 11. Baxa, 14. Tůma (Kapusta) – 24. Pavlíček, 25. Poláček (Kučera)

Vlčí smečka ukázala svou sílu hned na úvod série. Faigl poslal domácí rychle do vedení. Baxa svůj celek uklidnil druhou brankou a Tůma vše zakončil třetím gólem v 1. třetině. Vlčí smečka nepřestávala tlačit, ale i Plzeň hrozila. Ta nejdříve ve druhé části duelu využila přesilovku a zanedlouho byla Vlkům na dostřel. Domácí ale vše zvládli.

HBC Plzeň B – Vlčí smečka Ústí nad Labem 2:5 (0:1,1:2,1:2)

Branky a nahrávky: 26. Smeták, 33. Reiser (Kopal) – 3. Navarra (Faigl), 16. Grosse (Faigl), 17. Navarra (Tůma), 31. Strnad (Faigl), 43. Baxa (Strnad, Faigl)

Jak Vlčí smečka skončila, tak druhý den začala. Okamžitě šla do vedení a v plzeňské Košutce ukázala, co je to produktivita. Po 17. minutách vedli hosté 0:3, přičemž přišlo snížení Smetáka. Hosté poté přidali dvě branky a hladce zvítězili. Na tom jim stačilo 14 střel za zápas.

HBC Plzeň B (trenér Vít Čapek): „V sobotu se nám vůbec nepodařil vstup do utkání, první třetinu jsme prospali a jen díky brankáři Kočkovi to bylo pouze 0:3. Do druhé části jsme udělali nějaké změny v sestavě a podařilo se nám snížit na 2:3... Ale naše nedisciplinovanost a střelecká nemohoucnost nám nedovolila více a samozřejmě si domácí tým zkušeně pohlídal svoje vítězství. V neděli jsme věděli, že jen vítězství nám prodlouží sezónu. Vstup do utkání jsme měli velmi aktivní, následně ale přišly první vážnější akce hostí a bylo to 0:1. Trvalo nám dlouho, než jsme se dostali zpět do zápasu, ale naráželi jsme na dobře organizovanou obranu soupeře. Do druhé třetiny jsme vstoupili opět aktivně, ale dvě rychlé branky na 0:3 rázem určily směr utkání. Hosté se semkli kolem své branky a soustředili se spíše na obranu a vyráželi k rychlým kontrům. Nám se podařilo snížit na 1:3. Hosté opět udeřili v přesilovce – 1:4. My se vrhli pokořit Řehoře, a to se povedlo Reiserovi – 2:4, ale na více nám již soupeř nedovolil, naopak nám přidal pátou branku.“

Plzeň bojovala, ale na vicemistra to nestačilo. Zdroj fotky: Vlčí smečka Ústí nad Labem.