Prachatice sesadily Šneky! Olymp vykřesal naději na play off, Brno zpátky na 2. místě

Ve 14. hracím týdnu se děly věci! První zápas tohoto kola se odehrál v sobotu na hřišti Přelouče, kde se o body rvali borci z HBC Prachatice. Pro Jestřáby to byl zápas pravdy! Bohužel Jihočechům podlehli 2:4.

Pro svěřence trenéra Víta Čapka to byly důležité tři body, které vyhouply Prachatice opět na pozici lídra ligy! Naděje umírá poslední, s touto filosofií se přijeli hokejbalisté Přelouče poprat o výhru do Poličky, která by je posunula o trochu blíže k play off. Jenže favorizovaná Polička se jarní části soutěže opravdu baví, Jestřábům nadělila 10 „kousků“, a dokonce neinkasovala. Jak dopadly ostatní duely 1. Ligy? To se dozvíte v reportáži i s ohlasy trenérů.

Přelouč zažila opravdu krušný víkend. V tabulce disponuje pouze 10 body, vyřazovací část soutěže se jí tak poměrně vzdálila. Kometa zatím neprohrála jediné jarní utkání! Po 4 výhrách v řadě odskočila svým pronásledovatelům již o 8 bodů a snaží se dohnat mladíky z Dobřan! Šneci měli tento víkend volno, a tak pouze čekali na to, jak se pro ně tabulka pozmění. Dobřany se z prvního místa propadly na třetí, po tom, co si Buldoci z Brna pohlídali vývoj utkání na stadionu Opavy, kde těsně porazili Slezany 3:2 a přeskočili Snack o 1 bod.

Dalším zápasem si Prachatice upevnily první pozici tabulky, když si lehce poradili s pardubickým Svítkovem, který v Pardubicích přestřílely 3:7 z pohledu domácích Stars, a mají tak náskok tří bodů na druhé Brno! 14. hrací kolo nám přineslo i větší překvapení, když si Olymp počíhal na Jihlavu. Kdo by to byl řekl? Jedná se již o třetí jarní zápas, v němž hostující celek dokázal porazit domácí tým v 9 lidech. Jindřichův Hradec si odvezl z jihlavského plastu 3 body za výhru 3:2. Tato výhra je posunula před Přelouč a borci z „Jindřicháče“ potřebují ještě další 3 body, aby se dotáhli na průběžně osmou Opavu!

Prachatice si poradily na asfaltu se statečně bojujícími Jestřáby

HC Jestřábi Přelouč vs. HBC Prachatice 2:4 (1:1,0:1,1:2)

Jestřábi měli dva zápasy k dobru. Jeden je čekal na domácím hřišti, kam zavítali borci z Prachatic. Přelouč hrála tento víkend o všechno. Highlanders ale nenechali nic náhodě a znovu se chtěli dostat na 1. pozici před Dobřany. Přelouč hrála s Jihočechy po první třetině vyrovnaně 1:1 a měla i více ze hry. Po druhé patnáctiminutovce ale už Prachatice vedly 1:2 a třetí třetina proběhla opět v bojovném a velmi vypjatém duchu, kde nechali borci z Přelouče všechno, ale i tak prohráli v konečném součtu 2:4. A tak se HBC Prachatice opět dostaly na čelo ligy a Přelouč se chystala na druhé víkendové utkání, kde už musela urvat nějaké ty body.

Ohlasy trenérů:

Libor Komůrka (manažer HC Jestřábi Přelouč): „Odehráli jsme velice dobré utkání, kdy jsme měli určitě více ze hry, než soupeř, ale ten potvrzoval pravidlo, že když jsi na „hrušce“, jde pomalu všechno samo. Když už jsme vždy pracně dorovnali skóre, stačila maličkost a soupeř znova odskočil. Na třetí branku jsme už neodpověděli. Je to škoda, kluci zápas odmakali i v malém počtu a myslím, že se za výkon nemusí stydět.“

Vít Čapek (hlavní trenér HBC Prachatice): „Měli jsme z výjezdu na „trip“ obavy, a to hlavně z povrchu v Přelouči, na který již nejsme zvyklí. Přečkali jsme úvodní nápor domácích a na konci první třetiny jsme se ujali vedení. Domácí krátce po změně stran srovnali skóre, ale nám se opět podařilo vstřelit vedoucí gól. Na začátku poslední části domácí opět vyrovnali, ale nám se opět podařilo převážit vedení na naši stranu a v domácím power play jsme uzavřeli účet utkání. Vítězství si velmi vážíme, protože soupeř je na domácím hřišti velmi nepříjemný.“

Junior Malecha nasázel Svítkovu čtyři kousky!

HBC JTEKT Svítkov Stars Pardubice vs. HBC Prachatice 3:7 (0:2,1:3,2:2)

Na další víkendové utkání přicestovali hráči z jihu Čech do Pardubic, kde vyzvali dobře hrající pardubické Stars. Prachatice začaly skvostně, již v první minutě skóroval Bárta a na něj ve 4. minutě navázal Švácha, kterému nahrával Štěpánek a Malecha. Highlanders nastupovali do 2. části zápasu s klidem na hokejkách. Právě ve druhé třetině přidal další branku Tácha a poté se v plné parádě ukázal mladičký Malecha, který hned za minutu vstřelil jeho 1. branku v zápase. Potom si diváci museli chvilku počkat na další gól, který zařídil opět Matyáš Malecha. Ale poté se konečně dočkali i domácí, když okamžitě po 25 vteřinách po souhře s Filipem a Králem zavěsil Doležal.

Po patnácti minutách to pro Svítkov nevypadalo moc dobře, stav 1:5 vypadal děsivě, ale domácí se nevzdávali a zkusili to „vabank“! V poslední části dokázali snížit na rozdíl pouhých dvou branek. Na konci Svítkovští tlačili, ale bohužel se jim velký tlak nepodařilo proměnit v gól a jak se říká: „Nedáš dostaneš“, tak se tak bohužel pro Pardubice stalo. Prachatice na neproměněné šance Svítkova odpověděly dvěmi dalšími brankami a jednu z nich znovu vstřelil Malecha. Highlanders o víkendu získali do tabulky 6 bodů a byl to pro ně více než povedený výjezd na východ Čech.

Petr Konečný (hlavní trenér Svítkovu Stars): „Zasloužená výhra lídra z Prachatic, zde se nemáme na co vymlouvat. V první třetině nás hosté maximálně zaskočili svým pohybem a agresivitou. Kdyby na tabuli svítil stav 0:5 po první třetině, nikdo by se nemohl divit. Naštěstí jsme tlak tak nějak „ustáli“ a do druhé části šli za stavu 0:2 pro hosty. Pozměnili jsme sestavu, taktiku a neslo to ovoce. Hosty jsme na dlouhou dobu zamkli v obranném pásmu a svým pohybem si vytvářeli několik možností ke skórování. „Nedáš dostaneš“ je kruté sportovní pravidlo – to jsme okusili velice tvrdě, a když byl stav 0:5 ke konci druhé části, již to zavánělo debaklem. Dokázali jsme se ještě vzchopit a dotáhnout na 3:5, měli jsme i mnoho šancí ještě skóre upravit. V poslední dvouminutovce jsme hru maximálně otevřeli, nasadili čtyři útočníky a bohužel soupeř ještě dvakrát skóroval do poloprázdné obrany. Do Prachatic velká gratulace, předvedli hru na vysoké úrovni a zejména mladý Malecha nám dělal problémy (3+1). Před námi ještě 5 zápasů základní části a my uděláme vše pro to, aby se u nás hrálo play off z co nejlepší pozice.“

Vít Čapek (hlavní trenér HBC Prachatice): „V neděli nás čekal nepříjemný Svítkov, který zvláště doma dokáže každého soupeře potrápit. Podařil se nám vstup do utkání, kdy jsme se šťastnou brankou ujali vedení v první minutě, ve čtvrté jsme zvýšili na 2:0, a to nás uklidnilo. Náš náskok narostl až na 5:0, malou koncentrací na konci druhé části a začátku poslední jsme nechali domácí snížit na 3:5. V samém závěru jsme ještě vstřelili dvě branky a dovedli utkání do vítězného konce. Jsme maximálně spokojeni s 6 body z venku. Hráči zaslouží pochvalu za bojovnost a nasazení, obzvlášť zaslouží vyzvednout výkon našeho brankaře Pixy v obou utkáních.“

Kometa načepovala Přelouči říznou „desítku“!

SK Kometa Polička vs. HC Jestřábi Přelouč 10:0 (2:0, 6:0, 2:0)

V neděli přicestovala Přelouč s deseti hráči do Poličky. Hráči z Přelouče přijeli bojovat o výhru, která by je posunula na dosah play off. Ale borci Komety nic nepodcenili a Přelouč se pomalu může s vyřazovacími boji rozloučit. Byla to Kometa, která již od první minuty určovala tempo hry. Během první třetiny Polička Jestřáby do své třetiny moc nepouštěla a tvořivou hrou se drala do branky. Skóre otevřel Michal Chmel, jenž se trefil z pravého kruhu střelou z první pod „víko“. A do konce třetiny se ještě dokázal prosadit důrazný Augustin. Po výměně stran to byla opět Kometa, která na Přelouč vlítla a prezentovala se ofenzivním stylem hokejbalu. Hokejbalisté Poličky ve druhé třetině nasázeli do branky Přelouče 6 „fíků“, po kterých Jestřábi střídali gólmany.

Jako první se ve druhé třetině mezi střelce zapsal Ladislav Havlík, který se již po skončení hokejové sezony, zapojil do tréninkového i zápasového cyklu Komety. Jako další skóroval kapitán Filip Štefka, který tento zápas získal (1+3) a táhne svůj tým. Útočník Holec přidal 5. gól po své dorážce z mezikruží. Po Holcovi dokázal skórovat Ondřej Tobiáš po střele do levé šibenice. Michal Kyncl, nový dobře technicky vyzbrojený hráč Komety, který nastoupil k prvnímu utkání, dokázal hned se svém prvním střídání vykouzlit úsměv na tvářích mnoha fanouškům, když po souhře s Filipem Štefkou pohotově doklepl balónek za brankovou čáru.

Poté se znovu dostal do dobré střelecké pozice Holec, který se nemýlil. Po dvou třetinách mluvil výsledek za vše, 8:0 pro Poličku. Ve třetím dějství hráči Komety pouze korigovali výsledek, když ještě poslali dvakrát balónek za záda přeloučského brankáře, konkrétně se opět trefili Augustin a Havlík. Kometa se s každým dalším zápasem zvedá a její forma stoupá, ale pro Jestřáby to byl klíčový víkend, po kterém jejich naděje na play off nejsou velké.

Pavel Štefka (hlavní trenér SK Kometa Polička): „Jestřábi prožívají menší krizi, a navíc do zápasu nastoupili s oslabenou sestavou. V první třetině byly šance na obou stranách, ale po třetím gólu na začátku druhé třetiny již bylo vidět, že na zdramatizování zápasu tentokrát soupeř nebude mít síly.“

Libor Komůrka (manažer HC Jestřábi Přelouč): „Do 10.minuty jsme s početnějšími a dobře hrajícími domácími drželi krok a měli dokonce dvě velké možnosti skórovat. Bohužel jsme nedali a domácí se dvěma góly uklidnili. Od druhé třetiny jsme již na nic neměli síly, začal se v nohách projevovat sobotní zápas. Klukům děkuji, že se i přes narůstající skóre nevzdávali. Máme před sebou ještě čtyři utkání a stále půjdeme do každého s tím jej vyhrát, ať se už tabulka vyvíjí jakkoliv.“

Brno zvládlo souboj s Opavou a je opět druhé

SHC Opava vs. HBK Bulldogs Brno 2:3 (0:1,0:1,2:1)

Opava se pohybuje na hranici posledního postupového místa do play off. Tento víkend přivítali borci z Opavy na svém plastu Brno. Před zápasem byli jasnými favoriti hokejbalisté z Brna, kteří zažívají slibnou sezonu a okupují nejpřednější pozice tabulky. Od tohoto utkání se očekávalo, že bude tvrdé a plné osobních soubojů. První třetina byla velmi vyrovnaná, ale do vedení se dostali hosté. Do druhé třetiny nastupovali opavští hráči s tím, že toto utkání není ztraceno, stačí přidat jen nějaké góly, což by jim pomohlo si vylepšit pozici do play off nebo odskočit dotírajícímu se Olympu. Opava se bohužel nedokázala za 30 minut prokousat ke vstřelení branky, zato Buldoci přidali další gól a zaslouženě vedli po dvou patnáctiminutovkách 2:0.

Finální část zápasu pro Opavu vypadala slibně. Hokejbalisté z Brna začali houževnatě bránit svůj výsledek a Opava se dokázala přiblížit Buldokům na dostřel. Ale i přestože se Opavě rozsvítila na časomíře číslice 2 za dvě branky, i tak to nestačilo, protože hráči Brna si výsledek pojistili další brankou, a tak si odváží 3 body za výsledek 2:3, který jim pomohl přeskočit TJ Snack Dobřany. Dokáží se Buldoci dostat ještě před Prachatice? A jak to bude s Opavou? Zůstane v postupující osmičce

Jindřichův Hradec vystoupal na Vysočině v 9 lidech na Olymp!

SK Jihlava vs. TJ HBC Olymp Jindřichův Hradec 2:3 (1:0,1:1,0:2)

Jihlava se po minulém zápase s Přeloučí, který vyhrála, uklidnila a začala si více věřit, možná až příliš. Jindřichův Hradec, jenž měl plané představy o play off, je po jednom vítězství zpět v pozici o vyřazovací boje. Jihočeši z Jindřichova Hradce nastoupili proti borcům z Vysočiny v 9 lidech. Je to již třetí zápas na jaře, který vyhráli hosté s 9 hráči v poli. Jihlavští hokejbalisté začali dobře, po první třetině vedli 1:0 a vše naznačovalo tomu, že zápas budou mít pod kontrolou.

Ve druhé části zápasu přidaly góly celky na obou stranách. Jihlava s náskokem jednoho gólu vstoupila do 3. třetiny vlažně. Místo toho, aby Olympu přidala další góly, tak se místo toho na druhé straně dokázali prosadit dvakrát hokejbalisté z jihu Čech. Na výhře Jindřichova Hradce se hodně podepsal brankář Filip Janák. Pro Olymp to znamená, že ztrácejí tři body na osmou Opavu. Když hráči z Jindřichova Hradce zaberou a trošku jim bude přát štěstí, tak by si play off možná mohli i zahrát. Záleží pouze na nich. Na to, aby se dotáhli na Opavu, potřebují jedno vítězství!

Lukáš Staněk (hlavní trenér SK Jihlava): „Dnes to z naší strany byla parodie na hokejbal. Hradec více bojoval, a to na nás stačilo. Víc k této naší ostudě nemám co říct.“